Чехія відмовиться від імпорту нафтопродуктів РФ з 2025 року

Джерело: Reuters

Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі.

Європейський Союз заборонив більшість імпорту нафти з Росії після повномасштабного вторгнення країни в Україну у 2022 році. Проте Чехія, Словаччина та Угорщина користуються винятком із санкцій через відсутність альтернативних джерел постачання.

Цей виняток також дозволяє Чехії імпортувати продукти, виготовлені на основі російської нафти, переважно зі словацького заводу Slovnaft, який належить угорській нафтовій і газовій групі MOL. Проте термін дії винятку закінчується 5 грудня, і Чехія не має наміру його продовжувати, заявило відомство.

У контексті нинішньої ситуації та кроків, які Чехія здійснює для забезпечення незалежності від імпорту російської нафти, Чеська Республіка не бачить причин для продовження цього винятку, – заявило міністерство агентству Reuters.

Чехія модернізує трубопровід від Італії до Німеччини, щоб транспортувати більше нафти цим маршрутом, і планує повністю відмовитися від російської нафти у другій половині 2025 року.

Тим часом Словаччина не планує припиняти постачання російської нафти найближчим часом. Словацький міністр закордонних справ Юрай Бланар раніше заявив, що країна прагне продовжити дерогацію, яка дозволяє постачати нафтопродукти до Чехії.

Два джерела повідомили, що Чехія може замінити зменшення постачань пального від Slovnaft шляхом імпорту залізницею з інших джерел.

Slovnaft також поступово збільшує частку нафти не російського походження. У своєму річному звіті компанія повідомила, що у 2023 році переробила 0,82 млн тонн нафти не з Росії, що становить 15% від загального обсягу.

Литва забезпечить фінансування виробництва українських далекобійних безпілотників. Відповідний Меморандум про взаєморозуміння підписали у Вільнюсі між міністром оборони Рустемом Умєровим та міністром оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом.

США дозволили Україні застосовувати далекобійні ракети ATACMS, котрі спільно із британськими Storm Shadow вже використовуються для ударів по російських цілях. Це рішення, ухвалене після тривалих вагань, стало відповіддю на загрозу з боку російських військ, підкріплених солдатами з Північної Кореї.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у понеділок, 25 листопада застосовуватимуть графіки відключення електроенергії. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.

За останні два місяці Землю супроводжував астероїд, який отримав назву “міні-місяць”. Цей космічний камінь, можливо, є уламком Місяця, відокремленим внаслідок потужного зіткнення.

РФ активізувала агресивну риторику, спрямовану на західних партнерів України. Та разом із тим Москва вчергове пересуває “червоні лінії”, після перетину яких НАТО “варто готуватися до страшної відповіді” з боку РФ, зауважили у ЦПД.