На Хмельниччині запобігли розорюванню 85 курганів ранньослов’янського періоду
Джерело: Офіс Генпрокурора
На Хмельниччині вдалося запобігти знищенню унікальних археологічних пам’яток. Суд задовольнив позови прокуратури, повернувши державі землі з курганами, котрі незаконно використовувалися для аграрної діяльності.
Нині у Хмельницькій області налічується 256 пам’яток археології усіх історичних епох, ще 586 об’єктів – у статусі щойно виявлених. Територію регіону населяли трипільці, скіфи, давні слов’яни та інші.
Археологічні пам’ятки належать до культурної спадщини України і є одним із проявів культурної самобутності та надбанням нашого народу.
Як зауважили у повідомленні, у судовому порядку прокуратура запобігла розорюванню 85 курганів ранньослов’янського періоду у селах Карачківці та Гуменці Кам’янець-Подільського району, де подекуди трапляються знахідки доби неоліту.
Ці дві курганні групи як пам’ятки археології взяли на державний облік ще у 1990 році. Особливість об’єктів у тому, що вони висвітлюють обряд поховання давніх мешканців краю орієнтовно XII-XIII століття.
Прокурори встановили, що дві земельні ділянки історико-культурного призначення площею 4 гектари, де знаходяться кургани, незаконно передали у комунальну власність під виглядом сільгоспземель.
Використання цих земель з метою аграрної діяльності створює реальну загрозу для збереження об’єктів археологічної спадщини та їх наукового дослідження у майбутньому.
У жовтні 2024 року суд задовольнив два позови Хмельницької обласної прокуратури і зобов’язав повернути землі до державної власності. Адже землі історико-культурного призначення можуть належати виключно державі. Позовні заяви пред’явлено в інтересах Хмельницької ОВА до Головного управління Держгеокадастру в області та двох місцевих рад.
Загалом упродовж цього року прокурори пред’явили 27 позовів задля охорони та захисту земель цієї категорії. На цей час 23 – задоволено, зокрема 11 позовів стосуються повернення державі понад 24 га особливо цінних земель.
- У Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології, з них 115 – монет, які раніше були незаконно вивезені з України. Їх затримали на кордоні естонські прикордонники й Естонська Республіка повернула їх Україні.
- 28 листопада у Скарбниці на території Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” відбулася презентація окремих артефактів із колекції “Крим: золото й таємниці Чорного моря”, яка нещодавно повернулась до України із Нідерландів.
- До України повернули артефакти з чотирьох музеїв Криму, які знаходилися на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі. Їх повернули після майже десяти років судових процесів у Нідерландах.
У віці 56 років помер австралійський актор Джуліан Макмехон, один з героїв серіалу “Всі жінки – відьми”, у якому він зіграв демона Коула Тернера.
Триває 1228-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили мільйон осіб.
5 липня відзначають День бікіні. Християни сьогодні вшановують преподобного Атанасія Атонського.
За даними синоптиків у суботу, 5 липня, частину областей очікує негода.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила, що внаслідок посилення військових операцій у секторі Гази ізраїльським силам вдалося встановити контроль над близько 65% території анклаву.