На Хмельниччині запобігли розорюванню 85 курганів ранньослов’янського періоду
Джерело: Офіс Генпрокурора
На Хмельниччині вдалося запобігти знищенню унікальних археологічних пам’яток. Суд задовольнив позови прокуратури, повернувши державі землі з курганами, котрі незаконно використовувалися для аграрної діяльності.
Нині у Хмельницькій області налічується 256 пам’яток археології усіх історичних епох, ще 586 об’єктів – у статусі щойно виявлених. Територію регіону населяли трипільці, скіфи, давні слов’яни та інші.
Археологічні пам’ятки належать до культурної спадщини України і є одним із проявів культурної самобутності та надбанням нашого народу.
Як зауважили у повідомленні, у судовому порядку прокуратура запобігла розорюванню 85 курганів ранньослов’янського періоду у селах Карачківці та Гуменці Кам’янець-Подільського району, де подекуди трапляються знахідки доби неоліту.
Ці дві курганні групи як пам’ятки археології взяли на державний облік ще у 1990 році. Особливість об’єктів у тому, що вони висвітлюють обряд поховання давніх мешканців краю орієнтовно XII-XIII століття.
Прокурори встановили, що дві земельні ділянки історико-культурного призначення площею 4 гектари, де знаходяться кургани, незаконно передали у комунальну власність під виглядом сільгоспземель.
Використання цих земель з метою аграрної діяльності створює реальну загрозу для збереження об’єктів археологічної спадщини та їх наукового дослідження у майбутньому.
У жовтні 2024 року суд задовольнив два позови Хмельницької обласної прокуратури і зобов’язав повернути землі до державної власності. Адже землі історико-культурного призначення можуть належати виключно державі. Позовні заяви пред’явлено в інтересах Хмельницької ОВА до Головного управління Держгеокадастру в області та двох місцевих рад.
Загалом упродовж цього року прокурори пред’явили 27 позовів задля охорони та захисту земель цієї категорії. На цей час 23 – задоволено, зокрема 11 позовів стосуються повернення державі понад 24 га особливо цінних земель.
- У Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології, з них 115 – монет, які раніше були незаконно вивезені з України. Їх затримали на кордоні естонські прикордонники й Естонська Республіка повернула їх Україні.
- 28 листопада у Скарбниці на території Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” відбулася презентація окремих артефактів із колекції “Крим: золото й таємниці Чорного моря”, яка нещодавно повернулась до України із Нідерландів.
- До України повернули артефакти з чотирьох музеїв Криму, які знаходилися на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі. Їх повернули після майже десяти років судових процесів у Нідерландах.
У Південній Кореї шість опозиційних партій у середу заявили про вимогу піти з посади президента Юна Сук Йоля. Це сталося після того, як він спробував запровадити воєнний стан в країні.
Служба безпеки затримала у Чернігові 16-річну дівчину, яка за вказівкою російського ГРУ шпигувала за оборонцями області. Їй загрожує довічне ув’язнення.
За даними видання, російські війська, ймовірно, готують наступ на Херсон. Про це заявив глава Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
П’ятий Президент України та лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко у межах візиту до Вашингтона поспілкувався з заступниками державного секретаря США, з якими обговорив потреби України та української армії.
У 2022 році росіяни захопити Дніпрорудне, а згодом взяли у полон міського голову – Євгенія Матвєєва. Він перебував у полоні 2 роки та 8 місяців та був закатований.