Росія евакуює свій військовий флот із Сирії
Джерело: Naval News
Росія розпочала виведення кораблів зі стратегічно важливої військово-морської бази в сирійському Тартусі після швидкого просування повстанців-ісламістів, яких не може стримати армія Башара Асада.
Так, вранці 2 грудня танкер “Єльня”, важливий для підтримки російських сил у Середземному морі, залишив Тартус. Спільно з ним базу могли залишити інші судна. Усього військово-морське угруповання Росії у Сирії налічує п’ять кораблів і один підводний човен. До них входять два фрегати класу “Адмірал Горшков”, один фрегат класу “Адмірал Григорович”, покращений підводний човен класу “Кіло” і два допоміжні судна.
Існує реальна ймовірність того, що відхід пов’язаний з погіршенням ситуації в Сирії, – зауважив аналітик Droxford Maritime.
Водночас якщо Росія вирішить зберегти за собою базу в Тартусі, їй доведеться відправити туди велике підкріплення, але на його перекидання підуть тижні.
Військово-морська база у Тартусі на середземноморському узбережжі Сирії є стратегічним об’єктом для Росії. Військово-морський флот СРСР базувався на цьому місці з 1971 року, але після розпаду кораблі вивели. Російські військові повернулися до Тартуса у 2012 році, коли Москва вирішила втрутитися у війну в Сирії та виступила на боці Башара Асада.
Перед повномасштабним вторгненням в Україну Росія посилила свою військову присутність у Тартусі, щоб протистояти авіаносцям НАТО у Середземному морі.
Раніше Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило про погіршення ситуації для російських військ у Сирії.
Читайте також: Що потрібно знати про раптову перемогу повстанців у 13-річній війні в Сирії: короткий екскурс
Повстанці почали наступ 27 листопада і до вечора 29 листопада їхній оперативний штаб повідомив, що вони почали зачистку різних районів Алеппо. Влада Сирії, своєю чергою, заперечує, що повстанці увійшли в Алеппо і повідомила, що Росія надає армії Асада підтримку з повітря.
Цей наступ повстанців – перший з 2016 року, відколи Башар Асад – за підтримки Росії, Ірану та регіонального шиїтського ополчення – відвоювали Алеппо, вдаючись до потужних бомбардувань міста.
За словами командира повстанської бригади “Джейш аль-Ізза” Мустафи Абдул Джабера, їм вдалось просунутись до Алеппо за кілька днів завдяки відсутності там живої сили, яку підтримував Іран.
Союзники Ірану у Сирії постраждали від серії ударів з боку Ізраїля, коли війна у Газі розширилась на Близький Схід.
Зазначається, що повстанці пішли у наступ у відповідь на збільшення ударів по цивільному населенню в Ідлібі, яке контролюють повстанці. Ударів протягом останніх тижнів завдавали російські та сирійські ВПС.
Джерела повстанців, пов’язані з турецькою розвідкою, повідомили, що Туреччина дала “зелене світло” на початок наступу. Попри це, в офіційному повідомленні МЗС Туреччини наголошується, що вони прагнуть уникнути нестабільності в регіоні, і що наступ підриває домовленості про деескалацію, укладені між Туреччиною та Росією у 2020 році.
- За даними аналітиків, Росія активізувала дипломатичні зусилля для підтримки режиму президента Сирії Башара Асада на тлі активного просування військ повстанців.
- Після того, як протурецькі повстанці у Сирії пішли у наступ та, ймовірно, досягли міста Алеппо, Росія пообіцяла Башару Асаду термінову військову допомогу.
- Туреччина завдала авіаударів по ймовірних цілях курдських бойовиків у Сирії та Іраку після того, як звинуватила Робочу партію Курдистану (РПК) у теракті в Анкарі 23 жовтня.
- США здійснили авіаудари по таборах угруповання “Ісламська держава” на території Сирії.
- Війська Ізраїлю, під час атаки ввечері 2 жовтня, ймовірно, обстріляли найбільшу російську авіабазу в Сирії.
4 грудня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду підтвердила арешт майна головної лікарки Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи.
Шість провідних новинних медіакомпаній Канади подали позов проти OpenAI через неналежне використання захищених авторським правом матеріалів.
Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні розповів про підготовку санкцій у звʼязку з діями грузинської влади.
Шериф округу Гіллсборо в штаті Флорида Чад Хроністер, якого новообраний президент США Дональд Трамп номінував на керівника Управління боротьби з наркотиками, відмовився від цієї посади, зіславшись на зайнятість.
Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя, котрий раніше звинувачував США у створенні “бойових комарів”, вкотре відзначився “гучною” заявою. Під час свого виступу він поскаржився на нібито українську політику “бандеризації”, за його словами, “російськомовних” селищ. Не забув Небензя також і про “нацистські” прапори.