В Європі вважають за можливе відправлення миротворців в Україну – ЗМІ
Джерело: DW
Якщо між Києвом та Москвою укладуть будь-яку угоду про припинення вогню, країни Європи можуть направити в Україну свої війська, повідомили на умовах анонімності одразу два джерела під час зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що проходить 3-4 грудня в Брюсселі.
В обох випадках мовилося про потенційну спостережну місію. Такий крок, як вважають співрозмовники, міг би стати одним із варіантів внеску держав Європи у процес врегулювання ситуації в Україні. Джерела уточнили, що запит про відправку миротворчих військ має виходити від самої України.
Офіційно таких заяв у НАТО ще не робили – ні на національному рівні, ні на рівні Північноатлантичного альянсу. Передбачається, якщо ця місія і відбудеться, то лише в довгостроковій перспективі і від імені окремих держав, а не всього блоку НАТО.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте на пресконференції у вівторок, 3 грудня, не відповів на запитання про можливі війська союзників на українській території як один із кроків у мирному врегулюванні.
Я не планую коментувати кожну новину, яка надходить від окремого члена альянсу, оскільки вважаю, що ми маємо зосередитися – і саме це ми робитимемо сьогодні і завтра – на тому, щоб Україна могла розпочати ці переговори з найкращої можливої позиції, – пояснив Рютте. Посадовці НАТО поки що теж не коментують цю тему.
Глава МЗС Чехії Ян Липавський зауважив журналістам, що не хоче говорити про війська НАТО на території України, а його колега з Люксембургу Ксав’є Беттель заявив, що “солдати на землі – це означає війна”, і скептично висловився стосовно того, як європейські уряди зможуть пояснити такі рішення своїм виборцям.
Глава МЗС України Андрій Сибіга після прибуття на засідання виступив перед журналістами, однак на їхні запитання не відповів.
Зауважимо, високопосадовець НАТО підтвердив, що Франція та Велика Британія розмірковують над тим, аби розмістити свої війська в Україні.
Раніше Le Monde інформувала про те, що Франція та Британія планують очолити військову коаліцію в Україні та відновили дискусії про можливе розміщення своїх військ в Україні.
Днями п’ятеро французьких депутатів від різних політичних груп звернулися до міністра оборони країни Себастьяна Лекорню із закликом відправити військових інструкторів в Україну.
Раніше президент Франції Емманюель Макрон наголосив на спільному усвідомленні європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки. Макрон під час зустрічі з лідерами парламентських фракцій заявив, що підтримка Києва з боку Франції “не має меж”, а стосовно союзників він сказав, що їм час активізуватися й “не бути боягузами”.
Згодом він знову висловився щодо відправлення військ своєї держави в Україну. Пізніше він повторив власну заяву. Макрон заявив про готовність відправити французьких військових до України, якщо війська РФ просунуться до Києва чи Одеси.
У червні стало відомо, що Франція продовжує тренувальну місію в Україні: кілька союзників отримали запрошення направити своїх військових у зону бойових дій для підготовки українських армійців. Список країн показує, як ініціатива розділяє західних прихильників.
У російській держдумі негативно зреагували на нещодавні заяви президента Франції Емманюеля Макрона щодо ймовірності відправки французьких військових в Україну.
- Велика Британія та Франція зроблять усе необхідне для України та досягнення тривалого миру, сказав міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі у газетній статті, участь в написанні якій брав також його колега Жан-Ноель Барро.
- Франція має намір спорядити Силам оборони України шість винищувачів Mirage 2000-5F спільно з додатковими бомбами AASM. Раніше Париж анонсував передачу лише трьох літаків.
- Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей. Літаки зможуть нести ракети класу “повітря-земля”.
4 грудня Держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив, що незабаром Україні переведуть 50 мільярдів доларів із заморожених російських активів у Євросоюзі та Сполучених Штатах.
Лідер “Європейської солідарності” Петро Порошенко звернувся до Міністерства оборони, закликавши спільно боротися за повернення військового податку на доходи бригадам ЗСУ.
4 грудня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду підтвердила арешт майна головної лікарки Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи.
Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя, котрий раніше звинувачував США у створенні “бойових комарів”, вкотре відзначився “гучною” заявою. Під час свого виступу він поскаржився на нібито українську політику “бандеризації”, за його словами, “російськомовних” селищ. Не забув Небензя також і про “нацистські” прапори.
Латвійська авіакомпанія AirBaltic розробила план відновлення польотів в Україну одразу після відкриття повітряного простору країни.