Молдова оголосила надзвичайний стан через загрозу припинення постачання російського газу

Джерело: Reuters

Парламент Молдови проголосував за запровадження надзвичайного стану терміном на 60 днів через очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня. Надзвичайний стан почне діяти з 16 грудня.

Проголосували за запровадження 56 зі 101 депутата одразу після заклику глави уряду Доріна Речана підтримати його, аби гарантувати, що невизнане Придністров’я отримуватиме газ.

За словами Речана, це голосування було необхідним, аби покласти край “газовому шантажу” Росії.

Оголошення надзвичайного стану дозволить уряду швидко реагувати та обмежувати експорт енергоносіїв.

Молдова отримує російський газ транзитом через Україну, яка вже заявила, що не продовжуватиме транзитний контракт з РФ. Термін дії поточного контракту завершується 31 грудня.

За словами Речана, Кремль прагне залишити мешканців Придністров’я без світла та газу, аби дестабілізувати ситуацію у Молдові. Відтак, наголосив прем’єр Молдови, надзвичайний стан потрібен, аби ця зима стала “останньою в історії країни, коли ми можемо зазнати енергетичного шантажу”.

Відмова від постачання газу до Придністров’я “призведе до гуманітарної кризи і створить ризики для стабільності електроенергетичного сектору Молдови”.

Саме у невизнаному Придністров’ї розташована електростанція, яка працює від російського газу. Вона є життєво важливою економічною опорою регіону і також забезпечує електроенергією більшу частину регіонів Молдови.

Невизнане Придністров’я напочатку тижня вже оголосило надзвичайний економічний стан.

За словами Речана, відсутність транзиту газу через Україну не є реальною проблемою, адже газ з РФ можна транспортувати іншими маршрутами, зокрема через Туреччину, Болгарію та Румунію.

Однак такі постачання можуть бути під питанням, оскільки Газпром у переговорах пов’язував продовження постачання альтернативними маршрутами зі своїми вимогами щодо сплати Молдовою боргу за минулі постачання, який, за розрахунками Росії, становить 709 мільйонів доларів.

У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.

Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.

Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.