Росіяни скуповують активи ліквідованих банків в Україні – «Схеми»
Джерело: Схеми
На початку 2024 року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон пул активів ліквідованих російських “Сбербанку” (перейменованого у “МР Банк”) та “Промінвестбанку”, а також збанкрутілого українського “Мегабанку”. Це – комерційна нерухомість в Одесі та Сумах та право вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда. Однак, перемогу здобули компанії, що належать громадянам Росії.
Журналісти провели розслідування і виявили, що одна з компаній, яка виграла аукціон, фактично належить громадянці РФ.
Це порушує низку заборон, запроваджених Україною після початку повномасштабного вторгнення Росії, зокрема заборону для росіян та їхніх компаній брати участь у державних аукціонах, стягувати борги з українців та управляти фінансовими установами.
Аукціон Фонду гарантування вкладів включав активи трьох ліквідованих банків, більшість з яких (90%) належала російському “Сбербанку”, що пізніше був перейменований у “МР Банк”. Інші активи належали російському “Промінвестбанку” та українському “Мегабанку”. У лот увійшли права вимоги боргів на суму 2,8 мільярда гривень, серед яких найбільший борг — 2,3 мільярда гривень, належить футбольному клубу “Чорноморець”, що пов’язаний з одеським бізнесменом Леонідом Клімовим.
Окрім цього, в лоті були й об’єкти комерційної нерухомості, зокрема торговельні площі в Одесі (торговий центр “Маліновський” на однойменному ринку) та Сумах. Оцінена вартість цих активів становила понад 250 мільйонів гривень.
Перемогу на аукціоні здобула українська компанія “Спектрум Ессетс”, заснована в Києві в 2019 році. Офіс компанії знаходиться на Кловському узвозі в центрі Києва, приміщення якого належить громадянці Росії Оксані Тереховій — колишній дружині Андрія Деркача, народного депутата, якого підозрюють у держзраді.
Хоча юридично “Спектрум Ессетс” зареєстрована як українська компанія, реальним власником є громадянка РФ Марина Євсєєва. Євсєєва народилася в Казахстані та отримала російський паспорт у 2004 році, а в Україні її останній візит був зафіксований ще у 2018 році.
Це викликає запитання щодо того, як компанія з російським громадянством змогла перемогти на аукціоні, попри заборону для росіян брати участь у державних торгах. Виявилося, що компанія “Спектрум Ессетс” надала заяву до Prozorro Sale, в якій підтвердила відсутність зв’язків з державою-агресором, що є порушенням, оскільки Євсєєва має російський паспорт.
Керівник американської компанії Spectrum UA Credit LLC, яка є кінцевим власником “Спектрум Ессетс”, — Михайло Трубчік. Він має громадянство Білорусі та США. Йому заборонили в’їзд в Україну у 2020 році за підозрою у зв’язках з російськими спецслужбами.
Так, компанія, яка виграла аукціон, має не лише зв’язки з Росією через своїх власників і керівників, але й тісні взаємини з особами, підозрюваними у роботі на російські спецслужби. Це порушує серйозні питання щодо прозорості та законності проведення торгів, особливо в умовах війни з Росією.
Згідно з правилами проведення аукціонів на Prozorro Sale, всі учасники повинні підтвердити, що не мають зв’язків з Росією. Це регулюється постановою Кабінету Міністрів України, що забороняє участь у торгах російських громадян та компаній, які пов’язані з РФ. Однак у цьому випадку була подана неправдива інформація.
- У 2023 році російським громадянам видали понад сім тисяч приписів залишити територію Європейського Союзу, що на 34% більше проти показника 2022 року.
- Раніше Латвія розпочала процес депортації щодо 985 громадян Російської Федерації, які не виконали передбачені в імміграційному законодавстві країни вимоги.
- Франція висилатиме іноземців, зокрема росіян, що загрожують державній безпеці.
- Заступник глави Нацполіції Дмитро Тишлек орендує житло в осіб, пов’язаних із російськими кримінальними авторитетами. Тоді як його дружина ще досі, попри повномасштабне вторгнення, має російський паспорт. Натомість теща замглави Нацполіції, попри те, що власницею квартири в одному з найдорожчих ЖК Києва, одначе підтримує РФ у війні проти України.
Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.
Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.
У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 23 грудня. З початку доби відбулося 235 бойових зіткнень, противник завдав 12 авіаційних ударів із застосуванням 37 КАБ, понад 490 ударів дронами-камікадзе та здійснив більш як три тисячі обстрілів позицій наших військ і населених пунктів із використанням різних типів озброєння.
Результат дослідження уламків балістичної ракети середньої дальності “Орешник”, якою РФ вдарила по Дніпру 21 листопада, засвідчив, що російський президент Володимир Путін вкотре заявив неправдиву інформацію щодо “найновішого озброєння”.
Німеччина надала Україні новий великий пакет озброєнь, значно посиливши українську ППО.