Росіяни скуповують активи ліквідованих банків в Україні – «Схеми»

Джерело: Схеми

На початку 2024 року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон пул активів ліквідованих російських “Сбербанку” (перейменованого у “МР Банк”) та “Промінвестбанку”, а також  збанкрутілого українського “Мегабанку”. Це – комерційна нерухомість в Одесі та Сумах та право вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда. Однак, перемогу здобули компанії, що належать громадянам Росії.

Журналісти провели розслідування і виявили, що одна з компаній, яка виграла аукціон, фактично належить громадянці РФ.

Це порушує низку заборон, запроваджених Україною після початку повномасштабного вторгнення Росії, зокрема заборону для росіян та їхніх компаній брати участь у державних аукціонах, стягувати борги з українців та управляти фінансовими установами.

Аукціон Фонду гарантування вкладів включав активи трьох ліквідованих банків, більшість з яких (90%) належала російському “Сбербанку”, що пізніше був перейменований у “МР Банк”. Інші активи належали російському “Промінвестбанку” та українському “Мегабанку”. У лот увійшли права вимоги боргів на суму 2,8 мільярда гривень, серед яких найбільший борг — 2,3 мільярда гривень, належить футбольному клубу “Чорноморець”, що пов’язаний з одеським бізнесменом Леонідом Клімовим.

Окрім цього, в лоті були й об’єкти комерційної нерухомості, зокрема торговельні площі в Одесі (торговий центр “Маліновський” на однойменному ринку) та Сумах. Оцінена вартість цих активів становила понад 250 мільйонів гривень.

Перемогу на аукціоні здобула українська компанія “Спектрум Ессетс”, заснована в Києві в 2019 році. Офіс компанії знаходиться на Кловському узвозі в центрі Києва, приміщення якого належить громадянці Росії Оксані Тереховій — колишній дружині Андрія Деркача, народного депутата, якого підозрюють у держзраді.

Хоча юридично “Спектрум Ессетс” зареєстрована як українська компанія, реальним власником є громадянка РФ Марина Євсєєва. Євсєєва народилася в Казахстані та отримала російський паспорт у 2004 році, а в Україні її останній візит був зафіксований ще у 2018 році.

Це викликає запитання щодо того, як компанія з російським громадянством змогла перемогти на аукціоні, попри заборону для росіян брати участь у державних торгах. Виявилося, що компанія “Спектрум Ессетс” надала заяву до Prozorro Sale, в якій підтвердила відсутність зв’язків з державою-агресором, що є порушенням, оскільки Євсєєва має російський паспорт.

Керівник американської компанії Spectrum UA Credit LLC, яка є кінцевим власником “Спектрум Ессетс”, — Михайло Трубчік. Він має громадянство Білорусі та США. Йому заборонили в’їзд в Україну у 2020 році за підозрою у зв’язках з російськими спецслужбами.

Так, компанія, яка виграла аукціон, має не лише зв’язки з Росією через своїх власників і керівників, але й тісні взаємини з особами, підозрюваними у роботі на російські спецслужби. Це порушує серйозні питання щодо прозорості та законності проведення торгів, особливо в умовах війни з Росією.

Згідно з правилами проведення аукціонів на Prozorro Sale, всі учасники повинні підтвердити, що не мають зв’язків з Росією. Це регулюється постановою Кабінету Міністрів України, що забороняє участь у торгах російських громадян та компаній, які пов’язані з РФ. Однак у цьому випадку була подана неправдива інформація.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.