Кабмін спрямував з резервного фонду додаткові 5 млрд на «тисячу Зеленського»
Джерело: Денис Шмигаль/Telegram
Кабінет Міністрів спрямував з резервного фонду держбюджету додаткові 5 млрд грн на реалізацію програми “Зимова єПідтримка”, повідомив глава уряду Денис Шмигаль.
Так усі подані українцями заявки на допомогу будуть виконані, люди отримають кошти і зможуть їх витратити на комунальні, медичні, освітні та інші послуги, – зазначив Шмигаль.
За його словами, уряд вдосконалив механізм виплати коштів для людей старше 60-ти років, осіб з інвалідністю І і ІІ груп, котрі отримують пенсію по інвалідності або соціальну допомогу через банківські установи, та для недієздатних осіб за заявкою опікуна. Ці громадяни отримають свою тисячу гривень через “Укрпошту”.
За умовами програми, кожен українець зможе отримати одноразову виплату у розмірі 1 000 гривень (приблизно $24) — скромна сума порівняно із середньою місячною зарплатою в Україні, яка становить близько $500. Водночас уряд позиціює ініціативу як знак підтримки громадян.
Тоді як аналітики розглядають програму як спробу Зеленського зміцнити свою популярність серед громадян, котрі “втомилися від війни”. Обурення посилили корупційні скандали, що підірвали довіру до влади.
За даними нещодавнього опитування Київського міжнародного інституту соціології, рівень довіри до Зеленського залишається на рівні 59%, тоді як ще рік тому цей показник становив 77%.
Це популістський хід, — вважає політичний експерт із Democracy House Анатолій Октисюк, зазначаючи, що Зеленський намагається залучити підтримку пенсіонерів, котрі становлять близько 10 мільйонів виборців і часто постають перед фінансовими труднощами.
Одноразові виплати у 1 000 гривень — не новація для України. Раніше такі програми запроваджували інші уряди. Окрім того, Зеленський сам ініціював аналогічну виплату у 2021 році під час пандемії COVID-19 для вакцинованих громадян.
Цього разу кошти на виплати будуть переважно перенаправлені з програм по безробіттю та розмінуванню, що загалом обійдеться державі у 15 мільярдів гривень ($350 мільйонів).
Разом з тим, одночасне запровадження виплат і підвищення податків викликало суперечливі оцінки. Податкове підвищення передбачає збільшення військового збору з 1,5% до 5% і, за прогнозами, дозволить додатково зібрати $3,5 мільярда до кінця наступного року. Проте, держава не гарантує, що ці кошти скерують цілковито на армію, оскільки збір досі спрямовують до загального бюджету, про що акцентувала раніше нардепка Ніна Южаніна.
Деякі критики називають одноразові виплати економічно недоцільними.
Це схоже на те, як з однієї кишені забирають гроші, а в іншу кладуть. Це не має сенсу, — зазначив народний депутат Ярослав Железняк.
Економісти вважають, що кошти краще було б спрямувати на армію або допомогу найбільш уразливим категоріям населення.
Економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай наголосив, що програма була б ефективнішою, якби виплати призначалися для осіб, котрі реально цього потребують — внутрішньо переміщених осіб, пенсіонерів чи ветеранів.
Аналітики ж додають, що Зеленський, ймовірно, вже зараз думає про свою позицію на післявоєнних виборах. Де потенційним конкурентом може стати колишній Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний.
Президент Володимир Зеленський ініціював програму одноразової допомоги, котра передбачає виплату тисячі гривень для кожного українця на підтримку в зимовий період. Виплати фінансуватимуться коштом невикористаних бюджетних коштів.
Читайте також: «Тисяча Зеленського» буде доступна з 1 грудня. Як її отримати та куди можна витратити
- Народний депутат від “Слуги народу” Дмитро Гурін запевняє, що щиро не вбачає ні ризиків, ані проблем у тому, аби роздавати кошти партнерів, котрі ті передали на цільові програми в Україні. Принаймні так він відповів на запитання Букв на платформі X.
- 31 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт державного бюджету на 2025 рік, який підтримали 247 народних депутатів, повідомив нардеп Ярослав Железняк.
- Раніше Южаніна застерегла, що Комітет Верховної Ради з питань бюджету відхилив пропозицію щодо зарахування військового збору до спеціального фонду, кошти якого мали б скеровувати виключно на сектор безпеки та оборони.
- Кошти на виплату так званої “тисячі від Зеленського” візьмуть із Фонду безробіття, повідомила голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.
На Донеччині загинула 24-річна білоруська доброволиця Марія Зайцева. Дівчина брала участь у боях під Бахмутом у складі 2-го інтернаціонального легіону.
16 січня міністр закордонних справ Андрій Сибіга провів переговори у Києві зі своїм нідерландським колегою Каспаром Вельдкампом, котрий повідомив про виділення 27 млн допомоги: кошти скерують на енергетику та оборону.
ДБР завершило досудове розслідування щодо правоохоронця з Чернівецької області, котрий допомагав військовозобов’язаним нелегально перетинати кордон з Румунією.
16 січня глава Росії Володимир Путін підписав указ про проведення військових зборів для громадян, котрі перебувають у запасі.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 16 січня. Загалом від початку цієї доби відбулося 131 бойове зіткнення. Найбільша кількість боїв відбулася на Покровському та Курському напрямках.