Іран не визнаватиме Крим російським у новій угоді з РФ

Джерело: Middle East Eye

Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.

Як зауважують, одним із ключових положень договору є пункт про територіальну цілісність, що особливо важливо для Ірану в контексті його суперечки з Об’єднаними Арабськими Еміратами щодо трьох островів у Перській затоці, що перебувають під контролем Тегерана з 1971 року.

Угода містить 47 статей, що охоплюють різноманітні галузі співробітництва: технології та кібербезпека; мирна ядерна енергетика; боротьба з тероризмом та організованою злочинністю; екологічні питання; боротьба з відмиванням грошей. Документ також торкається оборонних питань, зокрема навчання військових фахівців та реалізацію спільних ініціатив.

Окремий пункт забороняє обом сторонам підтримувати агресорів один проти одного.

Також Іран та Росія домовилися спільно протистояти західним санкціям та підтримувати один одного на міжнародних майданчиках. Проте, іранський аналітик із зовнішньої політики вказав  на можливі складнощі з цим пунктом, якщо Рада безпеки ООН, членом якої є Росія, відновить санкції проти Ірану.

Один з високопосадовців зазначив, що проєкт договору завершили після “20–30 раундів переговорів”, які тривали “чотири-п’ять років”.

Документ вимагає затвердження парламенту Ірану.

Раніше глава МЗС Ірану Хосейн Амір Абдоллахіян в інтерв’ю TRT World заявив, що Тегеран не визнає Крим, а також Донецьку та Луганську області частиною Росії.

Ми виступаємо за дотримання міжнародного права та територіальної цілісності всіх країн. Попри добрі відносини між Тегераном та Москвою, Іран не визнає анексію Криму та інших територій України, – зазначив міністр.

Він додав, що Іран засуджує війни та військові конфлікти, включаючи події в Іраку, Сирії, Ємені, Палестині та Афганістані: “Точно так само ми виступаємо проти війни та переміщення людей в Україні”.

Ми повідомляли, що Росія та Іран планують укласти договір про стратегічне партнерство за кілька днів до інавгурації обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, 20 січня. Договір замінить угоду 2002 року, що передбачає співпрацю в енергетиці, транспорті та сільському господарстві.

У жовтні 2024 року, на саміті БРІКС у Казані, глава МЗС РФ Сергій Лавров зазначив, що документ майже готовий до підписання. За його словами, угода “формалізує співпрацю в оборонній сфері та стане інструментом забезпечення регіональної і глобальної безпеки”.

Він додав, що договір про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією та Іраном стане “ключовим фактором зміцнення двосторонніх відносин”. Водночас російський міністр не уточнив, у якому форматі будуть виконуватись оборонні зв’язки.

Варто зауважити, що влітку РФ підписала “всеосяжний” договорів з КНДР. Через кілька місяців після цього Північна Корея відправила своїх військових до РФ, які, ймовірно, будуть задіяні у війні проти України.

Чехія після модернізації трубопроводу може повністю відмовитись російської нафти.

У штабі верховного головнокомандувача Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі відбулася презентація документального фільму під назвою “Операція Курськ”.

Колишнього прем’єр-міністра Грузії та нинішнього лідера опозиційної партії “За Грузію” Георгія Гахарію побили вночі у вестибюлі готелю “Шератон” у Батумі. Внаслідок нападу у нього діагностували струс мозку та перелом носа.

Президент України Володимир Зеленський повідомив деталі чергової масованої повітряної атаки Росії по Україні.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що, якби він був на місці президента Петера Пеллегріні, позбавив би школяра Симона Оманіка нагороди.