США розмістили модифіковані ядерні авіабомби в Європі
Джерело: пресслужба Національного управління ядерної безпеки (NNSA)
США завершили процес модернізації своїх ядерних арсеналів в Європі, розгорнувши нові гравітаційні бомби B61-12. Ці бомби замінили старі моделі, що значно покращує точність їхнього застосування і знижує потужність.
Гравітаційні бомби B61-12 повністю розгорнуті, – сказала глава Національного управління ядерної безпеки (NNSA) Джилл Хрубі, не уточнивши, в якій кількості і де саме. Водночас, США підвищили обізнаність партнерів по НАТО про американський ядерний потенціал шляхом візитів та різних заходів, додала вона.
Паралельно США активізували співпрацю з партнерами по НАТО, посилюючи ядерну готовність у відповідь на нові загрози, які виникли через війну РФ проти України та посилення військової активності Росії й Китаю.
B61-12 є новою моделлю в сімействі ядерних бомб B61, яка замінила застарілі варіанти, такі як B61-3, B61-4, B61-7 та B61-10. З новою конструкцією, бомба має знижену потужність — до 50 кілотонн, але цей недолік компенсується вдосконаленим хвостовим оперенням, яке дозволяє точніше коригувати траєкторію бомби після скидання з літака. Вона здатна самостійно маневрувати і коригувати свій шлях до цілі. Процес виробництва B61-12 був розпочатий ще у 2021 році, і вже в грудні 2023 року Пентагон отримав останню партію цих бомб.
У зв’язку з модернізацією, США оголосили про завершення програми оновлення бомб B61-12, вартість якої становила $9 млрд. Тепер NNSA має намір перейти до розробки нової моделі — B61-13, потужність якої досягатиме 360 кілотонн. Очікується, що її виробництво розпочнеться у 2026 році.
Хрубі додала, що розгортання нових бомб B61-12 в Європі є важливим кроком для НАТО в умовах “нового ядерного ландшафту”, що сформувався після початку російсько-української війни. Росія неодноразово порушувала міжнародні норми, підриваючи стратегічну стабільність у світі. Серед прикладів таких порушень — захоплення Запорізької атомної станції, розміщення тактичних ядерних боєголовок в Білорусі та нівелювання Росією Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.
До 2023 року в Європі знаходилося близько 100 старих варіантів бомб B61, з яких 10-15 штук були розміщені на авіабазах НАТО в Німеччині, Бельгії, Нідерландах, Італії та Туреччині. Тепер ці бомби можуть бути використані літаками F-35A, F-15E, F-16 та Tornado. Відомо, що розгортання нових B61-12 в Європі розпочалося ще в грудні 2022 року.
Нагадаємо, в Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт із НАТО.
У місті Нарва, що знаходиться на кордоні з Росією, постійно протидіють провокаціям з боку Росії, таким як глушіння супутникової навігації, викрадення прикордонних буїв, пропагандою та використанням розвідувальних безпілотників.
Близько чверті населення Естонії складають етнічні росіяни, більшість з яких мають естонське громадянство і тісно пов’язані з країною. Однак Кремль раніше майстерно використовував етнічні відмінності й розпочинав агресію в Грузії, Молдові та Україні під приводом “захисту російської діаспори”.
Існує побоювання, що Кремль може спробувати захопити схід Естонії з її великою російськомовною спільнотою, щоб змусити НАТО втрутитися, що може призвести до глобального конфлікту. Якщо ж Альянс не відреагує, це покаже, що положення статті 5 про спільну оборону НАТО не має сенсу.
Нарва, місто з 96% російськомовних мешканців, є третім за величиною в Естонії і ближче до Санкт-Петербурга, ніж до Таллінна. У 2022 році, невдовзі після вторгнення РФ в Україну, Володимир Путін заявляв, що Нарва історично є частиною Росії.
Естонія збільшує витрати на оборону. Таллінн побоюється, що Росія може використати будь-яку паузу у війні з Україною для нападу на Естонію як вразливу країну НАТО. Одним з основних завдань є посилення охорони 338-кілометрового кордону з Росією, і хоча план поки що полягає в оснащенні всієї протяжності кордону засобами спостереження, реалізувати навіть це складно.
Додамо, 12 грудня генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив очолюваний США трансатлантичний альянс, що той не готовий до загроз з боку Росії у найближчі роки, і закликав змінити мислення на воєнний час – з більшими витратами на оборону.
Рютте заявив, що майбутні витрати повинні бути набагато вищими, ніж нинішня ціль альянсу у 2% ВВП. Він закликав членів альянсу готуватися до можливої війни з Росією у середньостроковій перспективі.
Росія готується до довготривалої конфронтації, як з Україною, так і з нами, – наголосив він під час виступу в Брюсселі. – Ми не готові до того, що нас чекає через чотири-п’ять років, – додав генеральний секретар НАТО, зазначивши: “Настав час перейти до мислення воєнного часу та збільшити наше оборонне виробництво та витрати на оборону”.
За оцінками альянсу, цього року 23 із 32 членів досягнуть цільового показника у 2%.
Під час холодної війни європейці витрачали набагато більше 3% свого ВВП на оборону, – нагадав Рютте. – Нам знадобиться набагато більше, ніж 2%.
Очільник НАТО заявив, що альянс повинен активізувати оборонне виробництво, закликавши уряди “припинити створювати бар’єри між собою та між промисловістю, банками та пенсійними фондами”.
Також він звернувся до оборонної промисловості, запевнивши, що фінансування лише збільшуватиметься, тож закликав їх наважуватися на інновації та ризикувати.
Глава НАТО попередив про “скоординовану кампанію з дестабілізації наших суспільств”, включаючи кібератаки та замахи на вбивства.
Окремо Рютте зауважив про амбіції Китаю, зазначивши, що Пекін суттєво нарощує свої сили.
Раніше повідомляли, що через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
Згодом експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман попередив, що прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає.
- Згідно зі звітом, підготовленим проєктом New Diplomacy Project, консультантами якого є колишній посол Великої Британії у США Девід Меннінг та Фонд Friedrich Ebert Foundation, пов’язаний із Соціал-демократичною партією канцлера Німеччини Олафа Шольца, Європі, Великій Британії та Україні необхідно терміново “захистити від Трампа” свою колективну безпеку, створивши “банк НАТО” для фінансування оборонних витрат.
- Голова Європарламенту Роберта Мецола зауважила, що Європейському Союзу слід створити власну безпекову організацію на додаток до НАТО.
- Зауважимо, раніше влада Польщі запустила сайт для громадян стосовно джерел та способів уникнення загроз, які можуть виникнути після атак з застосуванням хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї. На сайті розмістили довідкові матеріали, навчальні ігри, сценарії лекцій для вчителів.
- Своєю чергою, у Швеції, на території, близькій до повномасштабного протистояння між Росією та Україною, головнокомандувач армії у січні закликав населення “морально підготуватися” до війни. Країна знову починає культивувати свою цивільну оборону, як за часів Холодної війни.
- 5 червня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.
Президент США Джо Байден, виступаючи з прощальною промовою, застеріг про загрозу формування олігархії, яка може підірвати демократію у країні.
Міністерство фінансів Сирії оголосило про заборону імпорту товарів із Росії, Ірану та Ізраїлю. Продукція з цих країн конфісковуватимуть.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець поділився деталями про обстріли Херсона, про які він дізнався під час спілкування з місцевими мешканцями. Він наголосив, що російські війська цілеспрямовано атакують цивільне населення.
Міністерство економіки України планує залучити 12,5 мільйонів економічно неактивних громадян до ринку праці, надаючи можливості для опанування нових професій, перекваліфікації та підвищення кваліфікації, повідомила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна.
Фракція “Європейська Солідарність” закликала до негайного позбавлення депутатів від заборонених партій не тільки нагород, але й мандатів у Верховній Раді. У заяві партії наголосили, що обрані від забороненої ОПЗЖ депутати мають бути піддані суворій політичній відповідальності.