Сепаратистський регіон Придністров’я в Молдові отримав перші поставки природного газу, які фінансує Європейський Союз. Це дозволило місцевій владі припинити відключення електроенергії та відновити опалення в умовах зимового періоду.
Газ постачається через молдовську компанію “Молдова газ”, яка 1 лютого направила до регіону першу партію обсягом 3 мільйони кубометрів. Голова місцевої адміністрації Вадим Красносельський заявив, що першочерговим завданням є стабілізація теплопостачання, щоб забезпечити належну температуру в житлових будинках.
Фінансування постачання здійснюється коштом 64 мільйонів євро, виділених Єврокомісією. Красносельський подякував її голові Урсулі фон дер Ляєн, а також молдовським фахівцям, які контролюють транспортування газу для запобігання втраті тиску в трубопроводах.
До початку постачання газу регіон переживав період енергетичної нестабільності. Україна, через яку раніше проходив транзит російського газу до Придністров’я, відмовилася продовжувати угоду після 1 січня, пояснивши це небажанням фінансувати воєнні дії Росії.
Жителі Тирасполя та інших населених пунктів висловлюють полегшення через повернення до звичного ритму життя. Деякі з них зазначають, що хоча гаряча вода ще не з’явилася у всіх домівках, електроенергія, газ і тепло вже подаються стабільно.
За оцінками, наявного фінансування вистачить для постачання газу в регіон до 10 лютого, однак подальші домовленості поки що відсутні. Красносельський наголосив, що необхідно використовувати ресурси максимально ефективно.
Державна компанія “Енергоком”, що здійснює закупівлю газу на європейських ринках, наразі постачає до Придністров’я близько 3 мільйонів кубометрів на добу. Частина коштів ЄС також спрямовується на забезпечення електроенергією решти території Молдови.
Раніше Кишинів покладався на електроенергію з теплової станції, розташованої в сепаратистському регіоні, однак вирішив замінити її поставками з європейських країн, що виявилося економічно вигіднішим.
Питання постачання газу залишається одним із ключових факторів напруги у відносинах між Молдовою та Росією. Після припинення транзиту через Україну Кишинів звернувся до “Газпрому” з пропозицією розглянути альтернативні маршрути, зокрема через Туреччину. Однак російська компанія заявила, що перед цим Молдова має погасити заборгованість у 709 мільйонів доларів, суму якої молдовська влада оскаржує.