Європейські лідери приголомшені після перемовин Трампа з Путіним про Україну – FT

Джерело: Financial Times

Європейські політики приголомшені тим, що президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним щодо України. Вони вважають, що тепер саме Європі доведеться платити за безпеку та відбудову після війни.

Після розмови з очільником Кремля Трамп повідомив, що американська та російська делегації “негайно почнуть перемовини”, аби покласти край війні. Ця заява шокувала європейських лідерів.

Низка високопосадовців у коментарі FT повідомили, що тепер очікують на те, що Трамп скаже їм платити за післявоєнну відбудову України та розмістити там свої війська, для підтримання мирної угоди, яку він хоче укласти без їхньої участі.

“Американці не бачать ролі Європи у масштабних геополітичних питаннях, пов’язаних з війною. Це буде справжнім випробуванням на єдність. Трамп бачить нас як гроші. І, чесно кажучи, ми не зовсім уявляли, як виглядатиме наше місце за столом в обмін на ці гроші”, – сказав один з посадовців ЄС.

Зараз європейські політики сподіваються більше зрозуміти плани Трампа, поспілкувавшись з віцепрезидентом США Джеймсом Ді Венсом та спецпредставником з питань України Кітом Келлогом.

При цьому посадовці вважають, що Келлог навряд чи озвучить цілі США на Мюнхенській конференції з безпеки, натомість він вивчатиме позиції Європи.

До того, як Трамп 12 лютого заявив про розмову з Путіним, 11 лютого його спецпредставник Стів Віткофф тихо провів перемовини з російською владою, після яких було звільнено американського вчителя, затриманого у РФ, в обмін на російського ув’язненого у США.

Трамп назвав обмін “дуже важливим елементом” у завершенні війни та оголосив, що Віткофф є частиною переговорної групи з Росією.

В Україні тим часом розчаровані європейськими лідерами.

“Очевидно, всі очікують, коли Трамп скаже їм, що робити”, – сказав український посадовець.

Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що США повинні стати учасниками гарантій безпеки, але очільник Пентагону Піт Гегсет напередодні виключив розміщення американських військ в Україні чи роль НАТО у завершенні війни.

“Сценарій, в якому США кажуть: “Ми досягли перемир’я, а решта – це ви, щоб прибрати” не спрацює (для нас). Є межа того, що ЄС сам може реально передати з погляду зброї, грошей і, в якийсь момент, можливо, наземних військ”, – сказало європейське джерело.

Також у ЄС занепокоєні труднощами в організації зустрічей офіційних представників блоку з членами адміністрації Трампа.

“Інститути ЄС все ще намагаються знайти потрібну особу з прямим доступом до Трампа для перемовин”, – сказало джерело.

Попередні адміністрації США цінували діалоги з Брюсселем, щоб зміцнювати трансатлантичний альянс та зберегти єдність. Але Трамп та його команда не проявляють інтересу до цього.

“Його роль для європейців така: платити за все. Не отримувати ніяких кредитів. Не обов’язково навіть відвідувати зустрічі. І заткнутися”, – вважає Джеремі Шапіро, директор з досліджень Європейської ради з міжнародних відносин.

13 лютого президент Володимир Зеленський висловив вдячність Литві за непохитну підтримку України та обговорив з главою Гітанасом Наусєдою важливість координації з ключовими союзниками для реалізації безпеки України та всієї Європи.

На Хмельницькій атомній електростанції планують запустити іще чотири блоки, повідомив президент України Володимир Зеленський.

На аукціоні Christie’s за пів мільйона євро продали любовні листи німецького вченого Альберта Ейнштейна, адресовані його першій дружині Мілеві Маріч.

Заборона абортів у Сполучених Штатах погіршує ситуацію в охороні здоров’я, збільшуючи народжуваність і дитячу смертність, зокрема серед жінок із груп підвищеного ризику.

Гостомельський притулок для тварин та Pethouse запрошують усіх бажаючих та небайдужих на фестиваль адопції, де десятки котиків і песиків з різних притулків Київщини чекатимуть на свою нову родину.