«Мирний план» Трампа щодо України розкритикували країни Європи — The Times
Джерело: The Times
Мирний план президента США Дональда Трампа щодо врегулювання війни між Росією та Україною, який передбачає поступки з боку Києва, викликав обурення та недовіру в Європі. Згідно з цим планом, Україна мала б поступитися частиною своїх територій на користь Росії, що зустріло різку критику з боку європейських лідерів.
Міністри британського уряду були попереджені про майбутню заяву Трампа. У середу вранці, коли міністр оборони Джон Гілі готувався виступити перед колегами в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, американські посадовці повідомили, що президент Трамп планує звернення пізніше того ж дня.
Команда Гілі обговорювала можливі теми виступу Трампа, перевіряючи його платформу Truth Social на наявність раптових заяв, але не очікувала такого шквалу критики, який виник згодом.
Адміністрація Трампа призупинила розробку свого мирного плану, щоб провести консультації з європейськими партнерами та надати їм місце за столом переговорів. Спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог повідомив, що перед завершенням плану він проведе індивідуальні переговори з союзниками НАТО для узгодження формату мирної угоди та ролі європейських урядів у цьому процесі.
Європейські лідери наголошують на необхідності участі України та Європи у будь-яких мирних переговорах. Вони акцентують, що мирне врегулювання не може бути досягнуте без врахування позиції Києва та європейських країн. Голова Європарламенту Роберта Мецола заявила, що найгірше, що можна зробити, — це обговорювати такі питання без участі українських колег, аналізуючи, що спрацює, а що ні.
Крім того, президентка Європарламенту наголосила на важливості дотримання принципу “нічого про Україну без України” та висловила готовність працювати над мирним планом та ідеями українського керівництва.
Європейські лідери також висловлюють занепокоєння щодо можливого зменшення підтримки України з боку США та наголошують на необхідності європейської єдності у цьому питанні.
Британські офіційні особи та міністри НАТО висловили недовіру та розчарування щодо плану Трампа, наголошуючи на необхідності включення України в будь-які переговори. Дехто з політиків порівнює ситуацію з Мюнхенською угодою 1938 року, коли Чехословаччину пожертвували без її участі.
Так, український посол в Австралії Василь Мирошниченко розкритикував план Трампа, застерігаючи, що він може призвести до умиротворення агресора, подібного до Мюнхенської угоди. Він акцентував, що Україна ніколи добровільно не відмовиться від своїх територій, а такі поступки підривають глобальну безпеку та суверенітет держав.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив, що не може бути переговорів про Україну без участі самої України, наголошуючи на необхідності врахування позиції Києва у будь-яких мирних ініціативах.
Додамо, лідери країн Європи після телефонної розмови президентів США та РФ – Дональда Трампа та Володимира Путіна – заявили, що мають бути присутніми на будь-яких перемовинах щодо припинення війни і майбутнього України. Політики наголосили, що лише справедлива угода з гарантіями безпеки може стати підґрунтям для стійкого миру.
За словами європейських політиків, Київ повинен отримати надійні гарантії безпеки, адже справедливий та стійкий мир в Україні – головна умова для міцної трансатлантичної безпеки.
У цій же заяві мовиться, що європейські держави з нетерпінням очікують обговорення подальших кроків з американськими союзниками.
Зустріч міністрів відбулась після того, як Трамп повідомив про телефонну розмову з Путіним, і що вони готові негайно почати перемовини про завершення війни.
Але такий стрімкий розвиток подій занепокоїв Європу, оскільки перемовини президентів США та РФ про безпеку на континенті відбулись без європейських лідерів.
Без участі європейців справедливого та стійкого миру в Україні не буде, – сказав глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро на зустрічі з міністрами з Великої Британії, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії, України та Європейської комісії.
Очільники німецького та іспанського МЗС – Анналена Бербок та Альбарес Буено – наголосили, що жодне рішення про Україну не повинно ухвалюватись без України і закликали країни Євросоюзу бути єдиними у цьому питанні.
“Ми хочемо миру для України, але ми хочемо, щоб несправедлива війна закінчилась справедливим миром”, – додав Буено.
Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський своєю чергою заявив, що на зустрічі з колегами вони спілкувались про “продовження співпраці зі США”.
Натомість речниця Білого лому Каролін Ліввіт на питання про те, чи братимуть участь європейські лідери у перемовинах, відповіла, що “на цей час у мене немає інформації про будь-які європейські країни які б зараз брали учать у мирних перемовинах”.
Метою зустрічі міністрів у Парижі, яку запланували ще кілька тижнів тому, було визначення оборонної стратегії ЄС, зміцнення України, планування майбутніх мирних переговорів та методи спілкування з адміністрацією Трампа на Мюнхенській конференції з безпеки.
Але ці плани були зірвані після різких заяв очільника Пентагону Піта Гегсета на зустрічі з союзниками України у Брюсселі. Зокрема він повідомив, що повернення України до міжнародно визнаних кордонів нереальне, і що США не вважають, що приєднання України до НАТО допоможе завершити війну.
Далі послідувала і телефонна розмова Трампа з Путіним, після якої американський лідер заявив про згоду їхніх команд негайно почати перемовини.
Лідери Європи не знали про те, що Трамп розмовлятиме з Путіним і були приголомшені заявами Гегсета, сказали вони.
Виключивши членство України у НАТО глава Пентагону наголосив, що мир в Україні повинні гарантувати “європейські і неєвропейські війська”, але без участі американських солдатів.
За його словами, розміщення в Україні британських чи будь-яких військ Європи не підпадатимуть під частину місії НАТО чи під гарантії Альянсу за статтею 5.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив, що вони почули заклик Гегсета до активізації Європи.
Ми робимо це і будемо робити, – сказав він.
Інший європейський дипломат оцінив заяви Гегсета як “передчасну капітуляцію” задавшись питанням, про що в такому випадку можна домовлятись. Він додав, що якщо Україна погодиться на поступки, це дасть змогу Росії вимагати більшого на перемовинах.
- Президент США Дональд Трамп повідомив, що за останній тиждень вдалось досягти “величезного прогресу” у питанні мирної угоди між Україною і Росією.
- Президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з Володимиром Путіним, яку назвав “дуже продуктивною”. За його словами, вони домовилися негайно розпочати переговори між своїми командами. Це може свідчити про зміну американської політики щодо України та європейської безпеки.
- 12 лютого президент Дональд Трамп розповів подробиці своєї розмови з главою Української держави Володимиром Зеленським.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 лютого. На даний час відбулося 107 бойових зіткнень.
13 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про зустріч представників США, України та Росії у межах Мюнхенської безпекової конференції.
В Росії “будуть раді вітати” президента США Дональда Трампа на святкуванні 9 травня, якщо він вирішить приїхати, заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
Президент Володимир Зеленський заявив главі США Дональду Трампу під час телефонної розмови 12 лютого, що лідер Кремля Володимир Путін лише вдає, що хоче домовитися про мирну угоду, тому що він “боїться вас”, — повідомили Axios український посадовець та три інших джерела, обізнані про розмову.
Під час брифінгу міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп не йде на поступки російському лідеру Володимиру Путіну.