США пропонують автоматичний вступ України в НАТО у разі порушення Росією перемир’я – ЗМІ
Джерело: The Guardian
Україна може автоматично вступити в НАТО, якщо Росія порушить перемир’я після завершення війни. Зокрема американські сенатори запропонували план, що пов’язує членство України в Альянсі із ситуацією на кордоні з РФ.
Президент Франції Емманюель Макрон 17 лютого проведе в Парижі саміт європейських оборонних держав, щоб вимагати від США включити Європи до переговорів щодо майбутнього України. Єлисейський палац офіційно не оголошував про проведення саміту, однак, як повідомляється, на нього запрошені прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Зустріч буде присвячена питанням обороноздатності Європи та забезпечення надійних гарантій безпеки для України, зокрема обговорюватиметься план щодо автоматичного надання Україні членства в НАТО у разі явного порушення Росією умов припинення вогню.
Лише українці можуть вирішувати, коли зупинити боротьбу, – сказав Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро. – Українці “ніколи не зупиняться, поки не будуть впевнені, що запропонований їм мир буде тривалим. Хто може надати ці гарантії? Європейці, — додав він.
Пропозиція про членство в НАТО за умови порушення перемир’я Росією, що, ймовірно, потребуватиме від США залишатися гарантом безпеки України, вже отримала підтримку деяких американських сенаторів, а також європейських лідерів, зокрема президента Фінляндії Александра Стубба.
Стубб застеріг від допущення “російських фантазій” щодо поділу сфер впливу, наголосивши, що будь-які переговори мають гарантувати Україні незалежність, суверенітет і територіальну цілісність.
Спеціальний посланник США з питань України Кіт Келлог поінформував європейських лідерів у Мюнхені про американську стратегію переговорів, яку міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський охарактеризував як нестандартну.
Додамо, Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Читайте також: Захід ризикує набагато гіршим конфліктом, якщо підведе Україну – The Observer
- На критичному етапі геополітичного середовища, Європа повинна продемонструвати непохитну відданість і єдність, щоб підтримати “справедливий і міцний” мир в Україні, заявили в ПАРЄ.
- Президент Франції Емманюель Макрон повідомив про спільне усвідомлення європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки.
- Німеччина, Франція та Польща 15 березня пообіцяли закупити більше зброї для України та збільшити виробництво військового обладнання разом з українськими партнерами.
- Макрон посилає сигнал сили, маючи дві дивізії звичайних сухопутних військ. Проте його війська могли б значно посилити оборону України.
Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.
На тлі кризи в цивільній авіації через війну та санкції в Росії заговорили про можливе відродження дирижаблів. Їх планують використовувати для транспортування вантажів у важкодоступних районах Арктичної зони, і вироблятимуть — із сучасних композитних матеріалів.
Пізно ввечері 16 квітня російські війська здійснили черговий масований обстріл Дніпра. Внаслідок атаки дронів загинули двоє осіб, ще семеро постраждалих.
16 квітня президент Володимир Зеленський погодив утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області.
Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо правоохоронця з Чернівецької області, котрий намагався вивезти за кордон військовозобов’язаного у багажнику авто за 20 тис. євро.