Лекорню: 15 країн готові надати гарантії безпеки Україні

Джерело: BBC

12 березня у Парижі відбулася зустріч міністрів оборони Великої Британії, Німеччини, Франції, Польщі та Італії, де обговорювали безпекові питання для України.

За словами міністра оборони Франції Себастьяна Лекорню, близько 15 країн готові надати Києву гарантії безпеки.

Справжні гарантії – це допомога українській армії, – наголосив він.

Лекорню зауважив щодо складності процесу, оскільки питання безпеки охоплюють різні аспекти, включаючи ситуацію в Чорному морі та захист українських атомних електростанцій.

Міністр також повідомив, що через 15 днів відбудеться нова зустріч начальників штабів оборони для розгляду подальших кроків.

Якщо Росія прийме перемир’я, ми використаємо ці 30 днів для розробки структури безпекових гарантій, – пояснив глава Міноборони.

Зауважимо, на початку березня прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер наголосив на необхідності створення так званої “Коаліції Волі” для надання Україні гарантій безпеки у разі можливого припинення вогню, укладеного за посередництва США.

До такої коаліції можуть увійти Велика Британія, Франція та “ще одна-дві країни”, які працюватимуть з Україною над планом припинення бойових дій. Деякі європейські країни мають діяти швидше, ніж загальний темп ЄС, щоб уникнути зволікання, додав глава уряду.

Стармер підтвердив, що обговорював це питання з Зеленським у Лондоні, а також телефоном із Трампом та Макроном.

Американська участь у гарантіях безпеки залишається предметом “інтенсивних дискусій”. Велика Британія продовжить дипломатичні консультації, щоб узгодити спільну позицію Заходу щодо майбутнього миру для України.

Тоді як прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні запропонувала поширити дію п’ятої статті Північноатлантичного договору на Україну без її офіційного вступу до Альянсу. Глова італійського уряду вважає це більш ефективною гарантією безпеки, ніж залучення іноземних військ для контролю за можливим припиненням вогню, що, за її словами, є “найскладнішим” варіантом.

Водночас віцепрезидент США Джеймс Ді Венс вважає, що найкращий спосіб захистити Україну від ймовірних майбутніх вторгнень РФ – гарантія фінансової зацікавленості Штатів у майбутньому України.

Своєю чергою, британський мільярдер та філантроп Річард Бренсон нагадав про зобов’язання США, Великої Британії та Росії щодо гарантій безпеки України після її добровільної відмови від ядерної зброї у 1994 році. Він звинуватив Вашингтон у фактичному потуранні агресії Росії та закликав європейські країни діяти рішуче для захисту суверенітету України.

  • Європарламент підтримав пропозицію щодо 30-денного перемир’я і закликав Росію припинити всі атаки на Україну. Відповідну резолюцію ухвалили 12 березня.
  • Росія втрачає більше військ, ніж Україна. Тому для США зараз дивний час, щоб нав’язувати Україні нерівноправний мир, вважають у The Economist.
  • Раніше члени Республіканської партії США закликали американського президента Дональда Трампа скасувати розпорядження про припинення військової та розвідувальної допомоги України.
  • Сполучені Штати повністю відновили обмін розвідданими та постачання зброї Україні після зустрічі представників обох країн у Саудівській Аравії у вівторок. Україна знову отримує артилерійські снаряди, протитанкові засоби та боєприпаси для HIMARS у межах нових пакетів допомоги, схвалених адміністрацією Байдена.

9 травня відзначають Другий день пам’яті та примирення та День Європи. Християни сьогодні вшановують Миколая Чудотворця.

За даними синоптиків у п’ятницю, 9 травня, майже всю країну накриють опади.

Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.