Відмова Путіна від угоди розкрила блеф президента США щодо України — CNN
Джерело: CNN
Британський журналіст та редактор CNN з міжнародної безпеки Нік Патон Волш, аналізуючи розмову Трампа і Путіна, заявив, що президента США “безнадійно переграли”.
Як зазначається, Білий дім хотів домовитися з російською стороною про 30-денне припинення вогню по всій лінії фронту без жодних умов. Натомість адміністрація Трампа отримала “відносно невеликий” обмін полоненими, ще більше переговорів та взаємну паузу в атаках на енергетичну інфраструктуру.
За словами Волша, Росія зможе уникнути останнього пункту, оскільки, згідно з повідомленням президента США та його прессекретарки Кароліни Левітт, угода стосується “енергетики та інфраструктури”, що є двома “абсолютно різними наборами ідей”.
Росія заявила, що не атакуватиме українські електромережі та газопостачання. Білий дім, як зауважив журналіст, через розбіжності, друкарську помилку чи нюанси перекладу, поширив це перемир’я на потенційно кожну частину України, яка вважається інфраструктурною: мости, можливо, ключові дороги, порти чи залізниці. Це, своєю чергою, створило умови, яких майже неможливо дотримуватися при кількості та інтервалах повітряних атак Росії.
За словами Волша, з наближенням літа і зменшенням нагальної потреби українців в опаленні, припинення Росією атак на об’єкти енергетичної інфраструктури є меншою поступкою, однак для Києва вимога припинити удари по російській енергетичній інфраструктурі усуває одну з найпотужніших форм атак, яка є в України.
Протягом місяців українські сили використовували безпілотники і далекобійні ракети для завдання таких ударів по російських нафтопереробних заводах, завдаючи серйозної шкоди головному інструменту збору коштів Кремля на війну — експорту його вуглеводнів, головним чином до Китаю та Індії.
При цьому журналіст наголосив, що телефонна розмова Трампа з Путіним “майже нічого не дала”, крім передбачуваного факту, що глава Кремля відчуває, що може без особливих зусиль “перехитрити свого колегу”.
“Обмін 175 полоненими і повернення 23 важкопоранених українців — це незначна домовленість, яка, зважаючи на частоту подібних обмінів у минулому і той факт, що це відбулося в середу, свідчить про те, що це вже готувалося”, — зазначив Волш.
Окрім цього та зупинки в атаках, Росія використала цю тижневу затримку і телефонний дзвінок, щоб продемонструвати, що вона хоче припинити будь-яку іноземну допомогу та обмін розвідданими в межах угоди і створити низку “робочих груп” з питань України та російсько-американських відносин.
Згідно з повідомленням, “робочі групи” — це російський дипломатичний евфемізм, що означає “палку незацікавленість”. Путін підтвердив це тим, що, очевидно, негайно зробив паузу в енергетичних атаках, але залишив все те, що він не хотів робити, на наступну серію зустрічей у невизначений час.
Як зауважив Волш, деякі з цих “пасток” були закладені в самій суті початкової заяви США та України в Джидді. Вимога негайного припинення на місяць усіх бойових дій у трирічній війні була гідною розгляду, але “дуже спрощеною”. Зокрема, пропозиція не враховувала, скільки часу займе реалізація такого кроку в умовах, коли солдати часто відрізані від свого командування, і не згадувала про те, хто буде контролювати його дотримання.
Державний секретар США Марко Рубіо припустив, що “супутники” можуть забезпечити весь необхідний нагляд. Це найімовірніше правда, але як ідея вона передбачає, що РФ була б задоволена тим, що США будуть детально вивчати її передові позиції і вирішуватимуть, хто і що порушив.
Таким чином, пропозиція в Джидді була спрямована на те, щоб задовольнити спрощену, але бажану вимогу Трампа про негайний мир, а також дозволити РФ шукати лазівки, щоб потрапити в пастку відсутності формальностей.
Також зазначено, що Кремль не хотів обговорювати деталі, наприклад, чи буде ОБСЄ або ООН охороняти лінію фронту, — а натомість запропонував якомога менше поступок, не даючи Трампу категоричної відповіді “ні”.
Проте мовиться, що Трамп отримав категоричну відмову. Це звучало як “часткове припинення вогню”, але це лише перший етап відновлення Росією своєї десятирічної “дипломатії обману”.
Аналітик додав, що адміністрація Трампа говорила про мир так, як ніхто досі не говорив у цій війні, але вже встигла підтвердити, що РФ шукає слабкі місця і “безжально проїжджає по них на танку”.
“Трамп вважав, що може переконати, вмовити або перехитрити Путіна. Йому досі не вдалося зробити нічого з цього. Він відчутно програв у їхньому першому прямому дипломатичному протистоянні. Для мільйонів українців його наступний вибір визначає їхнє життя. Чи втратить він інтерес, чинитиме тиск, чи знову піде на поступки?”, — йдеться у матеріалі.
- Під час розмови глава РФ Володимир Путін погодився на обмежене припинення вогню, а не на повноцінне, на якому наполягали США і яке Україна вже прийняла.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.