Майк Волц випадково додав редактора The Atlantic до секретного чату Білого дому

Джерело: The Atlantic

Головний редактор американського видання The Atlantic Джеффрі Голдберг заявив, що він випадково отримав доступ до закритого чату Signal, в якому посадовці адміністрації Дональда Трампа обговорювали удари по Ємену 15 березня.

У вівторок, 11 березня, Голдберг отримав незвичайний запит в месенджері Signal від користувача Майкл Волтц. Голдберг, очікуючи зв’язок з радником з національної безпеки Дональдом Трампом, не підозрював, що це було не шахрайство, а реальне запрошення в груповий чат, де обговорювались плани для майбутніх військових дій США.

Того ж вечора Голдберг отримав повідомлення про включення його в груповий чат “Houthi PC small group”, де далі почалася обговорення атаки на Ємен. Хоча сам факт включення журналіста до такого високопрофесійного чату виглядав дивно, Голдберг все ж вирішив дізнатися більше, перевіривши, чи це справжній чат або якась дезінформаційна операція.

Через кілька днів група продовжила обговорення ударів, де делегати різних відомств США включили конкретні кроки щодо запуску операцій. На ранок 15 березня Голдберг дізнався, що атака на Ємен вже почалася — вибухи в столиці підтвердили, що інформація була достовірною.

Цю ж інформацію опосередковано підтвердив речник Ради нацбезпеки США Браян Г’юз, котрий сказав, що в адміністрації вивчають, як саме у групу “було додано випадковий номер”.

Це відкриття породило численні питання щодо безпеки, засобів зв’язку та того, наскільки національна безпека США може бути вразливою до такої безвідповідальності в обміні секретною інформацією через комунікаційні додатки.

Реакція членів групи була відзначена високим рівнем емоцій і схвалення здійсненої операції, що, безумовно, спричинило резонанс серед національних та міжнародних спостерігачів.

Опитані The Atlantic юристи вважають, що дії Волца можуть становити порушення законодавства США, яке регулює поводження з інформацією про національну оборону.

Крім того, радник Трампа встановив режим самознищення для окремих повідомлень, що суперечить федеральному закону, який зобовʼязує зберігати всі текстові повідомлення посадовців адміністрації.

Це єдиний випадок у новітній історії, коли секретні військові плани стали доступні для широкої аудиторії через помилку або зловживання системами зв’язку, що демонструє величезні ризики, пов’язані з використанням цивільних платформ для здійснення урядових комунікацій.

21 липня, під час зустрічі з керівниками українських посольств, президент Володимир Зеленський зауважив, що Україна може отримати від НАТО додаткове фінансування для Сил оборони та мотивації військових. 

21 липня, під час зустрічі з  керівниками українських посольств, президент Володимир Зеленський зазначив, що політичне рішення країн G7 є головним для конфіскації заморожених активів РФ.

Міністерство освіти і науки скасувало наказ №1112 та вилучило частину норм з наказу №1115, котрі раніше внесли наказом №1276. Відповідні зміни стосуються вимог щодо дистанційного навчання, зокрема — мінімальної наповнюваності класів та особливостей навчання дітей, які є внутрішньо переміщеними особами.

Посли держав “Групи семи” заявили про стурбованість через розпочаті розслідування стосовно співробітників Національного антикорупційного бюро.

Україна та Франція узгодили створення нового фонду підтримки критичної інфраструктури та пріоритетних секторів економіки України із цільовим обсягом фінансування у 200 мільйонів євро.