Тімоті Снайдер: У Трампа є очевидна слабкість, що робить Америку слабкою

Джерело: Тімоті Снайдер

Тімоті Снайдер, американський історик, зазначає, що Дональд Трамп має очевидні вразливості, які роблять США слабкими. Його дії ставлять американську економіку під загрозу через особисті проблеми, які він намагається приховати.

Усе своє життя Трамп, за словами Снайдера, обкрадав людей. Це його характерний стиль. Суть не в тому, що він краде, а в тому, що інші, на його думку, обкрадають його. Замість совісті у нього є звичка витіснення.

“З віком це перетворилося на вразливість. Він справді вважає, що всі його обкрадають. Він не робить різниці між собою та урядом. І він не має жодного уявлення про те, як насправді працює будь-яка важлива політика. Це означає, що будь-хто, хто має до нього доступ і розуміє його вразливість, може створити саморуйнівну американську політику”, – зазначив Снайдер.

Тімоті Снайдер зазначив, що простим прикладом цього, ще до введення тарифів, була ситуація з Україною. Звідкись у Трампа виникла ідея, що Україна обкрадає США. І як тільки ця ідея з’явилася в його голові, він став її рабом. Він постійно повторював, що Україна винна США 350 мільярдів доларів.

Снайдер підкреслює, що це не мало жодного сенсу. Допомога, про яку йшлося, була саме допомогою, а не позикою. Вартість цієї допомоги становила приблизно третину від заявленої Трампом суми. Більша частина військової допомоги була надана у вигляді витрат всередині США. І, звісно, українці заплатили свою ціну. Вони виконали місію НАТО зі стримування російської агресії, зазнавши величезних втрат і надаючи розвіддані та інновації США. Але для Трампа це не мало значення. Як тільки йому кажуть, що його обкрадають, він стає безпорадним, і страждати повинні інші.

“Зараз ми не знаємо, хоча неважко здогадатися, хто сказав Трампу, що Україна його обкрадає. Росіяни мають гостре відчуття психологічної вразливості, і вони вже давно придивляються до Трампа”, – додав історик.

Трамп також наводить вигадану цифру в 350 мільярдів доларів, щоб обґрунтувати свої тарифи. Він стверджує, що європейці, що цікаво, якимось чином “винні” США цю ж суму. Трамп вважає, що якщо американці купують в іншій країні більше, ніж жителі цієї країни купують у США, це є збитком, і його особисто обкрадають. Тому, коли минулого тижня США вводили тарифи для всього світу, принцип полягав у тому, що всі торговельні дефіцити — випадки, коли ми купуємо більше, ніж продаємо — повинні бути усунені.

“Це безглуздо. Не існує такого стану природи, коли країни купують і продають одна в одної однакову кількість”, – додав Снайдер.

Тімоті Снайдер порівнює планову рівність в торгівлі з абсурдною ситуацією на вечірці, де хтось наполягає на тому, щоб кожен співрозмовник використовував рівну кількість слів під час бесіди. Він зазначає, що це призведе до зупинки будь-якої розмови, адже штучно встановлена рівність — це не те, як працюють природні діалоги. Так само і в торгівлі: штучна планова рівність вартості імпорту та експорту не є тим, як реально функціонує економіка.

Як зазначає історик, в міжнародній торгівлі існує багато несправедливості, і можна багато говорити про розумну торговельну політику, яка захищає або заохочує певні галузі. Виробництво, безумовно, має власну цінність. Але жодне з цього не випливає з ображених почуттів олігархічного президента, які визначають його дії.

Політика Трампа базується на його особистій вразливості, тому вона є нестабільною. Якщо хтось змусить його відчути себе ще більш вразливим, він може зупинити свої дії. Наприклад, він не буде вводити тарифи проти Росії, оскільки боїться цієї країни. З іншого боку, якщо хтось переконає його, що він переміг, то він також знизить тарифи, як це нещодавно сталося. Якщо Трамп більше не відчуває, що його обкрадають, він поступається, але це триває до того моменту, поки його відчуття знову не зміняться.

За словами Тімоті Снайдера, для людини з такою очевидною вразливістю все здається таким, що вийшло з-під контролю. І тому контроль стає єдиною відповіддю. Трамп вважає, що всі намагаються його обікрасти, і тому він повинен встановити контроль, викликавши всі країни та змусивши їх поводитися з ним з позиції слабкості та насмішки. Згідно з цією теорією, США будуть вести переговори з кожною окремою країною світу. Багато з цих угод вже були порушені, і тепер буде укладено нові, які, ймовірно, будуть ще гіршими. США не вистачатиме часу, терпіння і зосередженості, а довіру своїх найближчих торговельних партнерів вони вже не зможуть відновити.

Те ж саме відбувається й у внутрішній політиці. Встановлюючи тарифи, Трамп вважає, що створює для себе важелі впливу на американські компанії. Вони будуть змушені приходити до нього особисто, щоб отримати “карвеут” — виняток, який дозволить їм продовжувати торгувати на світових ринках і функціонувати так, як вони це робили раніше. Таким чином, Трамп може відчути меншу вразливість, намагаючись залякати компанії. Але це також означає централізоване планування, причому особливо ірраціональне, яке залежить від почуттів однієї людини. Інвестування всередині США більше не означає те, що воно означало раніше, і це не зміниться швидко.

Снайдер вказує, що всі мають свої слабкості, забаганки та вразливості. Але коли одна людина має безконтрольну владу, ірраціональність стає безконтрольною. Дональд Трамп вважає, що всі його постійно обкрадають. Якби він був президентом у нормальній ситуації, це було б незначною проблемою. Але в умовах, коли йому вдалося уникнути покарання за спробу державного перевороту, коли Верховний суд надав йому імунітет від судового переслідування, коли члени його власної партії рідко кидають йому виклик, коли Конгрес більше не вбачає необхідності ухвалювати закони й коли надто багато засобів масової інформації нормалізують його поведінку, вразливість Трампа може призвести до руйнування країни.

“Тисячолітня політична теорія і справді велика література навчають нас цьому: надмірна влада пробуджує в людях найгірші риси – особливо серед найгірших людей. Як розуміли засновники, мета верховенства права, системи стримувань і противаг, регулярних виборів полягає в тому, щоб запобігти саме такій ситуації. Дозвіл скомпрометувати нашу республіку коштує багато, наприклад, наших прав і нашої гідності. Але це також має витрати в дуже базовому економічному сенсі. Коли ви підносите божевільного короля, ви підносите божевілля”, – додав історик.

  • Троє відомих професорів залишають Штати й викладацьку роботу в Єльському університеті. Професор філософії Джейсон Стенлі та професори історії Тімоті Снайдер і Марсі Шор, які перебувають у шлюбі, викладатимуть у Школі глобальних відносин та державної політики ім. Мунка при Університеті Торонто.
  • Американський історик Тімоті Снайдер у своїй статті аналізує, чому перемога України у війні з Росією є критично важливою для майбутнього світового порядку. Він наголошує, що Україна вже продемонструвала свою силу та стійкість, зруйнувавши міфи про “непереможність” Росії та її військової машини.

Група юристів звернулася до Суду США з міжнародної торгівлі з вимогою заблокувати запровадження Дональдом Трампом масштабних тарифів, стверджуючи, що президент перевищив свої повноваження.

В Івано-Франківській області двом 14-річним підліткам повідомили про підозру у вбивстві 19-річного юнака.

Північна Корея вже отримала понад 20 мільярдів доларів від співпраці з Росією у межах війни проти України, свідчить звіт південнокорейського аналітичного центру KIDA.

Мільярдер Ілон Маск, який вже має 14 дітей від різних жінок, шукає нових обраниць у соціальній мережі Х, щоб створити «легіон» перед кінцем світу.

Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий повідомив, що протягом останньої доби російські війська тричі порушили так зване “енергетичне перемир’я”.