Солодкі напої можуть призводити до раку ротової порожнини у жінок – дослідження

Джерело: health

Результати дослідження, опубліковані у журналі JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, виявили зв’язок між значним вживанням солодких напоїв та підвищеним ризиком раку ротової порожнини у жінок.

У межах дослідження фахівці вивчили дані 162 602 жінок, з яких у 124 виник рак ротової порожнини.

Вони встановили, що ризик розвитку цього виду раку у 4,87 раза вищий у жінок, які вживали хоча б один напій з цукром у тиждень, порівняно з тими, хто вживав менше одного такого напою у місяць.

Цей ризик спостерігався незалежно від того, чи мали ці жінки погані для здоров’я звички, такі як паління та вживання алкоголю.

Серед жінок, які не палили та не пили спиртне, вживання хоча б одного солодкого напою у день було пов’язано з 5,46-кратним підвищенням ризику раку ротової порожнини, порівняно з жінками, які вживали менше одного солодкого напою у місяць.

Рак ротової порожнини є частиною ракових пухлин, які виникають у роті, зокрема на язику, яснах чи мигдалинах. Серед чоловіків цей вид раку частіше зустрічається у тих, хто зловживає алкоголем чи палить.

Але фахівці у всьому світі вказують, що зростає кількість випадків раку ротової порожнини серед жінок, які не палять.

“Навіть у жінок, які не палять та не п’ють багато (алкоголю), часте вживання солодких напоїв може значно підвищити ризик раку ротової порожнини. Це доволі суттєво, тому що це вводить модифікований фактор ризику – те, що люди дійсно можуть контролювати”, – сказав Джейсон Авербах, доктор стоматологічних наук та щелепно-лицевий хірург.

Щоб пояснити як напої, до складу яких входить цукор, можуть впливати на ризик розвитку раку ротової порожнини, потрібно розглянути загальновідомі фактори ризику виникнення цього виду онкології.

Найголовнішими вважають три фактори: тютюн, алкоголь та вірус папіломи людини (ВПЛ).

Тютюн та спиртне вважаються канцерогенами, але вони також можуть призводити до хронічних запалень та змін у мікробіомі ротової порожнини. Фахівці вважають, що щось схоже відбувається і з солодкими напоями.

“Високе вживання цукру у вигляді напоїв може спровокувати хронічне запалення”.

Надалі це може призвести до зміни мікробіоми ротової порожнини, викликаючи збільшення шкідливих бактерій та посилення окислювального стресу, що “може призводити до пошкодження ДНК та ризику раку”. Простими словами, солодкі напої можуть створювати середовище, у якому раковим клітинам простіше розвиватись.

Окрім запалення є ще кілька пояснень зв’язку солодких напоїв з раком ротової порожнини. За словами Авербаха, газовані та спортивні напої “дуже кислі”, а відтак з часом вони можуть пошкодити м’які тканини у роті, що робить клітини більш вразливими до онкології.

Окрім цього, надлишкове вживання цукру може призвести до резистентності до інсуліну, що, своєю чергою, може призвести до підвищення рівня інсуліноподібного фактора росту-1, гормону, пов’язаного з розвитком раку.

При цьому фахівці визнають, що поки не можна остаточно стверджувати, що солодкі напої викликають рак ротової порожнини, але зв’язок між цим є.

Окрім цього, дослідження стосувалось лише щодо жінок, відтак його результати неможна поширювати щодо чоловіків, а відтак потрібні нові, додаткові дослідження.

Очільник Кремля Володимир Путін оголосив так зване “великоднє перемир’я” і пообіцяв, що російські окупанти тимчасово припинять всі бойові дії.

На кордоні з Молдовою прикордонники викрили ще один випадок фіктивного шлюбу для незаконного виїзду за кордон.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 19 квітня. Станом на цей час загальна кількість бойових зіткнень становить 59.

Американський актор Лієв Шрайбер і фронтмен та засновник гурту Gogol Bordello Євген Гудзь у Нью-Йорку спекли великодні паски з борошна, яке зібрали на розмінованих полях на півночі Харківщини й експортували до США.

Німецькі урядовці блокують постачання Туреччині близько 30 винищувачів Eurofighter через арешт мера Стамбула Екрема Імамоглу — ключового політичного суперника президента Реджепа Таїпа Ердогана.