США та Україна розходяться в підходах до врегулювання війни: відбулися технічні переговори
Джерело: Reuters
Офіційні представники США, України та Європи провели “змістовні” зустрічі з метою відновити мирні переговори після скасування поїздки держсекретаря США Марко Рубіо. Його відсутність викликала сумніви щодо прогресу у переговорах.
Як розповіли у виданні, скасування участі Рубіо у переговорах у Лондоні спричинило відміну ширшої зустрічі з міністрами закордонних справ України, Великої Британії, Франції та Німеччини. Це підкреслило розбіжності в позиціях між Вашингтоном, Києвом і його європейськими союзниками щодо шляхів завершення війни Росії проти України.
Зниження рівня переговорів відбулося у критичний момент – за кілька днів після попередження президента США Дональда Трампа, що Вашингтон може вийти з процесу, якщо не буде досягнуто прогресу. Раніше Трамп заявив, що сподівається на угоду між Москвою та Києвом цього тижня, щоб “завершити трирічний конфлікт”.
Основна увага під час зустрічі в середу, 23 квітня, приділялася спробі з’ясувати, що саме Київ може прийняти після того, як спеціальний посланець Трампа Стів Віткофф представив пропозиції на подібній сесії в Парижі минулого тижня. Троє дипломатів заявили, що ці пропозиції передбачали більші поступки з боку України, ніж Росії.
Згідно з інформацією, представник прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера намагався зменшити значення раптового скасування поїздки Рубіо, наголосивши на тому, що велися “змістовні технічні зустрічі за участю європейських, американських та українських посадовців з метою припинення бойових дій”.
“Ми залишаємося абсолютно відданими досягненню справедливого і тривалого миру в Україні, і ці переговори є важливою частиною цього процесу”, – заявив речник.
Пропозиції Віткоффа, за словами кількох джерел, включали визнання анексії Криму Росією, поступове зняття санкцій з РФ та відмову України від членства в НАТО. Вони були неприйнятними для Києва і багатьох європейських країн.
Віцепрезидент США Джей Ді Ванс під час візиту до Індії висловив “оптимізм”, що “європейці, росіяни та українці зрештою зможуть довести цю справу до завершення”, однак водночас висунув ультиматум:
“Ми зробили дуже чітку пропозицію як росіянам, так і українцям. Час сказати “так” або дозволити США вийти з процесу. Це означає, що обом сторонам доведеться відмовитися від частини контрольованої ними території. Будуть територіальні обміни”.
За словами журналістів, скасування поїздки Рубіо підкреслило складність подолання розбіжностей між сторонами. Джерело, близьке до переговорів, повідомило, що рішення скасувати візит було ухвалено після того, як Україна підготувала документ для європейських партнерів, де йшлося про те, що жодні переговори щодо територій не розпочнуться без повного припинення вогню.
Очевидна занепокоєність США може свідчити, що українська позиція не збігається з тим, що американські представники попередньо узгодили з Росією. Деякі пропозиції Віткоффа, які в Парижі отримали, за словами Рубіо, “обнадійливу реакцію”, Київ відкинув.
Представники уряду Великої Британії зазначили, що технічні переговори свідчать про активні зусилля досягти згоди.
Міністр закордонних справ Девід Леммі та міністр оборони Джон Хілі провели “змістовні” переговори зі своїми українськими колегами, а також з американським представником Кітом Келлогом. Рубіо провів телефонну розмову з Леммі у вівторок увечері та висловив надію перенести візит.
Окрім Криму, залишаються й інші суперечливі моменти. Джерела повідомляють, що американські пропозиції передбачають визнання контролю Росії над рештою 20% української території. Росія вимагає зняття санкцій ЄС до завершення переговорів, що категорично відкидається європейськими державами.
Вашингтон також запропонував створити нейтральну зону навколо Запорізької АЕС, яка нині перебуває під контролем Росії. Президент Зеленський у вівторок заявив, що готовий співпрацювати зі США для запуску станції.
Деякі американські пропозиції, ймовірно, не влаштовують і Москву. Двоє дипломатів заявили, що США не наполягають на демілітаризації України і не заперечують проти участі європейських сил у майбутніх гарантіях безпеки для Києва.
Хоча Віткофф не брав участі в лондонських переговорах, він цього тижня має зустрітися з Путіним у Росії в межах паралельного дипломатичного треку Вашингтона.
- За повідомленням ЗМІ, перемовини у Лондоні на рівні глав МЗС України, США та країн Європи скасували, бо Київ не прийняв пропозицію Вашингтона відмовитись від окупованих Росією територій.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.
23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 23 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 124 боєзіткнення.