Зеленський передав главі ПАР список українських дітей, насильно депортованих росіянами

Джерело: пресслужба президента
У перший візит президента України до ПАР із моменту встановлення дипломатичних відносин між двома державами, Володимир Зеленський передав Сирілу Рамафосі список із 400 українських дітей, викрадених Росією.
Зеленський поінформував про наслідки російських обстрілів України у ніч на 24 квітня. Росія застосувала понад 200 повітряних засобів: ракети, зокрема балістичні, та ударні дрони. Є загиблі й понад 80 поранених.
Глава держави повідомив, що через російську атаку він вирішив скоротити програму візиту до ПАР.
Сторони обговорили те, як важливо зараз максимально об’єднати всі глобальні зусилля й забезпечити тиск на Росію заради миру. Окремо йшлося про можливості на рівні G20, у якій ПАР головує цього року.
Південно-Африканська Республіка готова та продовжує підтримувати всі зусилля, зокрема багатосторонні, для досягнення справедливого, сталого, всеохопного миру, – зазначив президент ПАР.
Глава Української держави наголосив на проблемі звільнення полонених і повернення дітей. Під час зустрічі він передав список 400 українських дітей, яких викрала Росія.
Крім того, лідери обговорили питання двостороннього порядку денного. Володимир Зеленський акцентував, що Україна має можливості в гарантуванні енергетичної безпеки, сільському господарстві, виробництві добрив, безпекових виробництвах і технологіях. Також Україна запропонувала ПАР створити спільний мінеральний хаб для виготовлення й транспортування добрив.
Своєю чергою, Рамафоса зазначив, що Південно-Африканська Республіка зацікавлена в розвитку всіх можливих напрямів співпраці.
Додамо, у Монреалі відбулася Міністерська конференція з людського виміру Формули миру. Її учасники ухвалили спільне комюніке, яке включає зобов’язання повернути всіх полонених і депортованих українців.
Учасники конференції погодилися посилити співпрацю України з партнерами та міжнародними організаціями, щоб розв’язати гуманітарні питання та забезпечити дотримання Женевських конвенцій.
Один із найважливіших пунктів – пошук довірених країн-посередників для переговорів із РФ щодо повернення українців додому. Також із допомогою посередників запропоновано створити механізми, які дадуть українцям у Росії змогу отримувати консульські послуги.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі назвала країни, що взяли на себе конкретні зобов’язання щодо повернення в Україну депортованих дітей і полонених. Згідно з офіційними даними, за час повномасштабної війни росіяни насильно вивезли з України близько 20 тисяч дітей. Наразі точна кількість депортованих українських дітей невідома.
Раніше британська розвідка повідомила, що станом на сьогодні щонайменше 11 000 українських дітей утримуються у 43 так званих “таборах перевиховання” по всій Росії за тисячі км від дому.
Нещодавно глава Української держави поінформував, що лише документально Україна може підтвердити депортацію 20 тисяч українських дітей, водночас додав, що цифри можуть бути більшими.
Станом на 24 листопада 2023 року до Росії депортовано або примусово переміщено на ТОТ України понад 19,5 тисячі українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що росіяни продовжують депортувати “все нові й нові групи” дітей з України.
Читайте також: В РФ створили систему «перевиховання» незаконно депортованих українських дітей
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що Росія депортує українських дітей з ТОТ через територію Білорусі.
- У Центрі національного спротиву повідомили, що лише за минулу осінь окупанти вивезли на так зване “оздоровлення” 10 тисяч українських дітей.
- Внаслідок повномасштабної агресії Росії в Україні постраждали понад 1686 дітей.
- За даними дослідження, проведеного Лабораторією гуманітарних досліджень Єльської школи громадської охорони здоров’я, що фінансується Державним департаментом США, росіяни вивезли на територію Білорусі понад 2400 українських дітей.
- Парламент Естонської Республіки закликав усі країни сприяти поверненню незаконно депортованих Росією українських дітей.
Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.
Контейнерний потяг із Росії вперше пройшов через тимчасово окуповані території Донецької, Запорізької та Херсонської областей до порту Севастополя.
У Києві рятувальники деблокували з-під завалів тіло 17-річного підлітка. За оновленими даними, кількість загиблих внаслідок російської атаки на столицю зросла до 12 осіб.
Сполучені Штати вимагатимуть від Росії визнати право України на власну озброєну армію та оборонну промисловість як частину мирної угоди між Москвою та Києвом, заявили поінформовані джерела.