США та Китай продовжили переговори у Женеві: сторони заявили про «великий прогрес»

Джерело: Reuters

Переговори між американськими та китайськими офіційними особами в Женеві продовжилися 11 травня. Обидві сторони обговорювали шляхи деескалації торговельної війни, котра вже загрожує завдати значної шкоди світовій економіці.

Віцепрем’єр Китаю Хе Ліфен зустрівся з міністром фінансів США Скоттом Бессентом та торговим представником США Джеймісоном Гріром, що стало першою особистою зустріччю з моменту запровадження двома найбільшими економіками світу взаємних мит.

Бессент відмовився коментувати результати. Тоді як економічний радник Білого дому Кевін Гассетт повідомив Fox News, що Китай “дуже зацікавлений” у відновленні торговельних відносин. За його словами, вже цього тижня можуть бути оголошені нові зовнішньоекономічні угоди.

Президент США Дональд Трамп також позитивно оцінив переговори, назвавши їх “повним перезапуском” у “дружній, але конструктивній манері”. У дописі на платформі Truth Social він заявив: “Сьогодні відбулася дуже хороша зустріч із Китаєм у Швейцарії. Обговорено багато питань, досягнуто багатьох домовленостей… Досягнуто ВЕЛИКОГО ПРОГРЕСУ!!!”.

Офіційне китайське агентство Xinhua водночас назвало введення США мит “безрозсудним зловживанням”, яке дестабілізує світову економіку, однак зазначило, що самі переговори є “позитивним і необхідним кроком”.

На тлі високої недовіри сторони прагнуть не демонструвати слабкість, тож експерти не очікують миттєвого прориву. Поки США наполягають на зменшенні $295-мільярдного дефіциту торгівлі з Китаєм і вимагають від Пекіна змінити модель розвитку, Китай натомість прагне зниження тарифів і рівноправного ставлення на світовій арені.

Трамп раніше припустив можливість запровадження 80% тарифу на китайські товари замість чинних 145%. Пекін, своєю чергою, застосував відповідні мита на рівні 125% і попередив, що не підкориться “імперіалістам і хуліганам”.

Очікується, що китайська делегація також зустрінеться з генеральною директоркою Світової організації торгівлі Нгозі Оконджо-Івеалою.

Незадовго до початку перемовин президент США Дональд Трамп припустив, що Штати можуть знизити тарифи для Китаю зі 145% до 80%, та закликав КНР “відкрити свій ринок для США”.

Тепер на ринок США поступає менше товарів, а ті товари, що все ж продовжують поступати, зростають у ціні. За оцінками експертів, якщо ситуація не зміниться – до кінця року показник інфляції у США зросте до 4%.

США дуже залежать від товарів з Китаю. Взуття, одяг, побутова техніка, мікрочипи, іграшки, спортивне обладнання, офісна техніка тощо – вже це привозять до Штатів з Китаю у шалених кількостях.

Але тепер імпорт скорочується. Очікується, що у другій половині 2025 року імпорт спаде на щонайменше 20% у річному обчисленні. Спад товарів з Китаю буде ще суттєвішим – на рівні 75%-80%.

Торгівельна війна вже вплинула на економіку США. ВВП країни – найширший показник американської економіки – показав перше квартальне скорочення з початку 2022 року, оскільки імпортери поспішали привезти товари до Штатів, поки тарифи не почали діяти.

Нові мита також впливають і на Китай, оскільки експорт до США різко скоротився. За оцінками CNN, у квітні КНР спорядив США товарів на 33 млрд доларів, що на 21% менше, порівняно з квітнем 2024 року, коли було перевезено товарів на 41,8 млрд доларів.

Тарифи вплинули і на виробний сектор у Китаї. У квітні активність китайських заводів стрімко скорочувалась.

Новина про зустріч делегацій країн зародила сподівання, що напруга між країнами спаде.

Під час першої офіційної зустрічі з міжнародними ЗМІ новообраний Папа Римський Лев закликав до припинення поляризуючої “війни слів” і до оновлення підходів у сфері комунікації.

Поблизу Галапагоських островів в Еквадорі знайшли судно з п’ятьма рибалками з Перу, які дрейфували морем протягом 55 днів.

П’ятий президент України Петро Порошенко заявив про необхідність припинення транзиту російської нафти через територію України, зокрема нафтопроводом “Дружба”.

У Донецькій області затримали 50-річну працівницю місцевого закладу харчування, яка працювала на росіян та коригувала удари РФ по Силах оборони у прифронтових районах.

Президент Володимир Зеленський провів першу розмову з новим Папою Римським Левом XIV.