РФ обстрілює Україну ракетами, які отримала від Києва наприкінці 90-х років за газові борги – розслідування «Схем»

Фото: radiosvoboda.org

Джерело: “Схеми”

Журналісти проєкту “Схеми” знайшли докази того, що Росія завдає по Україні ракетних ударів ракетами Х-55, які отримала від Києва у межах угоди 1999 року між урядами країн щодо погашення заборгованості за газ.

Журналісти ознайомились з текстом угоди і списком номерів переданих ракет і співставили з номерами тих Х-55, якими Росія обстрілює Україну від початку повномасштабного вторгнення.

Таким чином журналісти виявили щонайменше з десяток ракет зі списку, які РФ запустила по українських містах – частину з них збили сили української ППО, частина влучила у житлові будинки.

Угоду щодо передачі ракет “Схеми” розшукали в архівах. Вона була підписана між урядом України, очолюваним Валерієм Пустовойтенком та урядом РФ, який очолював Володимир Путін. Підписали угоду в Ялті.

Фото: radiosvoboda.org

Відповідно до умов угоди, Україна передала Росії 8 бомбардувальників Ту-160, 3 бомбардувальники Ту-95МС та 575 крилатих ракет Х-55. Взамін РФ “пробачила” Україні газовий борг на суму 275 мільйонів гривень.

Разом з угодою журналісти отримали список з усіма номерами переданих ракет і співставили з номерами Х-55, якими Росія обстрілювала Україну після початку повномасштабного вторгнення РФ.

У списку є три ракети, збиті силами ППО над Києвом та областю у січні, квітні та травні 2023 року.

Ще однією ракетою зі списку окупанти вдарили по Києву у грудні 2022 року. Тоді вона поцілила у житловий будинок, внаслідок чого загинула жінка. Інша ракета, яку Україна також віддала Росії, влучила в будинок на Київщині. Під час обстрілу постраждала дитина.

Ще кілька ракет журналісти проєкту ідентифікували за допомогою світлин із номерами на уламках, отриманих від джерел у правоохоронних органах.

Загалом журналістами було виявлено понад десяток ракет, які РФ отримала від України, а зараз ними ж обстрілює мирні міста. Частина з цих збитих ракет нині зберігається у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз.

  • В Україні волонтери розробили недорогу крилату ракету, яка, як сподіваються, зможе “подолати” російську протиповітряну оборону, щоб ракети з боєголовками з більшою ймовірністю досягали своїх цілей.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні. 

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).

Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.