ЄС планує засекретити підготовку плану повної відмови від російського газу
Джерело: Reuters
Європейський Союз планує повністю припинити закупівлю російських енергоресурсів до кінця 2027 року. Європейська комісія у червні представила рамкові пропозиції, котрі передбачають поступову відмову від постачань газу, зокрема й скрапленого, що досі надходить до Європи за чинними комерційними контрактами.
Тепер держави-члени ЄС вимагають, щоб підготовка конкретних заходів із реалізації цього плану відбувалась у закритому режимі, без оприлюднення деталей.
Про це мовиться у проєкті переговорного документа, з яким ознайомилося агентство Reuters. Згідно з ним, країни повинні подати власні національні пропозиції з поетапної відмови від закупівель російського газу й пошуку альтернатив. Усі плани мають готуватися “відповідно до правил професійної таємниці й не розголошуватися без згоди відповідної держави-члена ЄС”, зазначено в документі, підготовленому Данією, котра нині головує в Раді ЄС.
У національних планах мають бути описані заходи на національному або регіональному рівні щодо скорочення попиту на російський газ, стимулювання виробництва відновлюваної енергії, пошуку альтернативних постачальників, а також вказані потенційні технічні, договірні або регуляторні бар’єри для реалізації цих цілей.
Єврокомісія наполягає, що для розробки дієвих рішень компанії, які досі закуповують російський скраплений газ, повинні надати їй доступ до змісту своїх контрактів – навіть якщо інформація вважається комерційною таємницею.
Компанії натомість заявляють, що зобов’язані виконувати умови укладених угод, інакше ризикують сплатити суттєві штрафи. Вийти з контрактів без компенсацій вважають можливим лише у випадку ухвалення загальноєвропейського рішення про заборону таких операцій.
Обговорення документа країнами ЄС має розпочатися наступного тижня. За даними Reuters, переговори перебувають на початковій стадії, і юридичні ризики для компаній наразі не розглядаються.
Раніше повідомляли, що Європейська комісія оцінює, чи може вона законодавчо заборонити фірмам Європейського Союзу підписувати нові контракти на постачання російського газу.
Також триває робота над юридичними варіантами, які дозволять компаніям ЄС розірвати чинні контракти на постачання газу з Росією без застосування штрафів. Про це раніше повідомляло й видання Financial Times.
- Через понад три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну енергетична безпека Європи залишається вразливою. Під час кризи 2022–2023 років США частково заповнили дефіцит постачання, надавши скраплений газ. Але нині, з огляду на торгові амбіції Дональда Трампа, який використовує енергоресурси як інструмент тиску, бізнес у ЄС побоюються нової залежності — вже від США.
- За повідомленням ЗМІ, адміністрація президента США Дональда Трампа висунула нові умови у межах угоди з Україною про рідкісноземельні метали. Тепер США хочуть також контролювати газопровід російського “Газпрому”, який розташований на території України.
- У Німеччині розглядають можливість передачі газопроводу “Північний потік-2” під управління США, що потенційно дозволить відновити постачання російського газу до Європи, інформують обізнані джерела, зазначаючи, що робота над відповідною угодою вже триває.
Міністр міграції Швеції Юган Форсселл заявив, що “шокований і наляканий” крайньо правим активізмом свого сина-підлітка.
Посол України в Туреччині Наріман Джелялов подарував президенту Реджепу Таїпу Ердогану керамічний “Dostluk Kalkanı” (“Щит дружби”).
В ніч на 11 липня російські війська пошкодили три медичні заклади на Харківщині: пологовий будинок, стоматологічну поліклініку та міську лікарню.
Мешканець американського Детройта, відомий своєю щедрістю, влаштував для місцевих жителів “грошовий дощ” з гелікоптера. Це стало його останнім подарунком для місцевих після смерті.
У п’ятницю, 11 липня, біткоїн встановив новий історичний максимум завдяки попиту з боку інституційних інвесторів та сприятливій політиці адміністрації президента США Дональда Трампа щодо криптовалют.