В ЄС планують закупити американську зброю для України коштом російських активів – ЗМІ

Джерело: The Telegraph

Євросоюз розглядає можливість використання прибутку від заморожених російських активів для фінансування нового пакету військової допомоги Україні на $10 млрд, запропонованого президентом США Дональдом Трампом.

Згідно з планом, доходи від майже €200 млрд активів Центрального банку Росії, заблокованих у ЄС, можуть бути спрямовані як внесок європейських країн до нового оборонного фонду.

Цей крок став предметом перших дискусій між країнами ЄС після того, як Трамп оголосив про нову ініціативу з постачання Україні озброєнь і систем протиповітряної оборони через НАТО.

За інформацією дипломатичних джерел, під час зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі обговорювали деталі американської схеми, які поки що не були повністю представлені всім країнам ЄС.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте пояснив, що угода передбачає закупівлю Альянсом американських систем ППО, ракет і боєприпасів із подальшою передачею Україні. За його словами, участь у ініціативі вже підтвердили щонайменше вісім країн-членів, про що він повідомив на зустрічі з президентом США в Овальному кабінеті.

Найімовірніший сценарій передбачає створення централізованого фонду під управлінням НАТО, до якого внесуть кошти європейські союзники та Канада. Ці кошти планують використати для закупівлі озброєнь за “списком пріоритетів”, підготовленим українським урядом.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запропонував своїм колегам із ЄС направити на фінансування схеми саме прибуток від заморожених російських активів.

Раніше у Брюсселі обговорювали можливість створення власного оборонного фонду для закупівлі зброї коштом доходів від заморожених активів. Однак тепер участь в ініціативі під егідою США та НАТО розглядається як більш ефективний спосіб зберегти залученість Трампа у підтримку України.

Нагадаємо, за запевненням глави Білого дому, до відправки вже готують 17 Patriot. Він зазначив, що велика кількість з цих систем будуть на полі бою.

ЗМІ стало відомо, що окрім протиповітряних установок Patriot, що стоять на першому місці в бажаннях Києва і які Трамп назвав “життєво необхідними”, у межах плану можна продавати союзникам США ракети, снаряди для гаубиць та зенітний ракетний комплекс середньої дальності для подальшої передачі Україні, повідомило джерело, обізнане з деталями.

За словами офіційних осіб, такий підхід має кілька переваг:

  1. Політична безпека для Трампа. Продаж зброї союзникам, а не пряма передача Україні, дозволяє йому уникнути критики через порушення обіцянки обмежити роль США у війні.
  2. Фінансова вигода. Одна установка Patriot коштує близько $1 млрд, і Трамп уже неодноразово наголошував на вигодах для США щодо вигідності угоди.
  3. Логістична перевага. Ракетні системи, які вже перебувають у Європі, можна швидше перекинути в Україну, аніж транспортувати з США або виготовляти їх на американських заводах.
  4. Сигнал Москві. Посилення оборонної підтримки України може продемонструвати президенту РФ Володимиру Путіну серйозність намірів США припинити війну.

План обговорювали на червневому саміті НАТО в Нідерландах, де Трамп провів переговори з європейцями та президентом України. Зустріч визнали “дивовижно продуктивною”.

Ще до саміту європейські дипломати шукали механізми, як забезпечити постачання зброї Україні навіть у разі виходу США з проактивної підтримки. Упродовж двох тижнів американські та європейські експерти опрацьовували технічні й правові аспекти нової схеми постачань.

Внаслідок російського удару по Добропіллю на Донеччині 16 липня загинули четверо людей.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 16 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 112 бойових зіткнень.

Кількість загиблих внаслідок російського авіаудару по Добропіллю на Донеччині збільшилася до двох осіб.

Євросоюз розглядає можливість використання прибутку від заморожених російських активів для фінансування нового пакету військової допомоги Україні на $10 млрд, запропонованого президентом США Дональдом Трампом.

Верховна Рада 16 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт №13168, яким вносяться зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, врегулювавши порядок отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військового у полоні та прирівнявши смерть у російських тюрмах до загибелі на полі бою.