Незалежна робота НАБУ і САП є необхідною умовою для фіндопомоги Україні, – Єврокомісар

Джерело: Financial Times

Єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс попередив, що втручання в діяльність НАБУ та САП може поставити під загрозу як фінансову допомогу, так і перспективу вступу України до Євросоюзу.

За його словами, закон підриває незалежність ключових антикорупційних структур, які мають вирішальне значення для реформ України та збереження довіри громадськості.

“Наша нинішня фінансова допомога Україні залежить від прозорості, судових реформ та демократичних урядів. Те саме стосується шляху України до вступу до ЄС, який також вимагатиме сильного потенціалу для боротьби з корупцією”, – наголосив він.

Раніше єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала законопроєкт “серйозним кроком назад”.

“Серйозно стурбована сьогоднішнім голосуванням у Раді. Скасування ключових гарантій незалежності НАБУ є серйозним кроком назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є надзвичайно важливими для шляху України до ЄС. Верховенство права залишається в центрі переговорів про вступ до ЄС”, – написала Кос.

До цього посли держав “Групи семи” заявили про стурбованість через розпочаті розслідування стосовно співробітників Національного антикорупційного бюро.

Що передувало?

22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.

Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.

На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.

Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.

Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.

  • Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднили спільну заяву після зустрічі керівників із президентом Володимиром Зеленським. У заяві наголосили, що ухвалений напередодні закон обмежує їхню незалежність.
  • Народний депутат Ярослав Железняк повідомив про підготовку конституційного подання через закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував ситуацію довкола Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
  • Міжнародний фонд “Відродження” закликає скасувати закон про підпорядкування НАБУ та САП генеральному прокурору та повернути незалежність антикорупційним органам.

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Париж офіційно визнає державу Палестину у вересні, під час сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Станом на вечір 24 липня користувачі по всьому світу зафіксували значні збої у роботі супутникового зв’язку Starlink.

Всесвітня організація охорони здоров’я висловила занепокоєння через небезпечний вірус Чикунгунья, який поширюють комарі.

Адміністрація президента США Дональда Трампа вирішила знищити партію контрацептивів на суму $9,7 млн, які були призначені для допомоги жінкам з бідних країн.

24 липня правоохоронці повідомили про підозру Назарію Гусакову у справі про шахрайство на благодійних зборах для лікування рідкісного захворювання СМА (спінальна м’язова атрофія).