Частина «Слуг» не хоче відновлювати незалежність НАБУ і САП через побоювання «помсти» – FT

Джерело: Financial Times

За даними медіа, десятки народних депутатів від партії “Слуга народу” потенційно відмовляються голосувати за відновлення незалежності антикорупційних органів України, побоюючись, що прокурори використають відновлені повноваження для помсти проти них.

За словами трьох джерел FT, наближених до президента Володимира Зеленського, близько 70 “слуг” незадоволені скасуванням  скандального закону №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

“Люди бояться бути несправедливо притягнутими до відповідальності в якості помсти”, — сказав один із топменеджерів фракції “Слуга народу”.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що новий законопроєкт розглянуть 31 липня. Але з огляду на сумніви щодо підтримки законопроєкту депутатами, його розгляд можуть відкласти або поставити голосування на час, коли в залі буде занадто мало депутатів для його ухвалення.

Джерела видання заявили, що побоювання щодо помсти виникли після інтерв’ю голови Спеціальної антикорупційної прокуратури Олександра Клименка, який в етері “Суспільного” заявив, що його відомство “збирає всю інформацію” про те, як з’явився оригінальний законопроєкт і як проходило голосування.

“Ми проаналізуємо всі ситуації, події, заяви, всі звинувачення, претензії проти нас. До найдрібніших деталей. Ми відтворимо хронологію подій секунда за секундою і надамо аналіз усього цього”, – сказав він.

У п’ятницю, 25 липня, в заяві для Financial Times Клименко сказав:

“Тільки люди, причетні до корупційних схем, мають підстави боятися НАБУ і САП. Ми ніколи не займалися політичними переслідуваннями. Усі розслідування НАБУ і САП базуються виключно на фактах і доказах, а не на політичних позиціях чи голосах членів парламенту”.

Депутат від партії Зеленського підтвердив виданню, що серед багатьох членів партії існують побоювання, але зазначив, що, на їхню думку, законопроєкт все ще має хороші шанси бути прийнятим.

Інший високопоставлений чиновник зазначив, що кілька “слуг” розглядають можливість відмовитися від своїх мандатів, а не голосувати за новий законопроєкт.

Що передувало?

22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.

Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.

На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.

Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.

Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.

Згодом Зеленський анонсував новий законопроєкт щодо антикорупційних органів. Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура привітали цю ініціативу. 24 липня президент погодив текст законопроєкту. Того самого дня Зеленський вніс новий законопроєкт до Верховної Ради.

НАБУ і САП заявили, що він відновлює всі їх повноваження та гарантії незалежності.

“Законопроєкт 13533, поданий Президентом України як невідкладний, відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП. НАБУ і САП взяли участь у підготовці тексту та закликають Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити ініціативу Президента за основу і в цілому. Це дозволить запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують НАБУ і САП”, – йдеться в повідомленні.

За даними аналітиків, Сили оборони просунулися на Сумщині, Харківщині та Донеччині.

27 липня відзначається День ходіння на ходилицях, День трансатлантичного зв’язку та День народження гамбургера. За церковним календарем вшановують пам’ять святого великомученика Пантелеймона.

За даними синоптиків у неділю, 27 липня, в низці областей України очікується негода.

Триває 1250-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.