Китай робить певні жести щодо України, але до зміни позиції «ще далеко» – The Guardian
Джерело: The Guardian
За своєю природою балансування на межі – це незручна позиція, яку важко утримувати. Тож не дивно, що намагання Китаю поєднати суперечливі інтереси щодо війни в Україні – зберегти партнерство з Росією “без обмежень”, не завдаючи при цьому надто великої шкоди своїм відносинам із країнами Заходу, – виявилася складною.
Як пояснили у виданні, увага до Китаю посилилася, коли його спецпосланник у справах Євразії Лі Хуей приєднався до переговорів у Саудівській Аравії. При цьому відомо, що ще на початку літа Пекін відмовився брати участь в аналогічних переговорах у Копенгагені.
За словами європейських посадовців, поведінку КНР в Джидді можна вважати “активною” і “конструктивною”. Проте, на думку дипломатів ЄС, Китай “маневрує навколо конфлікту, а не принципово змінює свою позицію щодо нього”.
Британське видання нагадало, що Сі Цзіньпін нарешті провів телефонну розмову з президентом Володимиром Зеленським у квітні, але тільки після того, як високопоставлений китайський дипломат спровокував скандал, поставивши під сумнів суверенітет колишніх радянських республік.
Водночас зазначено, що минулого місяця глава МI6 Річард Мур заявив, що Пекін був “абсолютним співучасником” Росії у війні проти України, підтримуючи агресора дипломатично і просуваючи російську пропаганду.
Китай не критикує повномасштабне вторгнення і навіть не визнає його таким, при цьому гостро висловлюється про “західні односторонні санкції”.
Хоча китайські фірми передають Україні обладнання, корисне як для військових, так і для цивільних, наприклад, бронежилети і безпілотники, проте не постачає зброю і не хоче ескалації конфлікту або його поширення на ширший регіон.
При цьому Китай знає, що його партнерство з Росією погіршило ставлення європейців до Пекіна.
Своєю чергою, китайські висловлювання “схвильованості” щодо застосування ядерної зброї виглядають як натяки Заходу: “не штовхайте Володимира Путіна надто далеко”.
Окрім того, у виданні підкреслили, що Китай вважається найбільшим імпортером українського зерна, тож має цілком прагматичні причини спонукати Росію повернутися до “Чорноморської ініціативи”.
- Міжнародні переговори у Саудівській Аравії, що відбулися у вихідні, допомогли “консолідувати міжнародний консенсус” відносно пошуку мирного вирішення кризи в Україні, заявили у міністерстві закордонних справ Китаю.
- Міністр закордонних справ Китаю Ван І провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Під час розмови він заявив Лаврову, що Китай підтримуватиме незалежну та неупереджену позицію щодо України та намагатиметься знайти політичне врегулювання цього питання.
- Сі Цзіньпін хоче представити Китай як потужного торговельного партнера або небезпечного супротивника практично для будь-якої країни, яка сподівається досягти успіху в 21 столітті.
Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.