Росія працює над вдосконаленням іранських дронів «Shahed-136» – WP

Джерело: Washington Post

Інженери колись жвавого промислового центру в глибині Росії зайняті плануванням. Команда отримала таємне завдання побудувати виробничу лінію, яка б працювала цілодобово, виготовляючи дрони-камікадзе – зброю, яку армія Володимира Путіна могла б використовувати для бомбардування українських міст.

Як розповіли у виданні, відповідальним за безпеку програми призначили відставного співробітника ФСБ. У кваліфікованих працівників відібрали паспорти, щоб вони не могли втекти з Росії. У листуванні й інших документах інженери послуговувалися закодованою мовою: дрони називали “човнами”, вибухівку – “бамперами”, а Іран – країну, яка таємно надавала технічну допомогу, – “Ірландією” або “Білоруссю”.

Це була угода на мільярди між Росією й Іраном про постачання озброєння, укладена в листопаді в російському Татарстані. Її мета полягає в тому, щоб до літа 2025 року створити в Росії 6 тисяч дронів. Цього вистачить для подолання “хронічного дефіциту БпЛА на фронті”.

Зазначено, що співрозмовникам видання вдалося отримати доступ до внутрішніх документів російсько-іранської програми, націленої налагодити виробництво Shahed-136 у Росії. Загалом, записи вказують на те, що, попри затримки і залежність виробничого процесу від електронних компонентів іноземного виробництва, “Москва впевнено просувається до своєї мети”.

“Документи свідчать, що інженери заводу намагаються вдосконалити застарілі іранські технології виробництва, посилаючись на російський промисловий досвід, щоб виробляти БпЛА в більших масштабах, ніж Тегеран, і з більшим контролем якості. Інженери серед іншого вивчають можливості вдосконалення самого безпілотника, в тому числі, щоб зробити його здатним до ройових атак, в яких БпЛА автономно координують удар по цілі”, – йдеться у матеріалі.

При цьому Washington Post надіслало запит експертам з “Інституту науки і міжнародної безпеки” з проханням проаналізувати російські документи. Дослідники встановили, що завод збирає безпілотники, передані Іраном. При цьому в самій Росії відбувається лише виготовлення корпусів і, швидше за все, лише для 300 одиниць. За словами фахівців, “Алабуга” навряд чи впорається з поставленим завданням – виготовити 6 тисяч безпілотників до 2025 року.

“Схоже, “Алабуга” має на меті розробити безпілотники, які перевершують можливості Ірану”, – припустив Девід Олбрайт, колишній інспектор ООН з озброєнь, який очолив групу з вивчення документів.

Американське видання пояснило, що отримало документи від особи, яка бере участь у роботі в “Алабузі”, але засуджує вторгнення Путіна в Україну. Ця людина вирішила розкрити деталі роботи, сподіваючись, що міжнародна увага зможе призвести до запровадження додаткових санкцій, що потенційно може зірвати виробництво і швидше завершити війну.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.

У вересні російська армія щоденно втрачала на полі бою в Україні у середньому по 1271 особі вбитими та пораненими. Відповідні дані оприлюднив високопосадовець Північноатлантичного альянсу на брифінгу в Брюсселі в кулуарах засідання міністрів оборони 17 жовтня. 

Надлишок нафти на світовому ринку штовхає її ціну вниз, а разом з нею нижче встановленого порогу у $60 за барель опустилася і вартість російського сорту.

17 жовтня Україна отримала від Швейцарської агенції з розвитку та співпраці важку машину для розмінування GCS-200. Загалом впродовж року Швейцарія передасть три машини для розмінування, котрі передадуть піротехнічним підрозділам ДСНС.