У Швеції висунули обвинувачення росіянину, затриманому за підозрою у шпигунстві

Джерело: Associated Press

28 серпня прокуратура Швеції висунула звинувачення проти росіянина Сергія Скворцова, у зборі інформації для російської військової розвідувальної служби РФ протягом майже десяти років.

Росіянина підозрювали у шпигунській діяльності проти США з 2013 року та проти Швеції з 2014 року. Весь цей час затриманий та його дружина вели у Швеції бізнес із продажу промислових технологій. Крім того, ім’я росіянина фігурувало у списках радянських дипломатів, яких у період із 1974 по 1983 рік усунули від роботи за шпигунство.

Прокуратура Швеції заявила, що Скворцова звинувачують у “масштабній незаконній розвідувальній діяльності проти Швеції та іноземної держави”. Пізніше прокурор Генрік Олін визначив іноземну державу як Сполучені Штати.

За даними прокуратури, Скворцов  таємно та обманним шляхом збирав інформацію для російської військової розвідки РФ у період з 1 липня 2014 року по листопад 2022 року. Розкриття цих даних “могло завдати шкоди безпеці Швеції та США”.

Також зазначено, що компанія Скворцова протягом дев’яти років постачала новітні технології в РФ, заборонені санкціями. Зауважується, що цей бізнес був “частиною російської державної системи” та служив для незаконних закупівель та обходу обмежень на Заході.

Обвинувачений діяв у співпраці з особами, які перебувають у Швеції та за кордоном, багато з яких використовували вигадані імена. Попри набуття громадянства у 2012 році, від російського паспорта Скворцов так і не відмовлявся.

Скворцов був затриманий у листопаді 2022 року разом зі своєю дружиною Оленою Кульковою у Наці під Стокгольмом. Росіянина заарештували, його дружину звільнили без пред’явлення звинувачень після розслідування шведської служби безпеки.

Нагадаємо, провідний журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв виявив “цікавих сусідів у Москві” у подружньої пари, затриманої нещодавно у Швеції за підозрою у шпигунстві. Ними виявились агенти ГРУ.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.