В одній із печер Ізраїлю археологи знайшли рідкісні давньоримські мечі

Джерело: Newsweek

Ізраїльські археологи виявили чотири римські мечі, які добре збереглися завдяки сухому клімату Мертвого моря.

За словами представників Управління старожитностей Ізраїлю, античні мечі було заховано в глибокій ущелині близько 1900 років тому. На думку вчених, такі мечі були стандартною зброєю римських солдатів, а в схованку їх поклали іудейські повстанці, щоб потім використовувати.

“Знайти один меч – велика рідкість, а що означає знахідка чотирьох? Це просто мрія. Ми протерли очі, щоб переконатися, що нам не ввижається”, – прокоментував один із учасників розкопок.

Як пояснили археологи, три мечі, які були в дерев’яних піхвах, є римськими спатами, що користувалися попитом на всій території Римської імперії з I по VI століття нашої ери. Четвертий меч дещо відрізняється: він коротший і має кільцеве навершя. Експерти ідентифікували його як пілум. Вони припустили, що ця зброя була частиною стандартного озброєння римських легіонів.

“Заховані в глибоких тріщинах малодоступної печери, мечі і пілум дають можливість припустити, що цю зброю відібрали у римських солдатів на полі бою, і навмисно заховали іудейські повстанці для своїх цілей”, – зауважив доктор Ейтан Кляйн, один з директорів проекту Дослідження іудейської пустелі.

Водночас він додав, що спеціалісти лише починають дослідження знахідки, під час якого хочуть з’ясувати, кому належали мечі, де, коли і хто їх виготовив.

“Можливо, це відбувалося під час Другого Великого іудейського повстання проти Римської імперії в 132-135 роках до нашої ери”, – наголосив Кляйн.

Зазначається, що ця знахідка цінна ще й тому, що в археології знахідка стародавньої зброї із заліза є рідкістю, оскільки зброя здебільшого або переплавлялася, або просто руйнувалася від часу. Проте через посушливий клімат іудейської пустелі мечі збереглися майже в ідеальному стані.

Після виявлення мечів археологи провели ретельні розкопки в печері, знайшовши також й інші артефакти віком 6000 років, а також датовані римським періодом – близько 2000 років тому.

Згідно з інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, в Україні вже намолочено 62,2 млн тонн нового врожаю, який зібраний на площі 16,8 млн га.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.