Велика Британія висунула звинувачення п’ятьом підозрюваним у шпигунстві на користь Росії

Джерело: The Guardian
Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.
Їх звинувачують у “змові з метою збору інформації, яка мала на меті бути прямо чи опосередковано корисною для ворога”, – повідомила Королівська прокуратура.
Вони мають постати перед Вестмінстерським магістратським судом 26 вересня.
“Звинувачення висунуто після розслідування, проведеного столичною поліцією. Проти п’яти осіб тривають кримінальні провадження, і кожен з них має право на справедливий суд”, – сказав Нік Прайс, керівник спеціального відділу злочинності та боротьби з тероризмом CPS.
ДОВІДКОВО: Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії, і з того часу перебувають під вартою.
Стверджують, що вони працювали на російські спецслужби. Їх звинувачують у зберіганні документів, що посвідчують особу, з “неправомірним умислом”, і, як відомо, вони знали, що документи підроблені.
Серед документів – паспорти, посвідчення особи та інші документи для Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.
Трьох обвинувачених заарештовано відповідно до Закону про державну таємницю антитерористичними детективами столичної поліції, яка відповідає за шпигунство:
- Орлін Руссєв, 45, з Грейт-Ярмута, Норфолк;
- Бізер Джамбазов, 41 рік, з Харроу, північний захід Лондона;
- Катрін Іванова, 31 рік, з тієї ж адреси в Харроу.
Вони роками жили у Великій Британії, працювали на різних роботах і проживали в ряді приміських будинків.
Руссєв має історію ведення бізнесу в Росії. Він переїхав до Великої Британії у 2009 році та три роки працював у технічному відділі фінансових послуг. У його профілі в мережі LinkedIn зазначено, що пізніше він володів бізнесом, пов’язаним із сигнальною розвідкою, яка передбачає перехоплення комунікацій або електронних сигналів.
У Харроу колишні сусіди описували Джамбазова та Іванову як пару. Джамбазов описується як водій лікарень, а пані Іванова у своєму онлайн-профілі на LinkedIn – лаборант приватного медичного бізнесу.
Пара, яка переїхала до Великої Британії приблизно десять років тому, керувала громадською організацією, яка надавала послуги болгарам, зокрема знайомлячи їх із “культурою та нормами британського суспільства”.
Згідно з болгарськими державними документами в Інтернеті, вони також працювали на виборчі комісії в Лондоні, які сприяли голосуванню на болгарських виборах громадян, які проживають за кордоном.
Суд над трьома обвинуваченими має розпочатися в Олд-Бейлі в Лондоні в січні.
Антитерористична поліція публічно заявила про збільшення кількості часу, витраченого на ймовірні державні загрози та шпигунство, особливо щодо Росії.
Їхня стурбованість виникла після сумнозвісних інцидентів останніх років, пов’язаних із операціями російської розвідки у Великій Британії.
- Директор Федерального бюро розслідувань (ФБР) Крістофер Рей заявив, що кількість російських шпигунів, які працюють у Сполучених Штатах, “все ще занадто велика”, попри спроби “вигнати” їх з країни.
- США разом зі своїми союзниками намагаються використати “слабкі місця” у владі президента Росії Володимира Путіна, вербуючи російських високопосадовців для шпигунства на користь Заходу.
- 28 серпня прокуратура Швеції висунула звинувачення проти росіянина Сергія Скворцова, у зборі інформації для російської військової розвідувальної служби РФ протягом майже десяти років.
- Громадянин Німеччини, що працював у військовому секторі, був заарештований за підозрою в шпигунстві на користь Росії.
- Російські військові таємно встановлюють шпигунське програмне забезпечення на смартфонах українців, які перетинають кордон з Російською Федерацією.
Законопроєкт про повну амністію за злочини в оборонці отримав пом’якшену версію. Втім, нова версія аналогічно блокує розслідування корупційних схем, попереджають у Центрі протидії корупції.
Росія почала будувати захисні споруди на деяких своїх військових авіабазах після масованої атаки українських безпілотників 1 червня, відомої як операція “Павутина”. Про це свідчать нещодавні супутникові знімки, які проаналізувала українська розвідувальна організація Frontelligence Insight.
Європейська комісія погодила приєднання України до режиму мобільного звʼязку Roam like at Home – так званого «роумінгового безвізу». Це означає, що українці зможуть користуватися мобільним звʼязком у країнах ЄС без додаткових доплат за роумінг. За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, запуск запланований на 1 січня 2026 року.
Головний переговірник Євросоюзу з питань торгівлі Марош Шефчович заявив, що погроза Дональда Трампа ввести 30-відсоткові мита на європейські товари з 1 серпня фактично ставить під загрозу існування трансатлантичної торгівлі. На його думку, такі тарифи зроблять її “майже неможливою”, адже йдеться про обсяги понад 4 мільярди євро на день.
Народний депутат Ярослав Железняк з посиланням на свої джерела повідомив про можливі великі кадрові перестановки в уряді, які нібито можуть відбутися вже у вівторок, 16 липня. За його словами, йдеться про так зване “велике ліжко-пересування” – іронічну назву, якою в політичних колах позначають серйозні ротації в Кабінеті Міністрів.