Канада допоможе Україні перезапустити ЗАЕС після її деокупації – «Енергоатом»

Джерело: “Енергоатом”

Під час зустрічі з українською делегацією на чолі з міністром енергетики Германом Галущенком в межах 67-ої сесії Генеральної конференції МАГАТЕ президентка Канадської комісії з ядерної безпеки пані Руміна Велші запевнила, що Канада допоможе Україні перезапустити Запорізьку атомну електростанцію після її деокупації.

Вона також повідомила, що Канада й надалі підтримуватиме Україну та продовжить надавати обладнання на заміну пошкодженому устаткуванню в разі, якщо Росія знову обстрілюватиме енергетичну інфраструктуру України.

Своєю чергою, Герман Галущенко поінформував учасників зустрічі про поточну ситуацію на ЗАЕС та акцентував на загрозах, які можуть створити росіяни під час деокупації станції. Він зазначив, що досвід весни 2022 року, коли військові РФ перебували на Чорнобильській АЕС, а потім були змушені її залишити, свідчить про повне нівелювання загарбниками основ ядерної та радіаційної безпеки.

“Усе, що росіяни не можуть забрати з собою, вони просто руйнують і виводять з ладу. Тому важливо створити міжнародну групу експертів, яка спільно з МАГАТЕ оцінить ситуацію на ЗАЕС після її деокупації – у якому стані обладнання, чи дотримуються правила ядерної безпеки, і які перспективи подальшої експлуатації станції. Це питання не війни Росії проти України, це питання глобальної ядерної безпеки”, – підкреслив міністр енергетики України.

Представники канадської сторони, своєю чергою, запевнили, що готові підтримати українську ініціативу і використати досвід своїх експертів задля досягнення цілей забезпечення ядерної і радіаційної безпеки на ЗАЕС.

Під час зустрічі також наголошувалося на важливості імплементації “Формули миру”, запропонованої президентом України Володимиром Зеленським у співпраці з МАГАТЕ.

Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.

На тлі кризи в цивільній авіації через війну та санкції в Росії заговорили про можливе відродження дирижаблів. Їх планують використовувати для транспортування вантажів у важкодоступних районах Арктичної зони, і вироблятимуть — із сучасних композитних матеріалів.

Пізно ввечері 16 квітня російські війська здійснили черговий масований обстріл Дніпра. Внаслідок атаки дронів загинули двоє осіб, ще семеро постраждалих.

16 квітня президент Володимир Зеленський погодив утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області.

Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо правоохоронця з Чернівецької області, котрий намагався вивезти за кордон військовозобов’язаного у багажнику авто за 20 тис. євро.