Вибори в Польщі: партія влади перемогла, але втратила парламентську більшість
Джерело: Gazeta Wyborcza
У Польщі, станом на ранок 17 жовтня, Національна виборча комісія підрахувала 99,89% голосів та опублікувала результати.
Офіційний підрахунок показав, що партія “Право і Справедливість” (PiS) отримала 35,43% голосів, опозиційна ліберальна “Громадянська коаліція” (KO) – 30,66%, коаліція лібералів та аграріїв “Третій шлях” – 14,41%, політичний союз лівих партій “Лівиця” (Lewica) – 8,60%, альянс ультраправих євроскептичних сил “Конфедерація” (Konfederacja) – 7,16%.
Найбільше голосів набрала партія PiS, проте її результату виявилося замало для того, щоб створити парламентську більшість і, відповідно, призначити свій уряд.
Поки що представники PiS переконують, що “робитимуть усе необхідне”, щоб залишитися у владі, але реалізувати це може бути досить складно.
Сумарною більшістю у наступному Сеймі, ймовірно, володітимуть три політичні сили, які посіли на виборах друге, третє та четверте місця – “Громадянська коаліція”, “Третій шлях” та “Лівиця”. Також відомо, що ці три партії не проти об’єднатися та сформувати нову польську владу.
Які партії виступають за підтримку України?
Зазначимо, що партія “Право і Справедливість” (PiS), керівна консервативна політсила Ярослава Качинського та польського прем’єр-міністра Матеуша Моравецького, обіцяла захищати інтереси Польщі та країн Центральної Європи в рамках ЄС на тлі домінування тандему Франції та Німеччини. І підтримувати Україну у війні.
Партія “Громадянська коаліція” (KO), за словами лідера коаліції Дональда Туска, зацікавлена у тому, щоб Україна виграла війну. На думку Туска, кампанія солідарності з Україною та українськими біженцями, в якій взяли участь мільйони поляків, є “безцінним капіталом”, який не можна втратити. У майбутньому він закликає інвестувати у відновлення України.
Коаліція “Третій Шлях” підтримує членство України в ЄС та допомогу українцям, але виступає проти “неконтрольованого напливу аграрної продукції” з України.
“Лівиця” обіцяють вирішити конфлікти між Варшавою та Брюсселем, підтримують вступ України в ЄС, а також виступають за допомогу зброєю, повоєнне відновлення та списання українського зовнішнього боргу. Вони обіцяють боротися за жорстку політику ЄС проти Росії, припинити торгівлю з РФ, особливо викопним паливом, посилити санкції та конфіскувати майно олігархів, пов’язаних із Путіним чи Лукашенком.
“Конфедерація” налаштована найкритичніше до України та обіцяє припинити “недобросовісну конкуренцію” з боку українських аграріїв, домогтися ексгумації жертв Волинської різанини на території України й змусити Київ визнати ці події геноцидом. Їхня головна вимога – обрізати всі програми держпідтримки для українців у Польщі. Також вони хочуть від України вибачень та компенсацій за інцидент з падінням ракети в селі Пшеводув у листопаді 2022 року, внаслідок чого загинули двоє людей.
- 15 жовтня у Польщі відбулися парламентські вибори. Надвечір стали відомі перші результати екзит-полів, згідно з якими наразі лідирує нині правляча партія “Право і Справедливість”.
- Кордон ЄС із союзником Росії Білоруссю став небезпечнішим, попередив віце-прем’єр-міністр і голова консервативної партії “Право і справедливість” Ярослав Качинський.
- “Зернове непорозуміння” Польщі з Україною розлютило Європу та стало подарунком для Путіна – CNN.
- Колишній прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, чия партія SMER перемогла на парламентських виборах 30 вересня, заявив, що зробить усе можливе, щоб “мирні переговори між Росією та Україною розпочалися якнайшвидше”.
Народний депутат Олександр Куницький, котрий нині вже три місяці перебуває за межами України, оформив відрядження до США у період з 21 по 28 вересня 2024 року. За мету поїздки вказали “поглиблення українсько-американської міжпарламентської співпраці”. Однак, з того часу до України нардеп від фракції “Слуга народу” так і не повернувся, з’ясували журналісти.
Уряд Японії надасть Україні ще 3 млрд доларів коштом прибутку від заморожених російських активів, підтвердив президент Володимир Зеленський після телефонної розмови з прем’єр-міністром Японії Шігеру Ішібою.
Очільник Кремля Володимир Путін заявив, що Словаччина погодилась стати майданчиком для переговорів. Кілька днів тому він зустрічався з прем’єром Словаччини Робертом Фіцо.
На державному порталі цифрових послуг “Дія” для критичних підприємств відновлено можливість бронювання військовозобов’язаних співробітників від мобілізації.
Начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко та директор благодійного фонду “Support Kherson” Нісар Ахмад передали медичне обладнання одній з лікарень Херсона, не вказавши, що це частина міжнародної допомоги.