Кількість ув’язнених у РФ різко скорочується, оскільки засуджених відправляють на війну

Джерело: The Washington Post

Згідно з урядовою статистикою та за даними правозахисників, Росія звільнила до 100 000 ув’язнених і відправила їх воювати в Україну – це набагато більше, ніж було відомо раніше.

Різке скорочення кількості ув’язнених свідчить про те, що міноборони РФ продовжувало вербувати засуджених злочинців навіть після блокування доступу до ув’язнених групи ПВК “Вагнер”.

За словами заступника міністра юстиції РФ Всеволода Вуколова, чисельність російських в’язнів, яка перед вторгненням в Україну в лютому 2022 року оцінювалася приблизно в 420 000 осіб, впала до історичного мінімуму – 266 000 осіб.

Зараз російські сили сильно залежать від ув’язнених, яких вилучають з колоній з обіцянкою помилування. Цю практику започаткував покійний глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин, який рік тому почав вербувати засуджених для боротьби в Україні та зібрав 50-тисячну армію.

Засуджені виявилися вирішальними для тривалої, кривавої та зрештою успішної кампанії вагнерівців із захоплення міста Бахмут. У серпні, через три місяці після встановлення контролю над містом, Пригожин загинув після підозрілого вибуху літака.

На піку вербувальної кампанії Пригожина минулого року він літав на гелікоптері з однієї російської виправної колонії в іншу, закликаючи в’язнів спокутувати свої злочини “кров’ю” і пропонуючи звільнити їх.

Приблизно в той час Федеральна служба виконання покарань Росії (ФСВН) перестала публікувати свою зазвичай детальну статистику, невдовзі після того, як дані показали , що чоловіча кількість ув’язнених у Росії лише за два місяці скоротилася на 23 000 осіб.

“Якщо 10 років тому наш контингент у в’язницях досягав майже 700 тис. осіб, то зараз у нас у виправних колоніях близько 266 тис. осіб”, – сказав Вуколов на початку жовтня.

Заява Вуколова приголомшила росіян, які стежать за пенітенціарною системою країни.

“Це шокуюча цифра. На початку війни було 420 тисяч ув’язнених, а ми знаємо, що Пригожин взяв близько 50 тисяч”, – сказала Ольга Романова, директор правозахисної організації “Росія за ґратами”.

Вона додала, що, зазвичай, приплив нових ув’язнених людей приблизно однаковий, тому зараз повинно було бути близько 400 000 ув’язнених.

“Це означає, що Міноборони ймовірно залучило на війну туди близько 100 тисяч осіб. Було відчуття, що вони перевищують показник Вагнера, але ненабагато. Тепер виходить, що вони значно перевищують”, – сказала Романова.

Російськомовне видання “Медіазона”, яке висвітлює російську систему правосуддя, підрахувало , що у 2023 році в Росії кількість ув’язнених – тих, хто вже засуджений і відбуває покарання у колонії – скоротилася на 54 000 осіб, але важко визначити, скільки їх було відправлено в Україну.

Оцінка Романової також включала людей у ​​слідчих ізоляторах, де її група задокументувала випадки вербування обвинувачених на війну ще до того, як їхні справи дійшли до суду.

Колишні каторжники забезпечували вагнерівцям майже постійний приплив підкріплень. Пригожин пообіцяв, що вони отримають президентське помилування після пів року служби, якщо переживуть бойові дії. Після відправлення на фронт декому погрожували смертю, якщо вони відступлять або відмовляться виконувати накази. Багатьох хвилями кидали в бій, майже на вірну смерть.

Тоді стратегію вербування у в’язниці підтримало міноборони Росії, яке визнало її ефективним способом відновити виснажені лави в регулярній армії без повторної мобілізації.

У межах ворожнечі з Пригожиним міністерство оборони РФ зрештою заборонило ПВК “Вагнер” вербувати у в’язницях.

Після того, як Кремль розвалив “імперію” Пригожина, приватна військова компанія “Редут”, яка, як вважають, спонсорується російськими олігархами та повністю контролюється міністерством оборони, взяла в свої руки кермо та стала однією з найбільших проксі-груп, що воює в Україні.

“Редут” поглинув бійців-вагнерівців, які бажали прийняти угоду Путіна, запропонувавши їм шанс продовжити боротьбу після заколоту, приєднавшись до регулярної армії. “Редут” також почав вербувати полонених за погодженням з міноборони.

За оцінками Романової, “Редут” завербував щонайменше 1000 засуджених.

У репортажі, опублікованому прокремлівським телеканалом RT, тренер одного з підрозділів “Редута” сказав, що більшість його учнів були колишніми засудженими.

У той час, як деякі новобранці Пригожина отримали помилування і вийшли на свободу після того, як він вивів найманців з Бахмута, більшості засуджених, які зараз відбувають покарання, навряд чи так пощастить, – додала Романова.

Відповідно до контрактів, перевірених її організацією, ці в’язні по суті отримували квиток в один кінець до лінії фронту з 18-місячними контрактами без ротації чи відпустки. Ті, хто відмовиться воювати, можуть опинитися в одному зі слідчих ізоляторів так званих “Л/ДНР” або в неофіційних “підвалах”, створених для залякування потенційних дезертирів.

Деякі засуджені потрапляють до так званих загонів “Шторм-Z”. Це фактично каральні батальйони, які складаються з ув’язнених і рядових військовослужбовців, які порушили дисциплінарні правила.

“Якщо військовослужбовець вчинив якийсь проступок, то у ролі покарання його відправляють в “Шторм-Z”, тому він вважається штрафним батальйоном, але офіційно він не має такого статусу. І цей батальйон буде кинуто на якусь жорстоку штурмову місію, це підрозділ типу м’ясорубки”, – сказала Романова.

Згідно з проєктом федерального бюджету Росії на 2024-2026 роки, попри значне скорочення кількості ув’язнених в Росії, пенітенціарна служба розширюється, а її бюджет має збільшитися на третину.

Романова зазначила, що кошти підуть на розширення і без того амбітного плану будівництва ще десятків ізоляторів і колоній на тимчасово окупованих територіях України.

  • Британські розвідники зауважили, що під час локальних наступальних операцій в основному РФ покладається на підрозділи “Шторм -Z”.
  • У Росії приватна військова компанія “Редут” вербує найманців під виглядом “добровольців”, у тому числі колишніх членів ПВК “Вагнер”. Угруповання, найімовірніше, налічує понад 7000 осіб.

Російські військові атакували Білозерку на Херсонщині, внаслідок чого постраждали водій та фельдшер бригади швидкої допомоги. Медики зазнали мінно-вибухових та черепно-мозкових травм. Ще було пошкоджено автомобіль.

Google Maps опублікував оновлені супутникові знімки, де видно розташування українських військових систем. У компанії досі не відреагували на звернення про видалення фотографій.

Народний депутат Роман Костенко, який є секретарем Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, заявив про необхідність мобілізації 500 тисяч громадян через на поточну ситуацію на фронті.

У ніч на 3 листопада Київська область зазнала атаки російських ударних безпілотників, усі цілі були знищені силами протиповітряної оборони. Глава Київської ОВА Руслан Кравченко повідомив, що повітряна тривога тривала майже 11 годин. Попри збиття ворожих дронів, уламки спричинили пошкодження в п’яти районах області.

Триває 984-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 699 тисяч осіб.