США розробляють нові підходи до російської дезінформації – намагаються запобігти їй

Джерело: The New York Times

Центр глобальної взаємодії Державного департаменту вдався до незвичайного кроку, розкривши таємну російську операцію, коли вона ледве почалася.

Стаття, яка з’явилася в серпні в міжнародному інформаційному виданні Pressenza, повторювала фальшиву російську заяву про те, що Захід вивозить релігійні реліквії та твори мистецтва з Києво-Печерської лаври в столиці України.

Представники США заявили, що стаття вирізняється не своїм змістом, а джерелами та цільовою аудиторією.

Представники Державного департаменту пов’язали статтю з тим, що вони описують як таємну інформаційну операцію з поширення російської пропаганди в Центральній і Південній Америці шляхом випуску статей, які, як видається, походять від місцевих ЗМІ, а не від російського уряду.

Операція тільки розпочалася, але Центр глобальної взаємодії Державного департаменту розкриває кампанію впливу в надії нівелювати її вплив у регіоні, де Росія намагається дискредитувати Сполучені Штати та послабити міжнародну підтримку України.

Центр, який з 2017 року зосереджується на боротьбі з пропагандою та дезінформацією, регулярно розповідає про зусилля Кремля, але викриття та спроба випередити кампанію, коли вона ледь розпочалася, є новою тактикою. Це є усвідомленням того, що неправдивим наративам важче протистояти, коли вони вже поширилися.

Ми намагаємося викрити приховану руку Росії, – зазначив Джеймс П. Рубін, координатор Центру, в інтерв’ю, у якому він в загальних рисах описав зусилля Росії.

Пан Рубін сказав, що департамент діє «на основі нової інформації», але відмовився повідомити деталі. Викриття кампанії нагадує оприлюднення адміністрацією Байдена даних розвідки про російську армію до та після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Ця нова тактика є частиною посилення кампанії впливу в тих країнах, де вороже ставлення Росії до США та їхніх союзників знайшло благодатний ґрунт.

Минулого тижня Державний департамент опублікував звіт про діяльність у Бразилії міжнародної організації «Новий опір», яка підтримує погляди Олександра Дугіна, колишнього радянського дисидента, який став відомим ідеологом імперських амбіцій Росії. У звіті йдеться, що організація поширює російську дезінформацію, проводить семінари та навчальні курси та підтримує парамілітарну діяльність.

Росія використовувала недовіру до Сполучених Штатів, звинувачуючи США в намірах видобувати ресурси та схваленні економічної політики, яка погано підходить для Латинської Америки, пропонуючи Росію як дружню, менш нав’язливу альтернативу, – мовиться у звіті, опублікованому минулого тижня американським Інститутом Миру, позапартійною дослідницькою організацією заснованою Конгресом США.

У новій кампанії, як стверджує пан Рубін та інші чиновники, беруть участь дві російські компанії та “Інститут розвитку інтернету” – галузева асоціація, яку очолює колишній чиновник Кремля. Усі вони мають тісні зв’язки з президентською адміністрацією лідера Росії Володимира Путіна.

Піар компанія “Агентство соціального дизайну” та ІТ фірма “Структура національних технологій”, обидві розташовані в Москві, були ідентифіковані як джерела кампанії дезінформації.

З липня компанії та їхні керівники зіткнулися з економічними штрафними санкціями в Європейському Союзі за причетність до дезінформації навколо війни в Україні. Їхня робота включала створення новинного видання Recent Reliable News, яке створювало фейкові статті, нібито від справжніх інформаційних організацій, зокрема The Washington Post, і широко рекламувало їх в Інтернеті.

За даними Державного департаменту, у поточній кампанії російські фірми мають намір замовляти статті через мережу місцевих авторів і використовувати чат-боти зі штучним інтелектом для поширення статей у соціальних мережах. Ці зусилля спрямовані на розвиток контактів зі ЗМІ в країнах від Мексики до Чилі.

Ми очікуємо, що вони проведуть кампанію маніпулювання інформацією з метою таємно використовувати відкритість медіа та інформаційної екосистеми Латинської Америки, – сказав пан Рубін, який цього року очолив Центр глобальної взаємодії.

Кремль витрачає значні ресурси на пропаганду своїх поглядів на війну в Україні та на очорнення Сполучених Штатів і НАТО, використовуючи як відкриті, так і приховані засоби. Представники американської розвідки нещодавно попередили про узгоджену спробу Росії підірвати всередині Сполучених Штатів політичну підтримку надання зброї Україні.

За анонімним свідченням двох посадовців Державного департаменту, “Інститут розвитку інтернету”, російська організація під керівництвом Олексія Гореславського, який раніше контролював інтернет-політику в Кремлі, вказав, що планує витратити еквівалент 32 мільйонів доларів цього року на інформаційні зусилля, що пов’язані з війною.

Ці посадовці говорять, що нова кампанія була спрямована на «відмивання» російських новин і думок через контакти, які вже пишуть іспанською та португальською мовами для новинних онлайн видань в регіоні.

Не зрозуміло, наскільки широкою буде кампанія, але націлювання на таку кількість країн свідчить про амбітність її планів. Чиновники згадали видання Pressenza та серпневу статтю, яка вийшла іспанською, французькою та англійською мовами, як приклад координації, яку виявили американські урядові установи.

Її автором була Надія Шварц, ідентифікована як кореспондент у московському бюро видання.

Стаття повторила звинувачення, які вперше прозвучали місяцем раніше в російських державних інформаційних агентствах – і згодом були спростовані – про те, що Україна планувала вивезти реліквії та інші цінності з Києво-Печерської лаври.

Захід частково намагається компенсувати те, що він витратив на Україну, – цитується в статті відомий аналітик Ростислав Іщенко. Пан Іщенко, якому в Україні загрожують санкції, порівняв цю ситуацію з тривалою суперечкою між Перу та Єльським університетом щодо артефактів, вивезених з Мачу-Пікчу на початку 20-го століття.

Посадовці також згадали журналіста Олега Ясінського, який живе в Чилі і чиї статті були опубліковані на веб-сайті RT en Español, іспаномовному підрозділі російської державної телевізійної мережі. Зв’язатися з паном Ясінським для коментаря не вдалося.

Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія

Видання Pressenza, яке розташоване в столиці Еквадору Кіто і описує себе як організацію, що бореться за мир, права людини та ненасильство, не відповіло на письмовий запит про коментарі, так само як і “Агентство соціального дизайну” та “Інститут розвитку інтернету”.

Браян Лістон, аналітик компанії з кібербезпеки Recorded Future, зі штаб-квартирою в Сомервіллі, штат Массачусетс, сказав в інтерв’ю, що Росія розглядає інформаційні кампанії в Центральній і Південній Америці як пропорційну відповідь на те, що вона вважає спробами американського впливу в Східній Європі та країнах Балтії.

Він сказав, що ще невідомо, наскільки ефективними виявляться зусилля Державного департаменту з «попереднього викриття» російської пропаганди. Оскарження неправдивої або оманливої інформації заздалегідь, додав він, добре працює проти конкретних подій, які можна передбачити або спрогнозувати.

Я вважаю, що є певні випадки, коли розвінчання наративу є ефективним, – говорить він. – Я думаю, що це більше стосується заздалегідь запланованих подій або речей, які можна розкрутити, а не подій в реальному часі.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не бачить сенсу в перемовинах із президентом Росії Владіміром Путіним щодо завершення війни в Україні, оскільки після кожної розмови російські ракети знову б’ють по українських містах.

Заступника керівника екологічної прокуратури Олександра Малєєва подали на звільнення, оскільки посадовець не вносив до щорічної декларації оренду елітного будинку в Київській області за $3 тис. Відомо про це стало тоді, коли його дружина взяла участь у програмі “Супермама” та показала прихований спосіб життя родини. Ексдружина прокурора також брала участь у шоу та розповідала, що Малєєв орендує для неї та дітей квартиру за 15 тис. грн і сплачує 30 тис. грн щомісячно.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.

Під час масштабних військових навчань “Talisman Sabre” армія Австралії вперше провела бойовий запуск системи HIMARS на власній території. До навчань також долучилися військові США та Сінгапуру.

14 липня Кабмін затвердив переліки критичних і стратегічних мінералів та об’єктів надрокористування для надання в користування на умовах конкурсів укладення угод про розподіл продукції та аукціонів.