В Україні запровадили п’ять інвентарів нематеріальної культурної спадщини

Джерело: Мінкульт

21 листопада набрала чинності нова редакція Порядку ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Відтепер Національний перелік складається з п’яти інвентарів нематеріальної культурної спадщини, що допоможуть громадам України зберегти та відродити їхнє культурне надбання.

Уперше в Україні запровадять інвентар нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони. Акт надасть громадам важливий сигнал і стимул: їхня жива культура важлива для України. Адже, попри бойові дії, наслідки тимчасової окупації, природні впливи й тимчасове переміщення населення, українські громади прагнуть охороняти свою живу спадщину.

Водночас з’явиться інвентар належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини. Його мета –показати зусилля громад/спільнот, закладів культури, освіти, громадських організацій в охороні НКС чи окремого її прояву.

Також в Україні діятиме інвентар, що представляє культуру корінних народів України. Це – великий поступ вперед, оскільки культурна спадщина корінних народів України, так само як і національних меншин, є невіддільною частиною загальноукраїнської культури.

Загалом нова редакція Порядку розширює можливості носіїв нематеріальної культурної спадщини та орієнтована на принцип “знизу-вгору”, у центрі якого знаходяться громади/спільноти. Разом із тим, внормовуються питання моніторингу, змінюються терміни подання: так, зокрема, до Національного переліку можна подавати документи щоквартально.

У ніч на 24 листопада підрозділи ракетних військ Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали групового удару по позиціях зенітного ракетного дивізіону 1490 зенітного ракетного полку 6 армії РФ на території Курської області.

Член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко заявив, що близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території, зокрема, лише до 70 тисяч — у тимчасово окупований Маріуполь.

24 листопада Міністерство оборони Литви повідомило про передачу Україні нової партії військової допомоги.

Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі. 

Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.