ЄС ухвалив 12-й пакет санкцій проти РФ

Джерело: пресслужба Ради ЄС

18 грудня Рада ЄС погодила дванадцятий пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів у зв’язку з продовженням повномасштабної війни Росії проти України. Наголошується, що ці заходи завдають додаткового удару по здатності глави РФ Володимира Путіна вести війну, націлюючись на важливі сектори російської економіки та ускладнюючи обхід санкцій ЄС.

У цьому пакеті ми пропонуємо потужний набір нових списків і економічних заходів, які ще більше послаблять російську військову машину. Наше повідомлення чітке, як я вже заявляв, коли очолював неформальну Раду із закордонних справ у Києві: ми залишаємось непохитними у своїй відданості Україні та продовжуватимемо підтримувати її боротьбу за свободу та суверенітет, прокоментував Верховний представник із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Узгоджений пакет містить такі заходи:

  • ЄС накладає заборону на прямий чи непрямий імпорт, купівлю або перевезення алмазів з Росії. Ця заборона поширюється на алмази походженням з Росії, алмази, що експортуються з Росії, алмази, що прямують транзитом через Росію, і російські алмази, оброблені в третіх країнах.
    Заборона російських алмазів є частиною зусиль G7 розробити міжнародну координовану заборону алмазів яка має на меті позбавити Росію цього важливого джерела доходу.
  • Рішення вимагає від експортерів ЄС контрактами заборонити реекспорт до Росії та реекспорт для використання в Росії особливо чутливих товарів і технологій під час продажу, постачання, передачі чи експорту до третіх країн, за винятком країн-партнерів. Стаття стосується заборонених предметів, які використовуються в російських військових системах.
  • Рада додала 29 нових організацій до списку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії у її загарбницькій війні проти України. Вони підпадають під жорсткіші експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного використання, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російської оборони та сектору безпеки.
  • Нарешті, ЄС запровадив додаткові обмеження на імпорт товарів, які приносять значні доходи Росії, унеможливлюючи продовження її агресивної війни проти України, такі як чавун і шпигель, мідний дріт, алюмінієвий дріт, фольга, трубки та труби загальною вартістю 2,2 мільярда євро на рік.
  • Вводиться нова заборона на імпорт зрідженого пропану (LPG) з 12-місячним перехідним періодом.
  • Дію заборони на транзит, яка зараз діє для товарів і технологій подвійного призначення, що експортуються з ЄС до третіх країн через територію Росії, буде продовжено на всі товари, що використовуються на полі бою.
  • Рада запроваджує жорсткіші правила відповідності, щоб підтримати впровадження обмеження цін на нафту та придушити обхід санкцій. Крім того, посилений механізм обміну інформацією дозволить краще ідентифікувати судна та організації, які здійснюють оманливі дії, такі як перевантаження з судна на судно, що використовується для приховування походження або призначення вантажу та маніпуляцій з AIS під час транспортування російської сирої нафти та нафтопродуктів. Рада також вирішила запровадити правила сповіщення про продаж танкерів будь-якій третій країні, щоб зробити їх продаж та експорт більш прозорими, зокрема у випадку вживаних транспортних засобів, які можуть бути використані для ухилення від заборони на імпорт російської сирої нафти чи нафтопродуктів і граничних цін, запроваджених G7.
  • Рішення додає Швейцарію до списку країн-партнерів, які застосовують набір обмежувальних заходів щодо імпорту чавуну та сталі з Росії, і набір заходів контролю імпорту, які практично еквівалентні тим, що застосовуються в ЄС.
  • Окрім економічних санкцій, Рада вирішила включити до списку значну кількість додаткових фізичних та юридичних осіб.

Зауважимо, 14 грудня країни Європейського Союзу узгодили усі умови 12-го пакету санкцій проти Росії.

У листопаді Верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель повідомив, що ЄС продовжить заборону на російські алмази після отримання достатньої підтримки з боку країн G7.

Вже 6 грудня країни G7 заборонили імпорт російських алмазів з 1 січня та ввели поетапне ембарго на торгівлю камінням протягом 2024 року згідно з угодою, спрямованою на обмеження одного з небагатьох провідних російських експортних товарів, яких все ще не торкнулися західні санкції.

Папа Римський Франциск без пояснення відмовився від запрошення відвідати церемонію повторного відкриття  Собору Паризької Богоматері у Парижі, заплановану на 7-8 грудня. Понтифік заявив, що не збирається брати участь у заході відкриття собору після реконструкції.

У ніч на 19 вересня російські війська вчергове обстріляли Харків. Ворог поцілив у відкриту територію одного з районів, наразі відсутня інформація щодо постраждалих.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 18 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення. Більш як 50% від загальної кількості боїв відбулися на Покровському та Курахівському напрямках.