Найбільший у світі айсберг А23а вразила ерозія

Джерело: BBC

14 січня корабель експедиційної компанії Eyos прибув до айсберга A23a, виявивши на ньому величезні арки.

Це – наслідок теплого повітря та поверхневих вод, які окутують айсберг в той час, як він повільно віддаляється від засніженого континенту. Зрештою, згодом він розтане та зникне.

“Ми бачили, як хвилі заввишки близько 3-4 метрів врізалися в айсберг. Вони створювали каскади льоду — постійний стан ерозії”, — сказав керівник експедиції Ян Страчан.

A23a відірвався від узбережжя Антарктики ще в 1986 році, але лише нещодавно почав велику міграцію.

Понад 30 років він міцно тримався у донному мулі моря Венделла, як статичний “крижаний острів” площею близько 4000 квадратних кілометрів.

Зараз вивчається Антарктична циркумполярна течія – великий потік води, який обертається навколо континенту за годинниковою стрілкою.

Ця течія разом із переважаючими західними вітрами штовхає A23a в загальному напрямку до Південних Оркнейських островів, які розташовані приблизно в 600 км на північний схід від краю Антарктичного півострова.

Взаємодія вітрів, океанських фронтів і вихорів визначатиме його точний курс протягом найближчих тижнів, але багато з цих гігантських айсбергів з плоскою вершиною проходять повз британську заморську територію Південна Джорджія.

Їхня доля — роздробитися й зникнути остаточно.

Команда Eyos підійшла досить близько до A23a, щоб поставити дрон. 30-метрові скелі айсберга були покриті густим туманом. Айсберги такого масштабу самі створюють погоду.

“Це було драматично і красиво фотографувати. Він приголомшливо великий. Я насправді не думаю, що ми можемо зрозуміти, наскільки він великий. Ми можемо знати, наскільки він великий лише з наукових даних”, — сказав відеооператор Eyos Річард Сіді.

За допомогою супутникових спостережень можна контролювати охоплення території та вимірювати її товщину, яка подекуди перевищує 300 м. З точки зору маси, це недалеко від трильйона тонн, хоча вона буде зменшуватися з кожним днем.

Велике питання: як довго A23a може вижити, віддаляючись від холодніших кліматів Антарктики?

М’якіші температури повітря створять поверхневі водойми талих вод, які стікають через айсберг, сприяючи розкриттю тріщин. І ці поверхневі катакомби та арки зруйнуються, залишивши великі ділянки затопленого льоду, які потім піднімуться під власною плавучістю, щоб розділити краї айсберга.

Але інша велика брила льоду попереду A23a може бути повчальною для розуміння її потенційної довговічності.

Мовиться про айсберг D28, також відомий під своєю популярною назвою “Molar Berg”, який зараз рухається вгору до Південної Атлантики, приблизно на 200 км на північ від Південної Джорджії.

Попри те, що D28 втратила приблизно третину своєї площі після того, як у 2019 році відійшов від шельфового льодовика Емері в Антарктиді, D28 вдалося зберегти свою базову, компактну форму.

Чи може A23a, з його квадратними розмірами, бути таким же довгожителем?

Додамо, що наприкінці листопада 2023 рок стало відомо, що айсберг A23a почав рухатись після того, як понад 30 років протримався на дні океану.

  • Канадська фотографиня Кен Претті за допомогою дрона зробила знімки айсберга, форма якого нагадує чоловічий статевий орган.

15 грудня відзначається День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища та Міжнародний день чаю. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Павла.

За даними синоптиків, у неділю, 15 грудня, в низці областей України очікуються опади у вигляді мокрого снігу, подекуди – пориви вітру до 20 м/с.

Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.  

NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.

Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.