Вживання полівітамінів може сповільнити втрату пам’яті в осіб старше 60-ти років

Джерело: The Washington Post

За результатами нового дослідження, щоденний прийом полівітамінів може сповільнити втрату пам’яті серед людей старше 60 років приблизно на два роки.

Це третє в серії досліджень, що оцінюють когнітивні ефекти щоденного прийому полівітамінів на людей похилого віку. Аналіз, трьох досліджень, які супроводжують останню статтю, свідчить, що їхні сукупні результати були схожими: група, яка приймала полівітаміни, мала функцію пам’яті молодшу на 2 роки, аніж група, яка приймала плацебо.

Зниження когнітивних функцій є однією з головних проблем зі здоров’ям для більшості людей похилого віку, сказав Чіраг В’яс , інструктор із дослідження у відділенні психіатрії Массачусетської загальної лікарні та перший автор третього дослідження.

За його словами, щоденне вживання полівітамінів забезпечує привабливий і доступний підхід до його уповільнення.

Останнє дослідження за участю 573 осіб виявило статистично значущі покращення короткочасної та довготривалої пам’яті — наприклад, згадування списку слів, наданого їм під час тестування — серед тих, хто приймав полівітаміни.

Водночас коли учасників просили виконати завдання виконавчої функції – до прикладу, здійснити зворотній відлік – користі було менше, аніж у першому дослідженні, сказала Джоенн Менсон , керівниця відділу профілактичної медицини Бригама та співкерівниця дослідження.

Перше дослідження, яке перевіряло когнітивні здібності учасників за допомогою телефонних інтерв’ю, показало 1,8-річну затримку у втраті пам’яті та когнітивному старінні, тоді як друге дослідження, яке включало вебоцінку, виявило, що група, яка вживала полівітаміни, продемонструвала приблизно на 3,1 року затримку втрати пам’яті порівняно з групою, яка приймала плацебо. Третє дослідження показало дворічну затримку втрати пам’яті.

Перше дослідження показало значну користь як у пам’яті, так і в виконавчій функції, тоді як друге дослідження було зосереджено в основному на пам’яті, а не на виконавчій функції.

“Результати приголомшливі та сильні за своєю послідовністю. Кожне дослідження показує дещо інший результат, але, взяті разом, вони є потужним показником загальної користі полівітамінів для пам’яті та когнітивного старіння”, — сказала Менсон.

Дослідження — всі рандомізовані плацебо-контрольовані клінічні випробування, які вважаються “золотим стандартом” у методології — вивчали 5000 учасників і тривали два-три роки.

За словами Менсон, ймовірність того, що вплив полівітамінів на пам’ять є випадковим, становить менш як 1 на 1000, відповідно до розрахунків в аналізі. Це збільшує ймовірність того, що це реальні ефекти полівітамінів.

У всіх дослідженнях використовувався загальнодоступний полівітамін — Centrum Silver для дорослих (вік 50+), однак за словами Менсон, будь-який високоякісний полівітамін, імовірно, матиме такі ж переваги.

Менсон зауважила, що люди можуть отримувати вітаміни та мінерали, необхідні для здоров’я мозку, завдяки здоровій їжі . Але у багатьох людей є дефіцит одного або кількох важливих мікроелементів, важливих для когнітивної функції, серед яких вітаміни B12 і D, лютеїн і цинк.

Centrum їх містить, але це не означає, що люди повинні відмовитися від здорового харчування через те, що вони приймають полівітаміни.

Полівітаміни та мінерали вже популярні серед американців. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, понад 39% людей старше 60 років приймають їх.

  • Дослідження засвідчило, що люди, які дотримуються нездорової дієти з низьким вмістом вуглеводів на основі м’яса, пізніше частіше набирають вагу порівняно з тими, хто дотримувався рослинної дієти.
  • Не всі калорії однакові: вони можуть бути високої та низької якості – нове дослідження.

З 2 січня 2025 року Укрзалізниця змінює графік руху поїздів для зручності пасажирів, враховуючи побажання захисників України.

У Воронезькій області РФ сталась ДТП за участі військових: автобус з пораненими на війні окупантами врізався у вантажівку “Урал” з іншими солдатами. Є загиблі та поранені.

Протягом 13 та 14 грудня у Росії знищено винищувач Су-30 та пошкоджено три залізничні локомотиви.

На фронті загинув український актор театру і кіно Яків Ткаченко.

У США батьки підлітків подають позови до Character.AI (C.AI) у яких мовиться, що чат-бот компанії підбурює дітей завдати собі шкоди та вбити батьків.