Адміністрація Байдена закликала Конгрес схвалити продаж F-16 Туреччині – Reuters

Джерело: Reuters

24 січня адміністрація президента США Джо Байдена надіслала членам Конгресу лист із закликом схвалити продаж літаків F-16 і комплектів модернізації Туреччині на 20 млрд доларів, повідомили чотири джерела.

Парламент Туреччини ратифікував заявку Швеції на членство в НАТО, усунувши головну перешкоду для розширення західного військового альянсу після 20 місяців затримки. Джерела повідомили, що лист надіслали 24 січня, і що адміністрація ще офіційно не повідомила Конгрес про плани продажу.

Затримка Туреччини з погодженням ратифікації була основною перешкодою для отримання схвалення Конгресом угоди про винищувачі. Законодавці заявили, що чекають на схвалення, включаючи підпис президента Таїпа Ердогана, перш ніж вирішити, чи дозволяти продаж.

Державний департамент США також закликав Анкару офіційно завершити ратифікацію вступу Швеції до НАТО. Для цього Ердогану потрібно підписати закон, який потім опублікують в Офіційному віснику Туреччини. Документ про приєднання Швеції також необхідно надіслати до Вашингтона.

Адміністрація Байдена, ймовірно, надішле офіційне повідомлення про продаж F-16 після виконання цих пунктів, хоча Держдепартамент відмовився надати точний графік.

У жовтні 2021 року Туреччина попросила надати дозвіл на придбання винищувачів F-16 і майже 80 комплектів модернізації для військових літаків на 20 мільярдів доларів.

Керівники комітетів із закордонних справ Сенату США та комітетів із закордонних справ Палати представників перевіряють кожен великий продаж озброєння за кордон. Вони регулярно ставлять запитання або висловлюють занепокоєння щодо прав людини чи дипломатичних проблем, які можуть затримати або скасувати такі угоди.

Швеція та Фінляндія подали заявку на вступ до НАТО після того, як Росія вдерлася в Україну у лютому 2022 року. Тоді як членство Фінляндії закріпили минулого року, заявку Швеції затримали Туреччина та Угорщина.

Усі члени НАТО повинні схвалити заявки від країн, які бажають приєднатися до альянсу.

Варто нагадати, що 26 вересня Ердоган заявив, що парламент країни виконає свою обіцянку ратифікувати заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо Адміністрація президента США Джо Байдена забезпечить шлях до продажу літаків F-16 Анкарі. Туреччина, яка була головною перешкодою на шляху Швеції до НАТО, у жовтні 2021 року попросила дозвіл на придбання F-16 на 20 мільярдів доларів.

Згодом, на саміті НАТО, Ердоган погодився направити заявку Швеції на вступ до турецького парламенту для ратифікації. Затим радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Вашингтон продовжить передачу F-16 Туреччині після консультацій з Конгресом.

Генеральний штаб Збройних сил України відреагував на обурення Інституту масової інформації (ІМІ) з приводу відеоролика, який, на думку ІМІ, показує журналістів винними в ударах РФ.

Служба безпеки та Національна поліція затримали ще 5-х ворожих поплічників, які на замовлення російських кураторів вчиняли підпали у Києві та Харкові. Наймолодшій фігурантці – 15 років.

Київський апеляційний суд залишив під вартою колишнього одеського військового комісара Євгена Борисова, якого підозрюють в організації службового підроблення та перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України.

Президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати уже почали отримувати “рекордні доходи” від мит, запроваджених на імпорт товарів з інших країн.

Аеророзвідники бригади “Спартан” зафіксували на Покровському напрямку, як російський окупант йшов на штурм на милицях. Військові вказують, що це черговий доказ того, що ворог не шкодує свій особовий склад.