Афганські жінки змушені повертатися додому після скорочення фінансування USAID

Джерело: BBC

Понад 80 афганських жінок, які втекли від режиму “Талібану” та навчалися в Омані, опинилися під загрозою примусового повернення до Афганістану після припинення фінансування їхніх стипендій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Як зазначається, студентки навчалися за програмою Women’s Scholarship Endowment (WSE), започаткованою у 2018 році для підтримки жінок у галузях науки, технологій, інженерії й математики (STEM). Програма давала можливість здобути освіту у сферах, на які “Талібан” наклав заборону для жінок.

Спершу багато з них продовжували навчання в афганських університетах, аж поки в грудні 2022 року таліби повністю заборонили жінкам здобувати вищу освіту. У вересні 2023 року вони втекли до Пакистану, а пізніше, за сприяння USAID, отримали візи й прибули до Оману наприкінці 2024 року.

Однак через зупинку фінансування студентки отримали повідомлення про скасування стипендій і підготовку до повернення в Афганістан.

В електронних листах, надісланих 82 дівчинам, визнано, що ця новина “глибоко розчаровує і є тривожною”. У них також йдеться, що агентство організує їхню поїздку назад до Афганістану, що викликало серед них паніку.

“Нам потрібен негайний захист, фінансова допомога й можливість переселення в безпечну країну, де ми зможемо продовжити навчання”, – прокоментувала одна зі студенток.

Жінки закликають міжнародну спільноту втрутитися й допомогти уникнути повернення до країни, де вони можуть втратити право на освіту й зазнати репресій.

“Якщо нас відправлять назад, на нас чекатимуть суворі наслідки. Це означатиме втрату всіх наших мрій. Ми не зможемо навчатися, а наші сім’ї можуть змусити нас вийти заміж. Багатьом із нас також загрожує особиста небезпека через нашу минулу діяльність й активізм”, – резюмувала ще одна студентка.

Міністр охорони здоров’я США Роберт Кеннеді-молодший виступив перед Конгресом на тлі масштабного спалаху кору у країні, масових звільнень у федеральній системі охорони здоров’я та суттєвих скорочень бюджету відомства, яке він очолює.

Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.

У Мінфіні підрахували, що на повне відновлення Нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС після російського удару може знадобитися понад 100 мільйонів євро.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.

Президент США Дональд Трамп зустрівся з главою Сирії Ахмадом аль-Шараа у Саудівській Аравії 14 травня, закликавши нормалізувати відносини з давнім ворогом Ізраїлем після несподіваної заяви про скасування всіх санкцій.