Акаунти із галочкою верифікації у Twitter поширюють дезінформацію про російсько-українську війну – ВВС
Джерело: ВВС
Користувачі соціальної мережі Twitter з синьою галочкою верифікації, які платять за просування свого контенту серед інших користувачів, є одними з найбільш широко поширених прикладів публікації фейків про війну Росії на території України.
Зброя з України та заворушення у Франції
Зазначається, що у Twitter з’явилося багато оманливих дописів про недавні заворушення у Франції, проте один “вірусний” пост минулого тижня був присвячений військовій допомозі США Україні.
На ньому був скріншот заголовка з сайту новин, а також зображення двох гвинтівок. “Французьку поліцію обстріляли з американських гвинтівок, які, можливо, прийшли з України”, – йшлося в заголовку.
Кілька облікових записів Twitter із підпискою Blue поділилися публікацією, яку переглянули понад мільйон разів.
BBC відстежила повідомлення до прокремлівських каналів у Telegram. Зображення, використане в пості, з’являється в російському військовому блозі 2012 року про змагання зі стрільби, що проводяться на полігоні під Москвою.
“Нам також не вдалося знайти в інтернеті статті з таким заголовком і картинкою, як зазначено вище, і немає ніяких доказів того, що будь-яка зброя, надана Україні США, використовувалася під час недавніх заворушень у Франції”, – пояснили у виданні.
“Фабрики немовлят” в Україні
Також, кілька акаунтів у Twitter, які мають галочку верифікації, нещодавно опублікували повідомлення про те, що Росія нібито виявила в Україні “фабрики немовлят”.
У повідомленні зазначено, що дітей у віці від двох до семи років “вирощують на фабриках”, а потім або відправляють у “дитячі секс-борделі”, або у них витягують органи і продають на Заході.
За даними журналістів, сліди цієї публікації привели до ресурсу The People’s Voice, альтернативна назва – YourNewsWire, і який було названо організаціями з перевірки фактів одним із найбільших виробників фейкових новин в інтернеті.
“Раніше він пропагував широкий спектр неправдивих і оманливих історій, включаючи теорії змови проти вакцин і помилкові заяви про масову стрілянину в Лас-Вегасі у 2017 році”, – наголосили в ВВС.
Водночас співрозмовники видання додали, що російський уряд і підконтрольні Кремлю ЗМІ вже давно поширюють необґрунтовані заяви про незаконне вилучення органів в Україні.
Ракетний удар по Краматорську
Як повідомляється, в кінці червня через російську ракетну атаку в центрі Краматорська на сході України загинули вісім людей.
Відразу після атаки в повідомленні акаунта з підпискою Twitter Blue, який позиціонує себе як законне джерело новин, запевнялося, що удар нібито був помилково завданий Україною і вразив військову казарму, у якій розміщувалися війська НАТО та іноземні найманці.
“Ракета Storm Shadow раптово різко змінила траєкторію, вдаривши по Краматорську, знищила казарми українських військових, в яких розміщувалися іноземні солдати і найманці”, – йдеться у фейковому повідомленні, яке набрало понад мільйон переглядів.
“Немає жодних доказів того, що причиною була ракета, випущена українськими військами, або що була вражена військова казарма”, – пише BBC.
Скасування Зеленським виборів в Україні
Повідомлення про те, що президент України Володимир Зеленський нібито “скасував” вибори в Україні, також нещодавно “розганялися” у Twitter. Як доказ користувачі наводили висловлювання Зеленського в інтерв’ю BBC в кінці червня.
На запитання, чи будуть вибори в Україні наступного року, Зеленський відповів: “Якщо ми виграємо [війну], тоді будуть. Значить, не буде ні воєнного стану, ні війни. Вибори повинні бути проведені в мирний час, коли немає війни, за законом”.
Коментуючи цю заяву, колишній ведучий Fox News Такер Карлсон, який критикував допомогу США Україні, заявив у своєму нещодавно запущеному шоу в Twitter, що коментарі Зеленського нібито доводять, що він “поклав край демократії в Україні”.
Користувачі з підпискою Twitter Blue ділилися постами на схожу тему сотні тисяч разів.
“Конституція України забороняє розпуск парламенту і загальнонаціональні вибори під час воєнного стану, а це означає, що чинний президент і парламент залишаться при владі до закінчення періоду воєнного стану”, – наголосили у виданні.
При цьому журналісти ВВС повідомили, що зв’язувалися з Twitter щодо помилкових і таких, що вводять в оману повідомлень від акаунтів із синьою галочкою, проте в пресслужбі компанії лише підтвердили отримання запиту, але відмовилися від коментарів.
- У Міністерстві оборони України знову закликали не публікувати інформацію про ситуацію на фронті до офіційних повідомлень від Генштабу та Міноборони, адже через це страждають українські військові.
Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.
У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.
Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.
На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.
Дослідження ІМІ виявило, що майже половина матеріалів про ТЦК у популярних телеграм-каналах є недостовірними через відсутність джерел.