Аналіз The Guardian: Незрозуміло, як відставка Зеленського покращить становище України

Джерело: The Guardian

Рішення президента Володимира Зеленського змінити свого найвищого військового командувача може розв’язати політичну проблему, однак, незрозуміло, як воно може покращити позицію України на полі бою.

Було зрозуміло, що генерал Валерій Залужний втратив довіру українського президента, який став насторожено ставитися до популярності Головнокомандувача ЗСУ і бачив у ньому політичну загрозу. Відмовившись піти у відставку на прохання президента минулого тижня, Залужний створив нестерпну ситуацію на верхівці.

Через вісім днів Залужний визнав реальність, адже Зеленський дав зрозуміти, що хоче зміни керівництва після літнього контрнаступу. Однак його вибір генерал-полковника Олександра Сирського, командувача Сухопутними військами, не сприймається як кардинальна зміна.

Сирський близький до президента, — зазначив нардеп Олексій Гончаренко. — І найголовніше для Зеленського, що він вважає Сирського абсолютно не політичною особою. Це його найцінніша характеристика.

Сирський відповідав за оборону Києва. Зауважується, що оборона зовнішнього кільця столиці втрималася у критичний момент зокрема за допомогою рішення підірвати дамбу річки Ірпінь на північний захід від столиці, затопивши територію, що завадило просуванню росіян.

Сирський описав відчайдушну оборону як “приклад ретельного планування”, наголошуючи на тому факті, що українці розуміли, що річку можна було перетворити на непрохідну перешкоду біля села під назвою Мощун.

Згодом, однак, Сирський був причетний до спроби минулого літа відвоювати Бахмут на східному фронті, зусилля, яке викликало критику з боку США як відволікання від того, у що вірив Вашингтон: що ресурси України повинні були зосередитися на досягненні прориву на півдні.

Восени, коли стало зрозуміло, що літній контрнаступ не приніс прориву, саме Залужний попередив, що ситуація заходить у “позиційну війну” – зауваження, яке роздратувало Зеленського, який вважав, що цей коментар був надмірно “негативним та політичним”.

Сирський – помітно більш стримана фігура. “Армія поза політикою”, — зазначив він Economist у грудні 2022 року на тлі чергових припущень про те, що Залужного можуть замінити.

Одначе, пише видання, немає очевидної альтернативної військової стратегії, коли центральна проблема України полягає в тому, щоб переконати республіканців США розблокувати військову допомогу на 61 мільярд доларів.

На полі бою Україні не вистачає низки критичних боєприпасів, особливо артилерійських. Росія випускає приблизно 10 000 снарядів на день, у п’ять разів більше, ніж Україна, і доки не буде розв’язано проблеми промислового виробництва, Київ, ймовірно, буде оборонятися, сподіваючись, що Москва поступово виснажиться.

Як студент-історик, Сирський навряд чи матиме нестачу ідей, як реагувати на нинішню ситуацію. У червні минулого року генерал стверджував, що основи ведення війни залишалися незмінними протягом століть, навіть попри можливості сучасної зброї.

Він сказав: “Коли ви читаєте про битву при Каннах між Ганнібалом і римлянами [у 216 р. до н. е.], принципи роботи ті самі: обхід ворога з флангу, оточення ворога, зосередження центральних зусиль у найслабшій точці оборони ворога, необхідність уважно вивчати противника”.

Тож у виданні ще раз наголошують: Як саме заміна Залужного на Сирського має змінити ситуацію на полі бою?

Читайте також: Звільнивши Залужного, Зеленський візьме на себе відповідальність за результат війни

Зауважимо, переважна більшість українців не підтримали звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, свідчить опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології. Рішуче проти виступило 72% респондентів.

Надвечір 8 лютого відбулася зустріч Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та президента Володимира Зеленського. Генерал поінформував, що за результатами серйозної розмови сторони погодили необхідність зміни підходів та стратегії. Він зазначив, що завдання 2022 року відрізняються від завдань 2024 року, — тому усі повинні змінитись та адаптуватись до нових реалій також. Щоб перемогти теж разом.

Залужний також висловив вдячність усім, хто поруч. Команді Генерального штабу, Міністерства оборони, Президенту України. І додав, що пишається кожним та кожною в Збройних Силах України, які захищають майбутнє наших дітей. Усіма солдатами, сержантами та офіцерами.

Схиляю голову перед усіма, хто віддав своє життя за Україну і свободу. Пам’ятаємо і помстимося за всіх. Українці обовʼязково переможуть, – наголосив Головнокомандувач ЗСУ.

Своєю чергою, президент наголосив, що за результатами зустрічі запропонував Валерію Федоровичу й надалі бути в команді.

Зустрівся з генералом Валерієм Залужним. Подякував за два роки захисту України. Обговорили, якого оновлення потребують Збройні Сили України. Обговорили також, хто може бути в оновленому керівництві Збройних Сил України. Час для такого оновлення – саме зараз.

Згодом стало відомо, що Валерій Залужний пішов з посади Головнокомандувача Збройних сил України.

П’ятий президент України та лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко на тлі новини подякував генералу за порятунок України у найважчі моменти.

Генерал, який врятував Україну в найважчий момент нашої історії. Генерал найбільших українських перемог. Генерал номер один Збройних сил України. Честь і щира повага. Дякуємо, пане генерале!, – написав Петро Порошенко.

Міський голова Києва Віталій Кличко прокоментував звільнення Валерія Залужного з посади Головнокомандувача ЗСУ й висловив сподівання, що влада аргументує суспільству такі зміни.

  • Глава Міноборони Рустем Умєров прокоментував зустріч президента Володимира Зеленського та Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Міністр заявив, що повномасштабна війна “вимагає змін”.
  • Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному українці довіряють більше, ніж президенту Володимиру Зеленському, а одночасно їм разом – 59% респондентів. Водночас Збройні сили зберігають найбільшу довіру українців – 96%.
  • 5 лютого Володимир Зеленський вперше прокоментував поширену у ЗМІ інформацію стосовно можливого звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Глава держави заявив, що розмірковує над “зміною цілого напрямку керівництва країни”.
  • Надвечір 29 січня низка Telegram-каналів, деякі українські політики та ЗМІ поширили інформацію про нібито звільнення президентом Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
  • Зеленський призначив Сирського Головнокомандувачем ЗСУ: біографія генерал-полковника.

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню повідомив, що країна замовить 100 безпілотників у компанії Delair для України.

Нові санкції США проти РФ спонукатимуть зниження продажів російської нафти в Індію, найбільшого покупця нафти РФ, і ускладнять зусилля індійських державних нафтопереробників щодо забезпечення річних угод стосовно постачань, повідомили три галузевих джерела. 

Росія практично повністю відрізана від даних західних метеосупутників, заявив 29 лютого глава “Росгидромета” Ігор Шумаков.

29 лютого президент Франції Емманюель Макрон наголосив, що його заява відносно можливості направлення військ європейських країн до України “ретельно продумана”.

Начальник КМВА Сергій Попко заявив, що російські війська не відмовилися від своїх стратегічних цілей, тож повторний наступ на Київ залишається цілком реальним сценарієм.