Axios: В угоді щодо надр США пропонують зберегти Україну «вільною, суверенною та безпечною»

Джерело: Axios

США та Україна наближаються до укладення угоди щодо корисних копалин на сотні мільярдів доларів, за якою США висловлять бажання зберегти Україну “вільною, суверенною та безпечною”, згідно з проєктом угоди, що потрапив до рук Axios.

Адміністрація Трампа розглядає угоду як спосіб отримати прибуток від американських інвестицій в Україну, яка має величезні неосвоєні поклади мінералів. Українські посадовці вважають угоду способом зупинити погіршення відносин з адміністрацією Трампа та встановити довгострокове партнерство з США.

У розмові з Axios український посадовець зазначив, що угода вже майже укладена і може бути підписана у понеділок. Він додав, що документ є останньою версією, але ще може бути внесено поправки.

Віцепрезидентка Ольга Стефанішина підтвердила, що сторони близькі до угоди, і зазначила, що її підписання “підкреслить нашу прихильність на десятиліття вперед.”

На початку своєї зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном у Білому домі президент Трамп сказав, що глава України Володимир Зеленський може приїхати до Білого дому “цього тижня або наступного тижня”, щоб підписати угоду щодо мінералів.

Раніше Трамп написав у своєму акаунті Truth Social після віртуальної зустрічі лідерів “Великої сімки”, присвяченій триріччю вторгнення Росії в Україну, що він “акцентував важливість критично важливої угоди щодо мінералів та рідкоземельних елементів між США та Україною, яку, як ми сподіваємось, підпишемо дуже скоро!”.

Він додав, що угода допоможе “американському народу відшкодувати десятки мільярдів доларів і військову техніку, надіслані в Україну, одночасно допомагаючи економіці України зростати, коли ця жорстока та варварська війна наближається до кінця.”

Проєкт угоди передбачає створення “Фонду реконструкції та інвестицій”, який спільно управлятиметься США та Україною.

Уряд Сполучених Штатів Америки має намір надати довгострокове фінансове зобов’язання для розвитку стабільної та економічно процвітаючої України, — мовиться у проєкті.

У документі також зазначено, що фонд буде спрямований “на інвестиції в проєкти України та залучення інвестицій для посилення розвитку”, включаючи такі галузі, як гірничодобувна промисловість і порти.

Також передбачено, що США відшкодують частину своїх витрат, пов’язаних з “обороною, відновленням і поверненням України до довоєнного рівня ВВП.”

Раніше стало відомо, що Зеленський розлютив Трампа, відкинувши початкову пропозицію США, однак, у понеділок на зустрічі лідерів “Великої сімки” заявив, що сподівається підписати угоду у Вашингтоні найближчим часом.

Він повідомив журналістам у неділю, що США скасували вимогу отримати $500 мільярдів від українських надр.

У проєкті угоди США висловлюють бажання, щоб Україна залишалася вільною, однак не конкретизує зобов’язання щодо військової допомоги.

У документі також зазначено, що Україна повинна внести $500 мільярдів у фонд — водночас її внески повинні бути вдвічі більшими за внески США — але не вимагається, щоб ця сума була сплачена США.

Проєкт передбачає, що 50% доходів України (мінус операційні витрати) від “добувних матеріалів” — включаючи мінерали, нафту та газ — також спрямують у фонд.

Bloomberg вперше повідомив про деякі аспекти цієї угоди. Зокрема у тексті є положення, яке стосується проєктів у районах “тимчасово окупованих Російською Федерацією, у разі їх деокупації.” Більшість мінеральних багатств України знаходиться на сході країни, де тривають бойові дії.

Проєкт угоди передбачає, що Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США, спільно з офісом віцепрезидента Венса, узгодять деталі угоди з Міністерством економіки України після підписання первісного документа. Внизу документа є місця для підписів держсекретаря Марко Рубіо та його українського колеги Андрія Сибіги.

Джерела з обох сторін повідомили Axios, що угода “виглядає все більш ймовірною і може бути оголошена найближчим часом”.

Раніше глава Офісу президента Андрій Єрмак заперечив раніше поширену у ЗМІ інформацію, що Україна нібито відмовлялася від укладання угоди про рідкісноземельні метали зі США. Нині тривають перемовини. Станом на сьогодні на сьогодні українська сторона розглядає інвестиції у корисні копалини з боку європейських країн та Сполучених Штатів, як е”лемент гарантій безпеки”,що працюватиме у “загальній структурі гарантій безпеки”.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук сказав у коментарі NHK Japan, що Україна почне “серйозно працювати” над угодою наступного тижня. З понеділка уряд хоче доручити це завдання групі експертів, додав він.

Посадовець додав, що Україна готова співпрацювати зі США, однак прагне отримати конкретні гарантії безпеки. Київ хоче вести конструктивні дискусії та провести саміт із Вашингтоном якнайшвидше, резюмував Стефанчук.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 24 лютого. Від початку цієї доби відбулося 92 бойових зіткнення.

Президента Володимира Зеленського закликали розблокувати кошти місцевого самоврядування для підтримки Сил оборони. На підписання відповідної петиції залишилося п’ять днів.

Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна “можливо” зможе повернути частину окупованих Росією територій, однак це буде “непросте завдання”.

Глава РФ Володимир Путін 24 лютого скликав нараду щодо розвитку галузі рідкісноземельних металів в РФ, заявивши, що рідкісноземельні метали є критично важливими для мікроелектроніки, енергетики, цифрової економіки, та цивільного та оборонного секторів Росії.

Канада розширила санкційний список, включивши в нього російського телеведучого Володимира Познера, президента Федерації лижних гонок Росії Олену Вяльбе, міністра енергетики Сергія Цивілева та його дружину Анну Цивілева, яка є заступником міністра оборони та двоюрідною племінницею глави РФ Володимира Путіна.