Байден планує зустрітися з Ердоганом та Зеленським на саміті НАТО – Politico
Джерело: Politico
Президент Сполучених Штатів Джо Байден планує провести дві зустрічі високого рівня під час саміту НАТО. Заплановані перемовини з президентами Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та України Володимиром Зеленським показують, що глава США особисто зацікавлений у двох резонансних дипломатичних актах.
11 липня Байден зустрінеться з Ердоганом, щоб переконати прийняти Швецію як 32-го члена НАТО. Глава Туреччини блокував цей крок понад рік, стверджуючи, що Стокгольм надто добре ставиться до курдів, яких Анкара вважає терористами.
У виданні зауважили, що не менш бурхливою буде зустріч із Зеленським, яка запланована на 12 липня, проте поки що остаточно не затверджена. Київ сподівається, що НАТО забезпечить Україні швидкий шлях до Альянсу, хоча Байден та інші країни-члени виступають проти ідеї зробити це найближчим часом. Однією з причин є те, що надання членства Україні зараз фактично призведе до війни НАТО з Росією, яка продовжує дев’ятирічне вторгнення та розпочала повномасштабний напад у лютому 2022 року.
Байден намагатиметься переконати Зеленського в тому, що усунення низки бюрократичних перешкод і реформ, на додаток до великих зобов’язань стосовно безпеки з боку США та деяких союзників по НАТО, було найбільшим з того, що Київ міг би отримати у Вільнюсі цього року.
За словами чотирьох офіційних осіб, знайомих з перебігом переговорів, невелика група західних союзників бере участь у “термінових, в останню хвилину” перемовинах, аби завершити декларацію про гарантії безпеки для України напередодні саміту НАТО в Литві.
Зауважимо, 9 липня президент США Джо Байден зазначив, що Україна поки не готова до повноцінного членства в НАТО. Проте, він готовий запропонувати військову допомогу, подібну до підтримки, яку Сполучені Штати вже давно надають Ізраїлю.
Згодом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів “продуктивну” телефонну розмову з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном напередодні саміту НАТО у Вільнюсі. Рішення саміту мають бути виграшними для всіх, тож триває робота над цим, запевнив глава МЗС.
Також стало відомо, що країни Північноатлантичного альянсу погодили скасування Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) для України як передумови вступу. Згодом Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив сподівання, що країни Альянсу підтримають можливість вступу України до НАТО без Плану дій щодо членства, наразі тривають переговори.
- Згідно з новими даними, Україна вперше може мати більше бойових танків, ніж Росія.
- Українська влада сподівається, що на майбутньому саміті отримає чіткий сигнал про приєднання до альянсу. Проте, як пише видання, країни-члени НАТО досі не вирішили остаточно, що запропонувати Україні на саміті.
- Міністр оборони України Олексій Резніков привітав рішення США відправити касетні бомби до Києва, заявивши, що це допоможе деокупувати територію України, але пообіцяв, що боєприпаси не будуть використовуватися в Росії.
- 10 липня глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Туреччина погодилася підтримати заявку Швеції на вступ до Північноатлантичного альянсу.
- Напередодні саміту НАТО у Вільнюсі, президент Володимир Зеленський заявив, що безпека східного флангу Альянсу залежить від України. З початку повномасштабного нападу РФ, він наполягав на приєднанні до Альянсу, нині додав, що Україна вже “де-факто” є членом НАТО.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 116 боєзіткнень.
У Павлограді російські окупанти знищили базу Медичного Добровольчого Батальйону “Госпітальєри”. Про це повідомила засновниця батальйону, народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” та медикиня-доброволиця Яна Зінкевич. Вона також оголосила про збір коштів для створення нової бази батальйону.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.