Білий дім планує передати Україні нову партію касетних боєприпасів – NYT

Джерело: The New York Times

За інформацією ЗМІ, вже найближчим часом адміністрація президента США Джо Байдена оголосить про надання Україні нової партії касетних боєприпасів.

Таку інформацію видання повідомили троє американських посадовців на умовах анонімності. За їх інформацією після двох місяців з моменту першого траншу та запевнення, що боєприпаси в американського війська не закінчаться, США готові передати ЗСУ більше касетних боєприпасів.

Один посадовець сказав, що зброя була ключовою для того, щоб допомогти Україні зберегти імпульс, який її війська нещодавно набрали на південному фронті проти російських військ.

Рішення президента Байдена цього літа відправити боєприпаси в Україну після прохань президента України Володимира Зеленського викликало широке засудження, і навіть деякі близькі американські союзники висловилися критично.

Деякі українські захисники заявили, що надані США касетні боєприпаси були потужним доповненням до низки зброї, яку Захід надіслав для контрнаступу, і необхідною заміною їхнім запасам 155-міліметрових артилерійських снарядів, що скорочуються.

“Вони суперефективні. Коли наші хлопці бачать, як ми використовуємо їх проти ворога, їхній дух підіймається”, — сказав один український морський піхотинець, який брав участь в успішному бою за Урожайне і назвався лише Сергієм.

Водночас інші українські військові більш виважені у своїх коментарях. Вони кажуть, що касетні боєприпаси використовуються здебільшого в ситуаціях, коли ворожа піхота на відкритій місцевості, і що вони в основному неефективні проти окопаних російських позицій.

Західні офіційні особи та експерти сходяться на думці, що касетні боєприпаси найбільш ефективні проти сил і транспортних колон, які розкидані на відкритій місцевості. Оскільки бомби залишають снаряди розкиданим способом, їх важко навести на точні цілі.

Зараз, за словами американських посадовців, вони використовувалися для завдання ударів по скупченнях російських військ, артилерійських системах, протиповітряній обороні, складах боєприпасів, радіолокаційних станціях і транспортних засобах.

Офіційні особи США не скажуть, скільки касетних боєприпасів було включено в першу партію із сотень тисяч, які є в наявності у Пентагону.

Як умову отримання касетних боєприпасів від Сполучених Штатів, Зеленський і високопосадовці української оборони пообіцяли не використовувати їх для атак по районах, де перебувають цивільні.

Водночас у РФ звинувачували Україну в обстрілі касетними боєприпасами не лише по російських військах, а й по районах з цивільним населенням.

Сполучені Штати відкинули такі заяви як дезінформацію. Однак на початку війни були докази того, що Україна іноді використовувала касетні боєприпаси в населених пунктах.

Зараз українські сили кажуть, що надходження американських касетних боєприпасів не тільки підвищило моральний дух, але й допомогло розбити російські оборонні позиції на півдні, продовжувати тиск на російські війська на сході та стримувати російські напади на північному сході.

Деякі експерти вказують на деякі конкретні битви, де, на їх думку, допомогли касетні боєприпаси. Одним із таких місць є невелике місто Куп’янськ Харківської області, де Україна використовувала їх більше для захисту, ніж для нападу.

Лідери Європейського Союзу проведуть позачерговий саміт 6 березня, щоб обговорити ситуацію в Україні та зміцнення європейської оборони, повідомив голова Європейської ради Антоніу Кошта.

Біля колишньої в’язниці КДБ у Вільнюсі напередодні третіх роковин повномасштабного вторгнення росіян в Україну виставили три макети із зображеням ув’язненого лідера Росії Володимира Путіна. 

Глава Офісу президента Андрій Єрмак заперечив раніше поширену у ЗМІ інформацію, що Україна нібито відмовлялася від укладання угоди про рідкісноземельні метали зі США. Нині тривають перемовини.

Північна Корея забезпечує 50% боєприпасів, які потребує Росія для повномасштабної війни проти України, заявив глава військової розвідки Кирило Буданов.

Глава СБУ Василь Малюк розповів, що служба розробила і нині впроваджує унікальну методику використання безпілотних технологій з метою ефективного знищення ворога та його техніки на полі бою, військових обʼєктів у глибокому тилу РФ, а також, щоб протидіяти розвідувальним дронам.