Болгарія екстрадувала українку, підозрювану в корупції на закупівлях для Укрзалізниці

Джерело: Національне антикорупційне бюро України
В Україну екстрадували одну з учасниць організованої групи, яка обвинувачується у привласненні грошей АТ “Укрзалізниця” під час закупівлі трансформаторів у 2022-2024 роках.
Жінці, яка керувала компанією, що незаконно виграла тендер на постачання трансформаторів за завищеними цінами, обрали запобіжний захід – арешт з можливістю внесення застави у розмірі 9,9 млн грн.
Вона перебувала в міжнародному розшуку з квітня 2024 року, а восени того ж року її затримали в Болгарії.
“Передача підозрюваної співробітникам Національного бюро відбулась на міжнародному автомобільному пункті пропуску “Устилуг – Зосін” Волинської області. Екстрадиція, зокрема, стала можливою завдяки співпраці з компетентними органами Республіки Болгарія та Республіки Польща, а також ефективній взаємодії з Офісом Генерального прокурора”, – зазначили в НАБУ.
Деталі справи
У квітні 2024 року НАБУ і САП викрили організовану групу на АТ “Укрзалізниця”, яка заволоділа 94,7 млн грн на закупівлях трансформаторів за завищеними цінами.
За даними антикорупційних відомств, лідер злочинної групи з червня по грудень 2022 року, за допомогою підконтрольних службових осіб АТ “Укрзалізниця” забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником силових трансформаторів за завищеною вартістю.
Зокрема, він організував підготовку та направлення до УЗ листа “Щодо загроз державній безпеці”, який став підставою для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами.
За даними слідства, компанію, яка перемогла, контролює громадянин Республіки Білорусь, який має зв’язки з РФ.
Реалізація схеми протягом 2022-2024 років завдала збитків УЗ на суму 94,7 млн грн.
За даними ЗМІ, організатором схеми був Артем Шило, який раніше обіймав посаду радника Офісу президента. 4 квітня 2024 року його взяли під варту, але вже наступного дня він вийшов із СІЗО під внесену заставу у 30 млн грн.
Водночас суд наклав арешт на 53 млн грн на банківських рахунках компанії-постачальника.
- Офіс генерального прокурора готує матеріали для екстрадиції народного депутата України Артема Дмитрука, який перебуває у розшуку через ухилення від правосуддя.
- Польща здійснила екстрадицію до України одного з підозрюваних у справі щодо заволодіння нерухомістю (14 будівель) ДП “Національна кінематека України” вартістю майже 42 млн грн, а саме колишнього керівника товариства, яке протиправно набуло у власність обʼєкти нерухомості.
Заступник міністра освіти і науки України, голова фракції “Слуга народу” у Київраді, Андрій Вітренко є головним кандидатом на заміну чинного очільника МОН Оксена Лісового.
8 липня у Брюсселі розпочався офіційний скринінг українського законодавства на відповідність праву Європейського Союзу у сфері енергетики.
Угорська нафтогазова компанія Mol, котра зазнає критики за збереження залежності від російської нафти, вважає доступ до українського нафтопроводу Одеса-Броди найперспективнішим шляхом для диверсифікації постачання. Про це заявив старший віцепрезидент Mol з управління ланцюжками постачання Сабольч Паль Сабо.
8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.
8 липня глава МЗС Андрій Сибіга повідомив, що президент Володимир Зеленський має намір замінити посла України у Сполучених Штатах Оксану Маркарову.