Чехія відмовиться від імпорту нафтопродуктів РФ з 2025 року

Джерело: Reuters

Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі.

Європейський Союз заборонив більшість імпорту нафти з Росії після повномасштабного вторгнення країни в Україну у 2022 році. Проте Чехія, Словаччина та Угорщина користуються винятком із санкцій через відсутність альтернативних джерел постачання.

Цей виняток також дозволяє Чехії імпортувати продукти, виготовлені на основі російської нафти, переважно зі словацького заводу Slovnaft, який належить угорській нафтовій і газовій групі MOL. Проте термін дії винятку закінчується 5 грудня, і Чехія не має наміру його продовжувати, заявило відомство.

У контексті нинішньої ситуації та кроків, які Чехія здійснює для забезпечення незалежності від імпорту російської нафти, Чеська Республіка не бачить причин для продовження цього винятку, – заявило міністерство агентству Reuters.

Чехія модернізує трубопровід від Італії до Німеччини, щоб транспортувати більше нафти цим маршрутом, і планує повністю відмовитися від російської нафти у другій половині 2025 року.

Тим часом Словаччина не планує припиняти постачання російської нафти найближчим часом. Словацький міністр закордонних справ Юрай Бланар раніше заявив, що країна прагне продовжити дерогацію, яка дозволяє постачати нафтопродукти до Чехії.

Два джерела повідомили, що Чехія може замінити зменшення постачань пального від Slovnaft шляхом імпорту залізницею з інших джерел.

Slovnaft також поступово збільшує частку нафти не російського походження. У своєму річному звіті компанія повідомила, що у 2023 році переробила 0,82 млн тонн нафти не з Росії, що становить 15% від загального обсягу.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.