Чехія відмовиться від імпорту нафтопродуктів РФ з 2025 року

Джерело: Reuters

Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі.

Європейський Союз заборонив більшість імпорту нафти з Росії після повномасштабного вторгнення країни в Україну у 2022 році. Проте Чехія, Словаччина та Угорщина користуються винятком із санкцій через відсутність альтернативних джерел постачання.

Цей виняток також дозволяє Чехії імпортувати продукти, виготовлені на основі російської нафти, переважно зі словацького заводу Slovnaft, який належить угорській нафтовій і газовій групі MOL. Проте термін дії винятку закінчується 5 грудня, і Чехія не має наміру його продовжувати, заявило відомство.

У контексті нинішньої ситуації та кроків, які Чехія здійснює для забезпечення незалежності від імпорту російської нафти, Чеська Республіка не бачить причин для продовження цього винятку, – заявило міністерство агентству Reuters.

Чехія модернізує трубопровід від Італії до Німеччини, щоб транспортувати більше нафти цим маршрутом, і планує повністю відмовитися від російської нафти у другій половині 2025 року.

Тим часом Словаччина не планує припиняти постачання російської нафти найближчим часом. Словацький міністр закордонних справ Юрай Бланар раніше заявив, що країна прагне продовжити дерогацію, яка дозволяє постачати нафтопродукти до Чехії.

Два джерела повідомили, що Чехія може замінити зменшення постачань пального від Slovnaft шляхом імпорту залізницею з інших джерел.

Slovnaft також поступово збільшує частку нафти не російського походження. У своєму річному звіті компанія повідомила, що у 2023 році переробила 0,82 млн тонн нафти не з Росії, що становить 15% від загального обсягу.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах ЗСУ мобільний вогнеметний ударний комплекс KRAMPUS українського виробництва, призначений для виконання штурмових та оборонних завдань. Комплекс витривалий та має канали управління, стійкі до РЕБ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 травня. Від початку доби зафіксовано 156 бойових зіткнень.

Президент Росії Володимир Путін може становити ще більшу загрозу для Європи після завершення війни проти України. Про це заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

19 травня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не має наміру проголошувати нейтральний статус країни, як того вимагає російська сторона на чолі з Володимиром Путіним.

19 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ спільно з союзниками розглядають можливість організації зустрічі високого рівня між Україною, Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Великою Британією та Росією в межах зусиль щодо припинення війни.