Через глушіння GPS-звʼязку Шаппс назвав РФ «ворожою державою, що вийшла з-під контролю»

Джерело: The Telegraph

Аналіз даних тисяч польотів показав, що російські ВПС глушили GPS-звʼязок на сотнях британських військових рейсів. Так, з початку 2024 року під впливом опинився кожен четвертий літак. Глава Міноборони Великої Британії назвав такі дії “нерозсудливими”.

Детальний аналіз показує, як таке глушіння може загрожувати безпеці як військових, так і цивільних польотів, та за словами експертів, демонструє масштаби втручання Росії в авіацію.

Видання проаналізувало дані сервісу відстеження польотів Flight Radar. Загалом 63 військові літаки Великої Британії здійснили 1467 рейсів над Східною Європою і Близьким Сходом у перші чотири місяці року. Зауважується, що британська військова авіація здійснила 504 транспортні та розвідувальні польоти над Східною Європою. З них 142 з них зіштовхнулися із глушінням GPS.

Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс прокоментував інформацію.

Це ще один приклад нерозсудливості Росії і ще одне свідчення того, що вона є ворожою державою, що вийшла з-під контролю, — наголосив глава оборонного відомства.

У березні Росія заглушила сигнал системи глобального позиціювання (GPS) офіційного літака міністра оборони Великої Британії Гранта Шаппса під час його польоту до Польщі.

Відомо, що російська станція для придушення GPS розташована в Калінінградській області – між Польщею і Литвою.

Раніше ми інформували, що тисячі рейсів до та з Великої Британії відчули наслідки глушіння глобальної системи позиціювання (GPS) у регіоні, за чим, ймовірно, стоїть Росія.

За даними видання The Sun, тисячі рейсів постраждали від, ймовірно, російських перешкод, а авіаційні джерела назвали тактику “надзвичайно небезпечною” та серйозною загрозою для безпеки польотів.

Електронні атаки роблять супутникову навігацію марною, тому літаки не знають маршрутів і намагаються повідомити іншим, де вони розташовуються. Фальшиві дані змушували літаки відхилятись від курсу, щоб уникнути перешкод, яких насправді не було.

За вісім місяців до кінця березня 2309 рейсів Ryanair і 1368 літаків Wizz Air зареєстрували проблеми з супутниковою навігацією в Балтійському регіоні. Також такі проблеми зафіксували 82 рейси British Airways, сім рейсів Jet2, чотири рейси EasyJet і сім рейсів TUI.

Загалом 46 тисяч літаків повідомили про проблеми супутникової навігації в період із серпня до кінця березня. Єдиним великим британським перевізником, який не постраждав, був Virgin Atlantic, оскільки його літаки не курсують через регіон.

Як пояснили в агентстві, перешкоди заглушають справжні сигнали супутників, включаючи GPS і європейську систему Galileo. У січні європейська служба авіабезпеки назвала глушіння “атаками”, але не сказала, хто за ними стоїть.

За даними дослідження, “атаки” зросли щонайменше з 50 на тиждень минулого року до понад 350 на тиждень минулого місяця.

Воєнний експерт Джек Вотлінг із аналітичного центру RUSI зазначив, що Росія “давно застосовує глушіння GPS як інструмент переслідування”, поширюючи його на територію країн НАТО.

Також стало відомо, що у Північній Європі з 2022 року спостерігається сплеск втручання в глобальну систему навігації, у чому звинувачують Росію. Раніше міністри країн Балтії попередили, що дії Росії загрожують повітряною катастрофою у регіоні, оскільки країна продовжує глушити GPS. Зокрема перешкоди навігаційному сигналу нещодавно змусили два фінські рейси розвернутися на півдорозі.

Окрім того, міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен висловила занепокоєння щодо збільшення випадків глушіння GPS, які, за її словами, стали частішими та інтенсивнішими протягом тривалого часу. Така активність з боку Росії фіксується в регіоні Фінської затоки та уздовж східного кордону Фінляндії.

Російський співак Шаман, автор пісні “Я русский” і активний прихильник вторгнення Росії в Україну, підтримав мілітаризацію російських дітей.

Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін повідомив, що з 54 000 мінометних мін, які мали підозру на нештатне спрацювання, близько 24 000 підлягають поверненню. Це становить менш як 1% боєприпасів, виготовлених цього року.

У Люблінському воєводстві співробітники Агентства внутрішньої безпеки Польщі (ABW) затримали громадянина Німеччини за незаконну торгівлю обладнанням, яке використовувалося на військових заводах у Росії.

Зранку 28 листопада ЗС РФ здійснили вже 11 з початку року масовану атаку на українську енергосистему. Нині графіки аварійних відключень світла скасовано. 

Зранку 28 листопада російські військові завдали масованого удару, використавши близько 100 БпЛА та 90 ракет різних типів. У Повітряних силах уточнили, що ворог застосував 188 засобів повітряного нападу.