Чим більше зірок, тим краще: фахівці розповіли, що може впливати на придатність до життя на інших планетах

Джерело: CNN

У пошуках планет, де могло б існувати життя – у нашій галактиці та за її межами – астрономи шукають умови, які відповідатимуть так званій “зоні Золотоволоски”, тобто зоні проживання на правильній відстані від зірки, аби мати комфортну температуру та воду, яка накопичується на поверхні.

Наскільки відомо, для життя потрібна вода. Вода може існувати на планетах у межах зон оточення зірок. Дослідники припускають, що деякі взаємодії між зірками, фактично, можуть збільшити придатні до життя зони на інших планетах, які обертаються навколо подвійних чи двозіркових систем.

Відповідне дослідження опублікували в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

На ранньому етапі свого формування планетарні системи є суворим та неспокійним місцем. Зірки народжуються у зоряних “яслах”, де вони згруповані разом і часто призводять до потужних зіткнень. “Дитячі” планети крутяться навколо зірок у дисках із газу та пилу. Все, що там відбувається, майже не сприяє формуванню планетарних систем.

Однак, на думку астрономів з університету Шеффілда, це насправді може допомогти зоні проживання. Бетані Вуттон, студентка бакалаврату, та Річард Паркер, член Королівського товариства Дороті Ходжкін, розробили модель, щоб побачити, як змінюється зона проживання навколо подвійних систем.

На думку астрономів, третина зоряних систем у нашій галактиці складається з двох чи більше зірок. Якщо брати до уваги молоді зірки, то їх кількість збільшується.

У системі з більш ніж однією зіркою розмір зони проживання планети визначається відстанню зірок одна від одної. Якщо вони далеко одна від одної, кожна має свою власну зону проживання, виходячи з випромінювання цієї зірки. Але якщо зірки розташовані близько, їх придатні для життя зони також розташовані ближче одна до одної та створюють більшу, теплішу зону. Чим більша зона, тим більше шансів для планети знайти себе в потрібному місці для підтримки життя.

Дослідники використовували моделювання, щоб розглянути скупчення молодих зірок у зоряних яслах, які можуть містити 350 подвійних систем. Із цих 350 систем 20 зсунуті ближче одна до одної через рухи третьої зірки. І тоді їхня зона проживання розширилася б.

“Пошук життя в інших частинах Всесвіту є одним із найбільш фундаментальних питань сучасної науки, і нам потрібні всі докази, які ми можемо знайти, щоб допомогти відповісти на нього. Наша модель припускає, що існує більше подвійних систем, де планети розташовані в “зонах Золотоволоски”, ніж ми думали, що збільшує перспективи для життя. Тож світи, улюблені письменниками-фантастами, де два сонця сяють у небі над інопланетним життям, тепер виглядають набагато більш імовірними”, – сказала Вуттон.

Пошуки зони проживання також спонукали до створення Habitable Zone Planet Finder , астрономічного спектрографа, який може вимірювати інфрачервоні сигнали від сусідніх зірок і знаходити планети, на поверхні яких може бути вода. HPF знаходиться в Техаському університеті в обсерваторії Макдональда в Остіні та шукатиме планети з малою масою навколо холодних червоних карликових зірок, які, як відомо, містять скелясті планети. Новий шукач планет почав працювати в лютому.

  • Нове дослідження науковців NASA свідчить про існування планети, яка може мати багату на водень атмосферу і поверхню, вкриту водним океаном, що вказує на можливе існування життя на цій планеті.

Внаслідок російських обстрілів 12 липня на Донеччині щонайменше 3 людини загинули. Ще 5 зазнали поранень.

За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою, російські війська окупували два населені пункти на Донеччині та Луганщині.

Російські війська атакували керованою авіабомбою територію Сумської громади. Попередньо, загинуло двоє людей.

На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.

Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.